Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 396854 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online trava

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Maslina (Olea europaea)
« Odgovori #2085 u: Ožujak 13, 2020, 02:05:36 prijepodne »
prebacujem se na stranicu-navrtanje cijepljenje maslina
bvb

Offline Inka

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2086 u: Ožujak 15, 2020, 18:52:00 poslijepodne »
Na nekim facebook grupama o maslinarstvu raspravlja se o tome je li pametno obrađivati tlo oko maslina ili ne, zbog plitkih zila.
Kakvo je stanje kod Vas? Obrađujete li ili prepustate prirodi? Frezate ili kosite?

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #2087 u: Ožujak 16, 2020, 21:12:00 poslijepodne »
Samo kosim. Dok san freza, između ostalog, paunovo oko mi je jače napadalo masline.
Možda sasvim slučajno, ali eto to je moje zapažanje.

Online trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2088 u: Ožujak 16, 2020, 23:52:00 poslijepodne »
U to sam se i ja odavno uvjerio kako su masline, koje oko sebe imaju prirodno tlo,sa zelenim pokrovom ,u puno boljoj kondiciji,manje paunovog oka,jako rijetko vidim i napad nekih nametnika,nažalost ne i maslinine muhe.Uz biljni pokrov ide i mikoriza i njoj pripadajući bakterijski sojevi koji maslini podižu imunitet,omogućavaju maslini da dobija hranu iz organskih tvari bilo iz stajnjaka i iz pokošene trave bilo iz insekata koji također pomažu u preradi tih biljnih tvari.Biljni pokrov na zemlji je život koji stvara i osigurava život,gola zemlja je mrtva zemlja koju stalno moramo umjetno "oplemenjivati" da bi smo neku kulturu održavali na životu,fungicidima,insekticidima,umjetnim gnojivima.
Puno je ljudi prestalo frezati ,kopati ili orati oko maslina i ti ljudi stalno osvajaju zlatne medalje i pehare po maslinarskim  manifestacijama,kvaliteta ulja iz tih maslinika je neupitna.
Zapitajte se da li frezate sebi ili maslini?
bvb

Online trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2089 u: Ožujak 19, 2020, 08:38:02 prijepodne »
Jučer sam pomagao susjedu porizati maslinu,Leccini,povisoki,prijašnja rezidba obavljana po sistemu poriži što možeš dohvatiti,naravno sa onim dugim škarama :shocked:,stupi po 3-4m,tek na kraju nešto krošnje.Ono što mi najviše smeta kod takve rezidbe dugim škarama jest to što takvim alatom vrlo često nije moguće odsjeći granu do kraja,ostanu batrljci po cca 5cm.Kod rada takvim škarama u puno slučajeva se ne može grana pravilno odsjeći,smeta neka druga grana da pravilno položimo škare,ili grana koju režemo raste pod oštrim kutom.a često je i zbog žurbe,nema se vremena položiti oštricu onako kako triba.Nikad nam dosta uštede vremena.
Sad su sve više u upotrebi i razne električne škare,koje nam prave ogromnu uštedu u vremenu potrebnom za rezidbu.Pa se opet i s njima opet loše riže,isto ostaju batrljci,rade se kosi rezovi,čak bih rekao da se reže i puno više,i to onih debljih grana,gušta se u lakoći reza valjda?
Dobili smo tresače koji isto tako stvaraju ogromne uštede u vremenu potrebnom za berbu plodova,pa se masline opet škaraju do besvijesti,rade se neke ćelave polikonične vaze,da je lakše tresačima raditi??Da se onih desetak kila koliko takva krošnja rodi može tresačem pobrati za par minuta??
Umjesto da nam tahnika služi da olakšamo i poboljšamo rad na maslinama i da ostvarujemo dobre prinose,samo se gleda kako ostvariti uštede vremena.Zašto, da moremo više sidit isprid televizora ?
bvb

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #2090 u: Ožujak 19, 2020, 14:47:56 poslijepodne »
Zašto, da moremo više sidit isprid televizora ?
U sridu!  :sretan:
Nego, i sam san razmišlja o tom ovih dana.
Uzea san neki maslinik od 60 stabala za porezati kao uslugu i ne moš ti to s velikim škarama napraviti kako triba.
Ne možeš požuriti kvalitetan posa. Moraš prihvatiti da ćeš provesti tu koji dan i to je to.
moran priznati doduše da mi je to najgora vrsta posla vezana za masline.

