palmapedia.com
PALME => VRSTE PALMI => PALME U VANJSKIM UVJETIMA (po vrstama) => Autor teme: Pivi - Travnja 12, 2008, 15:00:36 poslijepodne
-
Kupljena u rasadniku u splitu u pred ljeto 2007.
Dakle iz plastenika presađena vani krajem 6 mjeseca.
Ove palma kao mlada ne voli baš direktno sunce (izgore listovi) tako da ju je najbolje stavit u polusjenovitu poziciju.
Presađena je početkom 9. mjeseca na drugu poziciju.
Nakon prve zime vani ima oštečenja po listovima šta je bilo i za očekivati s obzirom da joj je ovo prva zima u vanjskim uvjetima.
Temperatura je 2 puta išla u minus i to 02.01.2008 -0.9°C i 17.02.2008 -0.4°C
(http://i202.photobucket.com/albums/aa200/otokvis/Archontophoenix-alexandrae.jpg)
(http://i202.photobucket.com/albums/aa200/otokvis/Archontophoenix-alexandrae2.jpg)
(http://i202.photobucket.com/albums/aa200/otokvis/Archontophoenix-alexandrae3.jpg)
-
Je li preživjela ovu zimu? Može slika? :)
-
Pivijev AA je stradao od gljivica čini mi se prije još par godina.
-
ima li kakvih slika o tome?
-
Nije stavljao slike, čitao sam teme o AA i AC... Pivi, kako se drži Cunninghamiana?
Šteta za AA, kiša isto zna nekad napravit svašta :zbunjen:
-
Cunnighamiana gura bez problema. Mislim da je ovo bila već 3 zima za redom da je nisam štitio.
Nažalost alexandrae je podlegla gljivicama, isto kao i ravenea rivularis koju sam danas iskopao i na njeno mjesto posadio parajubaea sunkha-u.
Šta se ravanee tiče da sam joj zimi štitio krunu od kiše ovo se vrlo vjerojatno nebi dogodilo. Voli vodu ali nikako prskat po samoj palmi tj. kruni.
-
Dali bi se iz ovog moglo zaključiti da je Cunnighamiana otpornija na zimsku vlagu ili je ona na mjestu sa manje kiše?
Jesi li koju maximu posadio u zemlju?
-
Cunnighamiana je cca. 2 metra bila udaljena od ravenee dakle jednaki uvjeti možda cunnighamiana malo manje sunca od popodne zbog hlada naranče.
Kod ravanee je problem vlaga u kruni-sredini, koliko znam to cunninghamiani ne smeta. Da sam na vrijeme vidio problem i pošpricao sa fungicidom vjerojatno bi ja spasio.
Maximu nisam ni jednu posadio za sad u zemlju.
Zanimljivo je da su ovu zimu maxime i cunnighamiane u posudama stojale na otvorenom (kao i prošlu zimu, mislim i pretprošlu) jedne do drugih i maxime imaju oštečenja po listovima, cunnighamiane ništa. S obzirom na to neznam kakav mi je smisao sadit maxime u zemlju ako će svako prolječe izgledat loše, ali neka ih probat ću pa vidit.