Autor Tema: Sve oko palmi za početnike  (Posjeta: 117235 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Sve oko palmi za početnike
« Odgovori #390 u: Prosinac 05, 2019, 23:38:48 poslijepodne »
Žutilo je znak neishranjenosti,može biti zbog nedostatka dušika,željeza,magnezija...Dobro je uvijek dodati u pitar komposta ili stajnjaka,a uslučaju kad prihrana n pomaže onda dodati helatno željezo ili zelenu galicu.Biljka ne može usvajati željezo ni u slučaju kad je supstrat nedovoljno kisel,pa za svaki slučaj možemo zakiseliti supstrat dodatkom kiselog treseta.Gnojiti sad nije preporučljivo,osim nekom formulacijm sa malo dušika i fosfora.
bvb

Offline Vranjanac

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #391 u: Prosinac 06, 2019, 00:00:17 prijepodne »
Ok, hvala na opsirnom savetu, Trava!
average minimal: -15,01 (1949-2014)

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #392 u: Prosinac 06, 2019, 09:10:00 prijepodne »
 :thumb_up:
bvb

Offline Vranjanac

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #393 u: Ožujak 12, 2020, 13:45:23 poslijepodne »
Da li Trachycarpusi podnose kiselost koju povecavaju u zemljistu borove iglice kao i kora borovog drveta koji se koriste za malciranje?
Ako to nije dobar izbor za malc, koja je preporuka?

Offline zucca

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #394 u: Ožujak 12, 2020, 20:23:23 poslijepodne »
Da li Trachycarpusi podnose kiselost koju povecavaju u zemljistu borove iglice kao i kora borovog drveta koji se koriste za malciranje?
Ako to nije dobar izbor za malc, koja je preporuka?

Dobar izbor za malciranje…
Trachycarpusi nisu pretjerano zahtjevni glede zemlje i uspijevaju u gotovo svim tipovoma zemljista (osim u jako alkalnom, krecnjackom tlu).

Offline Vranjanac

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #395 u: Ožujak 13, 2020, 00:22:23 prijepodne »
Hvala, Zucca  :thumb_up:

Offline Savar

• Jubaea
  • *
    • Savar
    • Email
« Odgovori #396 u: Travanj 23, 2020, 15:16:20 poslijepodne »
Drago moji palmoljupci. Več neko vrijeme imam problema s mikro listovima na nekim palmam koje su samo odjednom prestale bacati normalne listove. (Prije toga sasvim normalno su rasle) Probao sam sa više vrsta gnojidba, pa i sa špricanjem i folijarnom prihranom kalcijem, ...... Zna li neko kako se toga riješiti? Sljede fotografije.

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #397 u: Travanj 23, 2020, 16:08:03 poslijepodne »
I mene zanima koji je uzrok toga. Moguće je da je u pitanju i neki stresni faktor. Meni se znalo događati kod Sabal blackburniana da izbaci takve listove.
USDA zone: 7a

Offline Savar

• Jubaea
  • *
    • Savar
    • Email
« Odgovori #398 u: Travanj 23, 2020, 16:20:48 poslijepodne »
Kod mene je godinama raslo ok u pitaru, Dacty je dosla taman da treba ici u zemlju i onda kroz mjesec/dva osusila normalne listove i od tada vec 2 godine baca samo ove male kako se vidi na fotki gore. Archontophoenix cunninghamiana je 3. godinu u zemlji i isto tako samo nakon nekog vremena u zemlju ista stvar. U bibliji za palme sam procitao da je vjerojatno nedostatk kalcija u pitanju, pa sam radio folijarnu prihranu s kalcijem, ali nista. Ok  archontophoenix-i su po mome iskustvu inace jako podlozni stresu od sunca nakon sadnje, ali nakon dvije godine se ipak trebao adaptirati, u medjuvremu hrpa potrosenog gnojiva iskljucivo za palme, pa sam i pokusao pauze raditi s gnojenjem.... Ali nikakvog napretka.. Nikakvih problema nije imao sa zimom.  Tu je i Canariensis koji je ovog proljeca bacio malo veci list kako se vidi, pa cu ga probati presaditi ovih dana u veci pitar. Sve u svemu ja sam ocito preglup i sramota me bilo ovo i pokazati  :mrgreen:  :icon_sad:

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #399 u: Travanj 23, 2020, 21:38:43 poslijepodne »
Archantophoenixi traže malo više humusa,stajnjaka,i nisu baš za jako mediteransko sunce,vole malo više vlage,puno bi se bolje osjećali da imaju malo više hladovine,i da je tlo malčirano,izgleda ta zemlja kao vrlo jalova,treba je obogatiti organskm materijalom,dodati i malo zelene galice,da tlo malo zakiseli i da biljkama željeza....
bvb

Offline Savar

• Jubaea
  • *
    • Savar
    • Email
« Odgovori #400 u: Travanj 24, 2020, 07:19:51 prijepodne »
Trava, palma je posadjena prije 2 godine u humus s pjeskom, i sve se godine dodaje dehifrirani stajnjak i gnojivo za palme. A ova zemlja odozgo je dodana prije dva mjeseca radi poravnavanja terena. Hlada kod mene nazalost nema. One u pitaru su u supstratu i humusu... pa isto bacaju male listove.

Offline sakyzg

• Phoenix
  • *
« Odgovori #401 u: Travanj 24, 2020, 09:11:06 prijepodne »
Pitanje,što mislite,jel rano da van stavim bismarickiu,archontophoenix cunninghamianu,coperniciu,bananu-musa cavendish?
Da čekam 5. mj?

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #402 u: Travanj 24, 2020, 16:36:46 poslijepodne »
Ja bih ih na tvom mjestu iznio van ali na što zaštićeniju poziciju. Naravno, redovito bih pratio vremensku prognozu jer su još uvijek mogući jutarnji mrazevi.
USDA zone: 7a

Offline KrleNis

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #403 u: Svibanj 02, 2020, 12:50:52 poslijepodne »
Pozdrav. Pošto sam neiskusan u gajenju palmi zamolio bih za pomoć. Prošle godine nabavio sam nekoliko komada palmi Trahicarpus ‚‚bulgaria‚‚ na listovima su se pojavile žute fleke ili pege videćete na linku slikao sam listove koje sam odsekao. Da li je ovo nego obolenje ili  je u pitanju neki drugi problem tipa preterano zalivanje itd. Unapred hvala na odgovoru.  :sretan: https://www.dodaj.rs/image/20200502-124555.LdLHgP