Online trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2091 u: Ožujak 21, 2020, 00:06:42 prijepodne »
bvb

Offline lampara

• Washingtonia
  • *

Online bili

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2093 u: Ožujak 22, 2020, 18:40:29 poslijepodne »
„PODIZANJE NOVIH NASADA MASLINA (TEHNOLOŠKO-EKONOMSKE SMJERNICE)“
HRVATSKI ZAVOD ZA POLJOPRIVREDNU SAVJETODAVNU SLUŽBU
Višnja Šimunović, dipl. inž. agr. i suradnici:
Naklada: 1000 kom. Zagreb, prosinac 2004.

Sorte maslina i njihova svojstva
r.br. Naziv sorte          Početak berbe        Oplodnja   Oprašivač        Upotreba ploda     Rodnost       Područje uzgoja
[b]1            2                     3                     4                    5                  6                        7                   8[/b]
 1.  Oblica                   25.10.-30.11.        b, c           4, 5, 7               s, u-20                    2                 sr, jž
2.   Bjelica                   10. 12.                 a, b, c         1                       u-24                     3                     jž
3.   Lastovka                 1. 12.                  a, b, c          4                      u-20                     4                   sr, jr
4.   Drobnica              10. 11.                   b, c             -                           -                       3                 sj, sr, jž,
5.   Uljarica                 15. 12.                    a,              -                       u-25                     3                      jž.
6.   Mezanica              20.11.                      a               -                       u-25                     4                      jž.
7.   Levantinka            10.11.                 a, b, c            -                       u-20                     5                   jž, sr
8    Leccino                  25.10.                     c            9, 10,11               u-20                     3                   sj,sr
9.   Pendolino                1.11.                   a, b               8                     u-22                     3                sj, sr, jž
10.  Frantoio                30.10.                   a, b            8, 9                   u-21                      3                   sj, sr
11.  Moraiolo               30.10                      c              9, 10                  u-23                      3                      sj
12.  Coratina                15.11.                   c,        8, 9, 10, 11           s, u-23                      3                 sj, sr, jž
13.  Istarska bjelica     30.11.                  b, c               -                       u-20                      4                      sj
14.  Buža                       25.10.-7.11.      b, c              -                        u-18                      3                      sj

Legenda:
Oplodnja (4): a = samooplodna sorta, b = djelomično samooplodna, c = stranooplodna sorta.
Upotreba ploda (6): s = stolna sorta, u = sorta za ulje, u-20 = sadržaj ulja 20 %.
Rodnost (7): 1 = slaba, 2 = dobra, ali oscilira, 3 = dobra i redovita, 4 = vrlo dobra i redovita, 5 = obilna i redovita.
Područje uzgoja (8): jž = južni Jadran, sr = srednji Jadran, sj = sjeverni Jadran.
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2020, 18:59:01 poslijepodne od bili »

Offline lampara

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2094 u: Ožujak 22, 2020, 18:56:21 poslijepodne »
30% svjetskog maslinovog ulja se dobiva od sorte Picual.
https://www.oliveoiltimes.com/production/nearly-one-third-of-worlds-olive-oil-made-from-picual/71468

Lanjska dva cjepa picuala mi se dobro primila, jos jednom hvala sjor Travi na preporuki za ove plemke.

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #2095 u: Ožujak 25, 2020, 19:22:30 poslijepodne »
Ima li još tko da ne može do svojih maslina usred ovih zabrana?
Što se rezalo, rezalo se. Isto moguče i za navrtanje.

Online trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2096 u: Ožujak 25, 2020, 22:39:12 poslijepodne »
Moje su na teritoriju grada,čim stane bura odoh završiti rizanje.Zar nisu rekli da će se davati propusnice za poljoprivrednike?
bvb

Offline sarago

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2097 u: Ožujak 26, 2020, 06:00:57 prijepodne »
Mislim za poljoprivrednike ako imaš OPG, inače ne daju. Sva srića da sam ja porezao sve osim oblica. Za njih slijedi rezanje čim zatopli, ali sa motornom pilom  :mrgreen:

Online bili

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2098 u: Ožujak 26, 2020, 21:49:49 poslijepodne »
Daleko sam od svojih maslina 250 km, nema rezidbe ni kalemljenja, šta im bog da. Biti će boljih vremena. LP