Palmapedia.com  
Listopad 18, 2018, 14:48:45 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 51
  Ispis  
Autor Tema: Sabal blackburniana  (Posjeta: 73961 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Henoh
Administrator

Spol: Muški

« Odgovor #105 : Siječanj 13, 2011, 09:31:59 »

Ima lijepu plavičastu boju lista, pa može biti jako atraktivna i u posudi dugo vremena. Čak i kao klijanac s nepodijeljenim listovima može biti atraktivna. u jednom trenutku razvoja prije dijeljenja listova oni budu jako široki što mi se osobno sviđa. Nešto je brža u odgovarajućim uvjetima od S. minora.
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
Yonex
Global Moderator

Email
« Odgovor #106 : Siječanj 13, 2011, 10:20:44 »

Pozz Henoh, znaci lepa je blackburniana i svidja mi se sto je brza on minora, on je stvarno puz medju palmama.(malo brzi puz, ali tu je negde) icon_lol  Mozes li mi napisati te ''idealne'' uslove, jer ne zelim da se razvlaci po posudi kao minor: Citao sam negde da voli peskovitu zemlju, puno sunca i redovno zalivanje, to je sve sto znam. zbunjen
Evidentirano

milka
Henoh
Administrator

« Odgovor #107 : Siječanj 13, 2011, 11:18:42 »

Meni se čini da je najsporiji od svih R. hystrix s 2 lista godišnje. Sabal minor može izbaciti u vanjskim uvjetima oko 3 lista godišnje, a u kontroliranim oko 5 listova. Sabal blackburniana ne voli direktno sunce preko ljeta jer tada uspori rast. dobije puno čvršće listove, no izbaci po pola lista ili cijeli list za vrijeme ljeta ako se nalazi na poziciji gdje ju tuče sunce od jutra do mraka. Probao sam to prošle godine i tako mi je ispalo. Voli vlagu, ali nemoj s tim pretjerivati dok su mlade nego kad ti formira 3-4 lista jer i S. minor koji isto voli vodu hoće kao mali propasti zbog pretjeranog zalijevanja. Zemlja, izmiješaj kupovnu zemlju za lončanice s pijeskom, možeš i malo perlita staviti ako ga nabaviš. Voli visoke temperature kao i svi sabali s dosta vlage u zraku. Možeš ju špricat s onom pumpicom da joj ugodiš. Možeš ju držati kad ti je vani u prošaranom poluhladu, ili čak u hladu i to će biti bolje od direktnog sunca (mislim kao moja pozicija gdje mi je južni balkon izložen stalno suncu).
« Zadnja izmjena: Siječanj 13, 2011, 11:20:34 Henoh » Evidentirano

Treehugger
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #108 : Siječanj 13, 2011, 12:03:10 »

Definitivno potvrđujem ovo što je Henoh rekao o držanju vani. Vole visoke temperature, ali u hladu i umjerenu vlagu, e rastu naocigled. U usporedbi sa ostalim sabalima...A i najlakše ih je naklijat...A nema zabune, ni kad su sasvim mali, zbog te fenomenalne plave boje.  sretan thumb_up Toplo preporucam svima.
Evidentirano

Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.
Treehugger
Jubaea
*

« Odgovor #109 : Siječanj 13, 2011, 12:07:59 »

Moji su kao mali bili na balkonu zašticeni od juga ali otvoren prema istoku i zapadu, pa su dobivali dovoljno svjetla a da nisu bili na najjacem suncu. Nece ih spalit, al usporit hoce...i pazi da ne pretjeraš sa zaljevanjem, manje je bolje... icon_wink jedva cekam da odem na Dugi da vidim kako napreduju oni tamo...btw. uredno su nastavili tjerati preko zime, sad u zatvorenom, u grijanoj sobi...
Evidentirano

Treehugger
Jubaea
*

« Odgovor #110 : Siječanj 13, 2011, 12:19:27 »

