palmapedia.com

PALME => PALME (Arecaceae) => Autor teme: trava - Travnja 10, 2010, 12:57:39 poslijepodne

Naslov: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: trava - Travnja 10, 2010, 12:57:39 poslijepodne
U knjizi Čedomila Šilića našao sam opis palme Trachycarpus excelsea i tamo se navodi T.fortunei kao takson-varijetet.Vidim na forumu da se uglavnom barata sa nazivom T.fortunei ,dali se nešto promjenilo u nomenklaturi.U Zadru viđam palme koje bi po Šilićevom opisu mogle biti i jedne i druge "sorte",kakvo je vaše mišljenje?
U Opatiji kod jednog starog hotela pored zapuštenog hotelskog rasadnika(i u Zadru su hoteli nekad imali svoje rasadnike)našao sam jednu palmu koju sam pregledavajući Vrste palmi na forumu determinirao kao Trachycarpus sp Naini Tal,dali netko poznaje Opatijske parkove pa da to može potvrditi ili negirati,nažalost nisam uspio saznati ime hotela ,ako ga saznam javiću se ponovo.Inače ispred tog hotela-sa morske strane ima još neobičnih egzota,jedna velika crnogorica meni potpuno nepoznata,neka od tih stabala propadaju,očito je da nitko o tim rijetkim stablima ne vodi brigu,šteta.
Naslov: Odg: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: palmofan - Travnja 10, 2010, 18:07:38 poslijepodne
Trachycarpus excelsa je zastarjelo ime za Trachycarpus fortunei, koje se još ponegdje upotrebljava u trgovimama i vrtnim centrima. Ta palma je 2 puta mijenjala ime, prvo se zvala Chamaerops excelsa, potom Trachycarpus excelsa a na kraju je dobila današnji naziv - Trahycarpus fortunei. Teško da bi u rasadniku hotela u Zadru moglo biti drugih vrsta iz roda Trachycarpus, 99% palmi iz roda Trachycarpus na našoj obali čini Trachycarpus fortunei. Ostalih vrsta ima jedino u botaničkim vrtovima i arboreumima te tu i tamo u privatnom vrtu kakvog kolekcionara. Što se tiče palme za koju misliš da je sp. Naini Tal, bez slike ne mogu odrediti radi li se zaista o ovoj palmi, ili o nekom fortuneiju koji joj približno sliči. I među palmama iste vrste zna postojati velika varijabilnost.
Naslov: Odg: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: trava - Travnja 10, 2010, 22:22:40 poslijepodne
Mogao bih slikati malu palmu neznam da li bi se moglo po njoj vidjeti da li je T. Nani Tal.U Zadru je jako puno T.fortunei-excelsea,stvar je u slijedećem,po Šiliću T.excelsea ima deblo koje je cijelom dužinom jednake debljine dok za varijetet-taxon T.fortunei navodi da je njihovo deblo pri korijenu tanko a prema vrhu sve deblje,palmi koje tako dvojako izgledaju ima puno u Zadru.
Naslov: Odg: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: damir - Travnja 10, 2010, 23:00:08 poslijepodne
vidis, moglo bi bit i nesto u tome, sto se tice debla. ja sam isto skuzio da neki imaju jednako siroko deblo, a neki uze pri dnu a prema gore sire.
ovo sto je palmofan napisao stoji. stari - novi nazivi. i danas se ponegdje mogu pronaci pod imenom trachycarpus excelsa.
kad je rjec o njima kao vrsti , ima dosta "verzija" jedne te iste vrste. npr fortunei bulgaria, koja je fortunei, a izgledom je za znalce drukcija. ima manju lepezu, i raste nesto sporije od obicnog fortunei-a. u americi imaju isto nekoliko verzija , npr taylor form. za njega tvrde da je otporniji od obicnog, isto kao i bulgaria. ko ce ga znat. ja sam isto dobio iz dalmacije 2 komada trachycarpusa, koji mi nisu bas nekako "oubicajeni fortunei". stari su nekih 6 godina, sporije rastu - za usporedbu imam susjedov fortunei koji kad sam ja svoje nabavio su bili iste velicine, sad je njegov veci 2 puta od mojih, ima onako ko polomljenu lepezu, vise listovi, dok je kod mojih sva u komadu, i sitnija je. kod jednog je i deblo pri dnu iskrivljeno na jednu stranu. i nema puno onih dlaka po deblu, i vise su pripijene uz njega. bio sam posumnjao na takil, i uz konzultacije na EPS-u sam dobio odgovor da je fortunei. a mene jos vuce i na hibrid s wagnerianusom. zbog drski listova i samih lepeza.
