Palmapedia.com  
Listopad 19, 2017, 10:59:28 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 21 22 [23]
  Ispis  
Autor Tema: Sve oko palmi za početnike  (Posjeta: 76748 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Veruda
Administrator

Spol: Muški

« Odgovor #330 : Listopad 19, 2015, 19:27:46 »

Da, neka se malo prosuši zemlja.
Evidentirano
AlekLO
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #331 : Listopad 19, 2015, 20:19:03 »

Bice to ok..samo skloni sa kise.. thumb_up
Evidentirano

F I N K O
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #332 : Veljača 03, 2016, 08:30:28 »

Vidio sam susjedu kako kanarki koja joj raste u pitaru skračuje korijen sa nožicama. Zatim je opet vrati u isti pitar.. Znači izvadi je,rastrese korijen,skrati ga totalno i vrati nazad. shocked Šta mislite o toj tehnici ?
Evidentirano

trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #333 : Veljača 03, 2016, 08:57:31 »

Moguće je,kanarka pravi puno novog korijenja pa joj nije problem preživiti takvu operaciju.Istu operaciju se može lijepo vidjeti na Palmtalku,na novom podforumu o palmama u pitaru.
http://www.palmtalk.org/forum/index.php?/topic/48476-your-oldest-palms-in-pots/
Evidentirano

bvb
F I N K O
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #334 : Veljača 03, 2016, 09:34:00 »

Znači samo je onako izvadit i velikim nožem sve skupa lipo otkinit,ko mortadelu.
Može li se i neke druge palme tako ?
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #335 : Veljača 03, 2016, 09:54:18 »

Mene isto interesira zna li netko odgovor iz prve ruke na Finkovo pitanje. Konkretno, planiram držati različite forme Chamaeropsa u pitarima, zatim P. dactyliferu, P. theophrasti dok ne počne bacati izdanke. Je li netko skraćivao korijenje dactyliferi i kako se ona ponaša nakon toga. Washingtonie? Znam da Nannorrops to ne bi trpio, barem ne kao mala palma. Iskustva?
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #336 : Veljača 03, 2016, 10:35:59 »

Jednom daaaavnije,pisao sam o svom iskustvu sa presađivanjem palmi,mislim na vađenje palmi iz zemlje i presađivanje u pitare.Jedine koje sam tako presađivao,bile su C.humilis,T.fortunei i nekoliko manjih P.canariensis.Moje iskustvo je to da su se uspješno i vrlo brzo nastavljale sa rastom samo one palme koje su na bazi debla imale bar 1-2 novih korijenova koji su tek počeli rasti,i koje nisu bili oštećeni ,odnosno posijećeni motikom prilikom vađenja.palme.Posijećeno korijenje odumire,pa onda trebamo ukloniti i dio najstarijih listova. Ti novi korijeni su omogućavali palmama novi život.Palme koje nisu imale tih novih nedirnutih korijena nisu se primale,ili su imale jako dugi period oporavka.Znači,prilikom vađenja palmi ili kod presađivanja i rezanja donjeg dijela korijenove bale treba gledati da se ne dira taj gornji sloj u kojem se nalaze ti korijeni koji su tek počeli rasti.Za takve operacije treba odabrati proljetno vrijeme,5. mjesec,kad se palme bude,počinju stvarati više novih listova,što znači da tada stvaraju i više novih korijenova,temperature nisu visoke,a i veća je vlažnost zraka.
Ovo je iskustvo kad se radi bez plastenika,ako imate plastenik,perlit i ostale pogodnosti onda  palma može preživiti i grublje rezove,ali opet ne triba izazivati nevolje.
Evidentirano

bvb
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #337 : Veljača 03, 2016, 11:19:03 »

za bit siguran prčkat oko korjena kad krene preko 25 stupnejva, puno sam palmica izgubio presađivajući i prčkajući oko korjena  u hladnijem dijelu godine, oštećenje-gljivica-atrofija-propadanje, u toplom dijelu godine palma ima snagu da brzim stvaranjem tkiva uništi gljivice i nastavi sa rastom
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #338 : Veljača 03, 2016, 12:24:26 »

Jednom daaaavnije,pisao sam o svom iskustvu sa presađivanjem palmi,mislim na vađenje palmi iz zemlje i presađivanje u pitare.Jedine koje sam tako presađivao,bile su C.humilis,T.fortunei i nekoliko manjih P.canariensis.Moje iskustvo je to da su se uspješno i vrlo brzo nastavljale sa rastom samo one palme koje su na bazi debla imale bar 1-2 novih korijenova koji su tek počeli rasti,i koje nisu bili oštećeni ,odnosno posijećeni motikom prilikom vađenja.palme.Posijećeno korijenje odumire,pa onda trebamo ukloniti i dio najstarijih listova. Ti novi korijeni su omogućavali palmama novi život.Palme koje nisu imale tih novih nedirnutih korijena nisu se primale,ili su imale jako dugi period oporavka.Znači,prilikom vađenja palmi ili kod presađivanja i rezanja donjeg dijela korijenove bale treba gledati da se ne dira taj gornji sloj u kojem se nalaze ti korijeni koji su tek počeli rasti.Za takve operacije treba odabrati proljetno vrijeme,5. mjesec,kad se palme bude,počinju stvarati više novih listova,što znači da tada stvaraju i više novih korijenova,temperature nisu visoke,a i veća je vlažnost zraka.
Ovo je iskustvo kad se radi bez plastenika,ako imate plastenik,perlit i ostale pogodnosti onda  palma može preživiti i grublje rezove,ali opet ne triba izazivati nevolje.
Sjećam se, bile su i neke slike kojima si dokumentirao postupak. Meni se tako od 4 T. fortuneia iz Lovranpalmovog vrta, od tih jedan 1,5m i drugi čak preko 1,5m debla se nisu primili. Za sada je samo jedan i to najmanji, oko pedalj debla, krenuo prošle godine s novim setom listova, drugi 30-40 cm debla još ne mogu znati konačan rezultat - posađeni su 2013. na jesen. Nezaštićeni su.
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
F I N K O
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #339 : Veljača 03, 2016, 15:50:21 »

A reci mi Trava kad si to radio,skraćivao korijen,bi li rastresao korijen i oprao ga,ili si sika onako sve skupa,sa zemljom  ? Kako ću ja znat ima li palma te sitne korijenćiće blizu debla ?
Evidentirano

trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #340 : Veljača 03, 2016, 18:51:50 »

Ako je puno korijena,kao na onoj slici sa palmtalka,onda nemožeš vidit,ideš na blef.Kad se palma vadi iz zemlje zemlja se obično rastrese pa se vidi,jedino ako je to velika palma pa se izvadi i veliki grumen zemlje,onda je bolje ne dirati.Kao što rekoh,u proljeće mora biti više novih korijena dužine 5-15 cm dužine.U principu,svaki novi list ima i svoj novi korijen.
Evidentirano

bvb
F I N K O
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #341 : Veljača 03, 2016, 23:25:18 »

Hvala na odgovoru Trava. thumb_up
Evidentirano

Str: 1 ... 21 22 [23]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!