palmapedia.com
PALME => PALME (Arecaceae) => Autor teme: dexxter - Prosinca 29, 2007, 20:07:48 poslijepodne
-
Danas, posle gotovo 2 nedelje temperatura kod mene u blagom plusu preko dana. Sta mislite, da li bi Trachycarpus posadjen na vreme u prolece imao velikih problema sa ovim vremenom? Nisu narocito niske temperature (-1 do -6), ali NEPREKIDAN mraz 15 dana.
-
Imao bi vidljive posljedice ovako dugog vremena ispod 0°C ako se ne bi štitio. Vjerojatno bi mu lišće počelo pokazivati vidljive točkice ili veće površine lista bi se počelo sušiti. Mislim da te bi bio neki problem, ali nažalost čekalo bi ga još čitava 3 mjeseca zime a on bi već bio načet....
-
:shocked: :shocked: 15 dana si imao ledene dane???
Nisam siguran,ali mislim da trachycarpus ne bi preziveo tako dug niz ledenih dana,cak i da je stalno bilo -1C,osim ako nije zasticen bar lampicama!
OK je za trahi da bude 3-4 ledena dana sa umerenim mrazevima,to ima i u svom prirodnom stanistu,ali 15 dana je bas previse! :thumb_down:
-
još ne bi trebalo biti problema , jedino da temp padne jako u minus ispod -10 . Moj je jedan trahi vani povezao sam oko njega agril i malo deblju tkaninu oko debla samo , ali lišće je samo skupljeno u snop i još je sve ok , a znam da mu neće biti ništa jer je vani već 4 god i ni na -14 mu nije bilo ništa čak ni sa lišćem. Jedino što je na južnoj strani u zaštiti od hladnog vjetra . To je onaj na svetu biljaka što je sam posebno uslikan pa ga pogledajte , a slikat ću ga pa ćete vidjeti u kakvom je sad stanju.
-
Naravno da nema problema samo neka je blagi minus do -10 i trahiju neće biti ništa, sjećam se oštrijih zima kad su odrasli trahiji po gradu ostali kao novi bez oštećenja.... :thumb_up:
-
koliko ima odraslih Trahija u Djakovu i ima li neki da znas da je izmrzao?
-
Ima ih negdje 20-tak ili malo manje... :misli:
Ne nisam nikad vidio da je neki izmrzao.... :thumb_up:
Ima čak jedan phoenix posađen ljetos sada je zaštičen pa me zanima kako će on proći--- :misli: uslikam na proljeće... :thumb_up: :cool:
-
20 odraslih trahija u gradu severnijem od mog !!! :shocked:
-
Nema veze da li je sjevernije ili južnije. Lokalna klima varira od mjesta do mjesta i ponekad područja sjevernije od naših mogi imati blažu klimu.
Vjerujem da će nam palmofil poslikati njih na proljeće da vidimo. I dalje mislim da bi trachy uz minimalnu zaštitu prošao bez ozbiljnijih oštećenja ovih 14 dana kod tebe dexxter...
-
baš sam to htio napisat.
Nema veze jeli sjeverno ili južno.
Eno opet ću ponovit od verude neki dan sliku pescare koja je pod snjegom a nalazi se 150 km južno od visa.
Toga na visu nema.
-
Ajde, baš super da se u nečemu slažemo... :rofl:
:wink:
-
:lol:
da :mrgreen:
-
Ne znam...ne treba se obazirati na geografsku sirinu,jer znamo da su neki krajevi Engleske cak u 9a a neki u Turskoj 6b...ali ipak ako se uporede ostali geografski parametri izmedju npr. Slavonije i Srema,prosto je zadivljujuce kako Djakovo ima povoljnu klimu!
Za sigurno prezivljavanje trachycarpusa potrebna je bar zona 8a (7b samo u martimnim oblastima sto sa Djakovom nije slucaj)! Znaci prosto je neverovatno da jedan grad u Panonskoj niziji ima klimu zone 8a!
Ja sam,racunajuci proseke za Beograd izracunao 8a-ali kao sto je to Pivi rekao to je ipak samo gradsko jezro jednog ogromnog dvomilionskog grada i to zahvaljujuci toplotnom ostrvu od zagadjenja i smoga!
Prema podacima iz mog dvorista takodje sam izracunao prosek kao da sam u zoni 8a~ipak to je samo jedan mikrolokalitet-evo najsvezijeg primera-jutros u mom dvoristu u 10h 0.2C a onda sam kolima otisao do druga i termometar u kolima dok sam se kretao ulicom je pokazivao -2.2C-znaci moje dvoriste je sam jedan od izuzetaka u hladnijoj okolini!