Usporedbe radi...pokupila sam sjemenje krajem svibnja, a trenutno mi gura treci list... sretan
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #111 : Siječanj 13, 2011, 12:27:47 »

Za sadnju na Dugom bilo bi dobro da formiraju lepezaste listove i da ih držiš u dubokim posudama koje ne moraju biti nešto široke kako bi im forsirala razvoj korijena što će im jako trebati tamo. Kod mene još nisu uspjeli podijeliti listove već imaju samo naznake dijeljenja. Na nekim listovima po sredini su raspukli u dubinu 4-5 cm. Pretpostavljam da bi sukoro trebali dijeliti na dva segmenta list po cijeloj dužini. Više nisam siguran koji im je ovo list, ali računam da je negdje oko 8 +-1. Neke koji su se sasušili sam uklonio.
Evidentirano

Treehugger
Jubaea
*

« Odgovor #112 : Siječanj 13, 2011, 12:39:19 »

Oni posađeni na Dugom prošlo ljeto su bili mali klijanci, više kao eksperiment...ako nisu uspjeli, poslušat cu tebe, pa pricekat dok malko ne narastu...btw. cula sam da mi je dio w. filifera u masliniku popasla neka koza, ( shocked) valjda ce se oporavit...
Evidentirano

Treehugger
Jubaea
*

« Odgovor #113 : Siječanj 13, 2011, 12:42:01 »

Henoh, koliko su tvoje stare?
Evidentirano

Yonex
Global Moderator

Email
« Odgovor #114 : Siječanj 13, 2011, 12:48:32 »

Hvala na informacijama, ja cu njih presaditi na prolece u tu ''peskovitiju'' zemlju, stavicu ih na mesto gde nema popodnevnog sunca vec onog blagog jutarnjeg i trudicu se da ga u prolazu uvek malo naprskam, kupio sam neki dan u poljoprivrednoj apoteci neku pumpicu sto je kao vodenu pusku napumpas pa onda prskas dok ima pritiska, super stvar.
Evidentirano

milka
Henoh
Administrator

« Odgovor #115 : Siječanj 13, 2011, 13:54:12 »

Henoh, koliko su tvoje stare?
proklijale su negdje oko 19. lipnja 2008 (vidi prethodnu stranicu), a izbile su na površinu zemlje početkom srpnja. Stavio sam slike u prethodnim postovima, a ima i nekoliko slika od prošlog ljeta.
« Zadnja izmjena: Siječanj 13, 2011, 13:55:37 Henoh » Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #116 : Siječanj 18, 2011, 15:02:31 »

Snimka S. blackburniane kod onog Indijca Krisa s IPS-a. Piše mu na posudi da je od M@xa od 2009 g. Prilično brzo, no ipak to je Indija i vjerojatno sezona rasta tijekom cijele godine

<a href="http://www.youtube.com/v/5ElnnPLEwNk&amp;rel=0&amp;fs=1" target="_blank">http://www.youtube.com/v/5ElnnPLEwNk&amp;rel=0&amp;fs=1</a>
Evidentirano

trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #117 : Siječanj 18, 2011, 15:34:57 »

Indijac svoje palme sadi u skoro čisti pijesak,pa i čisti pijesak koliko sam mogao vidjeti iz njegovih priloga na Palmtalk-u.
Evidentirano

bvb
branimir
Global Moderator

« Odgovor #118 : Siječanj 18, 2011, 16:23:04 »

On ima tropsku klimu sa vlažnim zrakom gdje palme rastu svaki dan u godini.
Ono što je meni čudno je da na fotografijama s neta blackburniane imaju malo ili ništa plavog pigmenta dok su ove iz botaničkog
u Zagrebu plave da nemogu biti plavije.
Evidentirano

Yonex
Global Moderator

Email
« Odgovor #119 : Siječanj 18, 2011, 16:35:26 »

Znaci li da blackburnianu trebam da sadim kao i kokos zemlja:pesak-50:50? misli sretan
Evidentirano

milka
 Str: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 51
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!