mozda ga odvedem na dna test da se utvrdi ko je tu otac, a ko majka  :rofl:
Naslov: Odg: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: lovranpalm3 - Travnja 13, 2010, 11:24:04 prijepodne
Po meni, ovdje se radi samo o varijantama iste palme tj. fortuneia. Isto se može dobiti kod drugih palmi ako im se promijene životni uvjeti i način uzgoja i naročito obrezivanja. Kod fortuneia koji su dolje uži, radi se jednostavno o tome da su bili u mladosti jače šišani iz nekog razloga, pa su rasli brže uvis, ali po cijenu tanjeg debla, a kasnije se opet prestalo sa takvim obrezivanjem...takve promjene u deblu se mogu vidjeti i kod robusta npr. debljina debla može varirati od 25cm, pa sve do pola metra...
Naslov: Odg: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: trava - Travnja 19, 2010, 14:37:52 poslijepodne
Ne bih se složio da je stvar u rezanju da se tako dobije tanko deblo pri zemlji,to znači da se rezidba morala postepeno i planski smanjivati.Ne znam da li je osnova različitosti Trachycarpusa u Zadru u tome što su to različite vrste ili podvrste ili je stvar u varijabilnosti unutar vrste,ali ima ih stvarno svakojakih,pokušaću nabrojiti najčešće oblike.
tip visoke sa deblom cijelom dužinom jednake debljine,grane sa malo dužim listovima koji se lome
tip visoka sa deblom cijelom dužinom jednake debljine,grane sa malo kraćim listovima koji se ne lome-listovi čine čisti polukrug
tip visoka sa deblom uske osnove sa granama kojima se listovi ne lome
tip niska sa deblom uske osnove sa vrlo kratkim granama sa lijepim  pravilnim  listovima
tip niska sa deblom cijelom dužinom jednake debljine,grane sa listovima koji se ne lome
To bi po mojoj procjeni bili najčešći oblic koji se mogu vidjeti po Zadru,naravno ima ih još puno koje se više ili manje razlikuju od ovih po meni osnovnih tipova.Napominjem da je bar 95% Trachycarpusa u Zadru (a ima ih stvarno puno)izraslo iz sjemena starijih palmi sađenih možda i prije 100 godina,od kojih je većina posječena zadnjih 10 godina,tek zadnjih 15-ak godina se više sade ove galofak talijanske palme.Nastojaću  malo poslikati varijabilnost zadarskih Trachycarpusa.
Naslov: Odg: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: Pivi - Travnja 19, 2010, 19:31:24 poslijepodne
Po meni, ovdje se radi samo o varijantama iste palme tj. fortuneia. Isto se može dobiti kod drugih palmi ako im se promijene životni uvjeti i način uzgoja

potpisujem
Naslov: Odg: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: palmofan - Travnja 19, 2010, 22:36:13 poslijepodne
Kao što sam rekao, Trachycarpus fortunei je morfološki vrlo varijabilan. Slikat ću svoja dva primjerka da vidite koliko se razlikuju u obliku listova, iako pripadaju istoj vrsti.
Naslov: Odg: KOJI JE TO TRACHYCARPUS
Autor: Veruda - Travnja 20, 2010, 08:40:55 prijepodne
potpisujem

apsolutno, i moj potpis...

kombinacija životnih uvjeta (sunce, hlad, izloženost buri ili jugu...) i način uzgoja tj. brige o palmi daju tu varijabilnost svakoj biljci pa tako i palmi.