Ako se trahiji tako sade po Djakovu znaci da je ceo grad sigurno zona 8a,a mozda bi se mogle naci povoljne lokacije sa mikroklimom koje bi bile ekvivalentne 8b zoni! :shocked:
Sta toliko modifikuje klimu-ne znam! Ne verujem da su samo jezera,vec mnogo razlicitih faktora zajedno,jer znamo za ogromno jezero Balaton u Madjarskoj a tamo palme ne rastu! :misli:
Hajde palmofil,nemoj cekati prolece-odsetaj vec ovih dana do najblizeg odraslog trahija i uslikaj nam! I naravno,i tvoje jedva cekamo da vidimo :sretan:
-
Tu si se prevario na Balatonu ima trahija i to dosta.... :thumb_up:
Npr. imate u sjevernoj mađarskoj u podnožju karpata gdje rastu trahiji , bademi oleandri... ne biste vjerovali ,a toliko su sjeverije od nas, ali na njih djeluju karpati koji prijeće hladni zrak iz Rusije koji se diže i zatim se spušta točno nad naša područja...
Ja bi ih rado uslikao ali sam trenutno u Zagrebu studiram, pa kada dođem stavim slike.... :thumb_up:
-
šta nemaš praznike sad za božić i novu godinu? :mrgreen:
:wink:
-
Naravno da da, bio sam za Božić tu i sada mi nešto iskrsnulo pa sam hitno otišao ,ali se vraćam oko 18.01 .....
-
Ha,ja sam bio na Balatonu pre par godina,ali nisam video trahije :icon_lol: toliko o tome koliko sam ja tada voleo palme i obracao paznju na floru :lol:
Nisam znao da je podkarpatska Madjarska tako bogata florom-doduse,badem i nije bas nesto egzoticno,kod nas ga ima dosta,ali oleanderi :shocked:...nikad ne bih pomislio da mogu opstati tamo!!! Ispada sada da zivim u najnepovoljnijem delu Evrope~palme u Madjarskoj,palme u Ceskoj,palme u Slavoniji,palme u Nemackoj...samo ih u Srbiji nema :thumb_down:
-
:rofl:
-
Englesku i Francusku sam nekako i preboleo, ali kad sam cuo da rastu i u Norveskoj, Svedskoj i Kanadi... :icon_mad:
Samo jos da naidjem na podatak da rastu i u nekim delovima Rusije i prelazim da gajim tuje :thumb_down:
-
sad sam se setio, ima ih i u Sociju (Rusija) :icon_anger:
-
Dexxter ne gubi zivce~osim u Britanskoj Kolumbiji,palme ni u snovima ne mogu da se gaje u Kanadi,u Rusiji mogu samo u Sociju :mrgreen: :thumb_up: Hajde da mi dokazemo da mogu da rastu i kod nas-nek i uz zastitu,ali mogu :wink:
-
Uh... U Kanadi taj pojas u kome mogu da rastu Trachycarpusi ide i dosta severnije od Vankuvera, a prica se da i na Aljasci (panhandle) raste jedan Trachy.
Rusija... Trachycarpusa ima na sever uz obalu Crnog mora sve do Novorosijska, a Soci i okolina su u zoni 9a, sa tim sto, ako se gleda samo poslednjih desetak godina, mogu komotno da se svrstaju u 9b... Narocito su ponosni na dendrarijum u Sociju gde se mogu videti i mnoge vrste cikasa, kao Trachycarpusi (razne vrste), Butie, Phoenixi, Jubaee, Trithrinaxi, itd.
Norveska... Video sam sliku P. canariensisa iz Stavangera, Jubaea ima dosta, a o Trachycarpusima da ne govorimo... Oni mogu da rastu uz obalu mnooooogo severnije nego sto vecina ljudi misli. Trachyji su brojni i u Svedskoj (posebno na baltickom ostrvu Gotland koje celo spada u zonu 8), kao i u zapadnim delovima Danske.
Kao sto vidite, Srbija i kontinentalni delovi Hrvatske su u dosta nepovoljnom polozaju sto se tice gajenja palmi, ali uz malo muke (i malo zastite), neke vrste (kao sto je Trachy fortunei) mogu sasvim fino da rastu. Od palmi (i drugih egzoticnih biljaka) ne treba odustajati.
-
Tasana, kako se drzi tvoj Trahi ???
-
Izgleda da je super, cak otvara novi list, kad skinem poklopac plastenika vidim ga ovako(http://img166.imageshack.us/img166/6940/janposleledenihdanaoh1.jpg)
-
Bogami, lepo izgleda, jos ako je ona Icupijeva prezivela bez ostecenja moci cemo da ih sadimo samo tako...
-
Njegov je duplo veci, a mojem je ovo prva zima, pa moram biti oprezna- no jutros -7 drzi od nocas a nisam nista ukljucivala-ipak ima plastenik.......
-
Dexxter,tasana,evo ga icupijev trachycarpus!
Kako mi je sam rekao,ovaj nije uopste stitio,bas radi probe i evo nema nikakvih ostecenja! Preziveo je dve nedelje sa temperaturama u minusu i minimum od -12C! :thumb_up:
(http://img227.imageshack.us/img227/829/img0061ov7.jpg)
Ja u pogledu trachycarpusa nemam vise nikakve dileme-na prolece sadim jedan u vrt! Uzecu jos neki manji da stoji kao rezerva,a ako se ovaj pokaze dobro i prezivi par godina,i taj ce mu se pridruziti! Nikad dosta palmi u vrtu :icon_mrhappy:
-
Zar je itko i sumnjao u Trachy :wink:
Tasana, odlično ti izgleda. :thumb_up:
-
Pa uvek ima skeptika,a ima i onih koji tvrde da je sadjenje trashycarpusa cisto gubljenje vremena :icon_lol: ,jer dugorocno ne moze da prezivi!
Dobro,mozda je to i tacno-ali s obzirom na sve blaze zime treba pokusavati! Trahiju definitivno ne treba stalna zastita,posebno kad malo poraste,a u slucaju eventualnih jacih udara zime uvek se za noc-dve ili par dana moze umotati u agril ili ugrejati lampicama!
Po meni je gubljenje vremena samo cekati jos i premisljati se oko sadnje ove palme ovde!
-
pa naravno da je gubljene vremena čekati...
ja se samo pitam šta ste do sada čekali... :wink:
treba probat pa šta bude, a trachy je otporna palma i tu nebi trebalo biti problema.
-
Sta smo cekali? Pa eto,ja licno do pre godinu dana nisam ni sanjao da neka palma moze opstati ovde,a do pre dve godine uopste me nisu zanimale biljke! Ja bukvalno tek sad primecujem mnoge stvari pa se sve iznenadjujem sta sve ima posadjeno kod mene u mestu (nazalost,skoro nista egzoticno,ali promenice se to vrlo brzo :icon_mrhappy:)!
A ostali...pa verovatno se ljudi oslanjaju na casopise poput "Baste" gde pise da trachycarpus ne trpi ispod 0C :lol: :lol: :lol:
-
Samo treba pokusavati :icon_mrhappy:. Stavio sam na forum slike Trachya koje sam snimio u 12 mj. po Zagrebu i vecinom su bez zastite. Pratim nekoliko primjeraka Phoenix canariensisa koji su ostali vani ove zime bez zastite(vjerojatno zbog njihove velicine). Dobro do sad nije bilo nekih jacih mrazeva u samom gradu od -6-7, ali bilo dosta dana vezanih mrazeva. Netko je spominjao na forumu od palmofila da studira u Zg-u. Primjerke o kojima govorim se nalaze na Savskoj cesti ispred "Neca" (barem su tamo bili kad sam zadnji put prolazio), pa moze posvjedociti o tome.
-
Cekaj,hoces da kazes da su phoenixi preziveli bez zastite ove zime? :shocked: Sto kazes,nije bilo jakih mrazeva,kao ni kod mene (-6.1C do sada) ali ipak svi oni vezani ledeni dani....Ja sam mislio da oni ne mogu izdrzati duze od dan-dva neprekidno u minusu...
A reci mi,jel su posadjeni u zemlju ili se nalaze u nekim posudama? ako su u posudama,onda jos fascinantnije zvuci sve to :sretan:
-
Palmark, zar ti nisi video slike klijanaca dactylifere koji su kod mene preziveli u spoljnoj zardinjeri? Nisu svi preziveli, ali veliki broj jeste. :wink:
-
To je ono što je toto govorio, klijanci crpe svu hranu i energiju iz sjemena dosta dugo vrijeme i tada su puno otporniji na nepovoljne vanjske faktore
-
Ove palme su glavne u Imotskom. :wink:
-
Cekaj,hoces da kazes da su phoenixi preziveli bez zastite ove zime? :shocked: Sto kazes,nije bilo jakih mrazeva,kao ni kod mene (-6.1C do sada) ali ipak svi oni vezani ledeni dani....Ja sam mislio da oni ne mogu izdrzati duze od dan-dva neprekidno u minusu...
A reci mi,jel su posadjeni u zemlju ili se nalaze u nekim posudama? ako su u posudama,onda jos fascinantnije zvuci sve to :sretan:
U posudama su koje su zakopane u zemlju. Medjutim ovo nista ne mora znaciti...mozda se ipak jos ne vide ostecenja, a i nakon onog snijega i nesto vezanih ledenih dana nije bilo ozbiljnijeg minusa.