Autor Tema: Fortunella crassifolia  (Posjeta: 3833 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dubrovnik

• Brahea
  • *
    • Email
Fortunella crassifolia
« u: Svibanj 12, 2009, 14:39:56 poslijepodne »
imam jedno stablo vec dvadesetak godina u kanti, nije vise od 0,5 metra i rodi oko 0,1 kg. posadio sjeme ove zime i sada je iznikao kumkvat. negdje sam citao da se kalemi, negdje da raste iz sjemenke. zna li netko?

Offline dubrovnik

• Brahea
  • *
    • Email
Odg: Fortunella crassifolia
« Odgovori #1 u: Svibanj 12, 2009, 14:49:57 poslijepodne »
Propagation

Kumquats are rarely grown from seed as they do not do well on their own roots. In China and Japan they are grafted onto the trifoliate orange (Poncirus trifoliata). This has been found the best rootstock for kumquats in northern Florida and California and for dwarfing for pot culture. Sour orange and grapefruit are suitable rootstocks for southern Florida. Rough lemon is unsatisfactory in moist soils and tends to be too vigorous for the slow-growing kumquats.

Offline __ivica

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
« Odgovori #2 u: Listopad 25, 2009, 17:29:38 poslijepodne »
Ah, Meiwa Kumquat.
Da, u pravilu ih cijepe na Poncirus Trifolliatu, ali znam naiči i na izjave ljudi da im dobro ide i na vlastitom korijenu.
Navodno voli tlo vulkanskog podrijetla. Uzgojen iz sjemenke trebao bi procvjetati nakon 4-5 godina.
Žena mi je 'luda' za ovalnim (Nagami) Kumquat-om, kad taj ima plodove nitko ga ne smije ni pogledati, a kamoli pokušati nešto drugo, mam metla radi :rofl:
Meiwa je još slađeg okusa. Pokušavam ga uloviti više od godine dana, zvao sam i rasadnike u i oko Dubrovnika, bez uspjeha...
Dubrovnik, može grančica ? Ili sjemenka?
Citat:
... dvadesetak godina u kanti, nije vise od 0,5 metra i rodi oko 0,1 kg...
To ne djeluje dobro, imaš li sliku? Preporučam da mu na proljeće provjeriš stanje korijenja, presadiš ga...

Offline dubrovnik

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #3 u: Studeni 10, 2009, 19:20:02 poslijepodne »
nasao sam tipa iz neretve koji ima veliki plodonosni nagami i vrlo uspjesno ga kalemi na poncirus. na jednom malom izlozbenom primjerku visokom oko 30 cm bilo je dvadesetak plodova. naravno da sam kupio sadnicu bez plodova. to nije registrirani rasadnik, ali cim uhvatim vremena obici cu i njih

Offline alias

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #4 u: Rujan 21, 2011, 15:42:18 poslijepodne »
Ah, Meiwa Kumquat.
Da, u pravilu ih cijepe na Poncirus Trifolliatu, ali znam naiči i na izjave ljudi da im dobro ide i na vlastitom korijenu.
Navodno voli tlo vulkanskog podrijetla. Uzgojen iz sjemenke trebao bi procvjetati nakon 4-5 godina.
Žena mi je 'luda' za ovalnim (Nagami) Kumquat-om, kad taj ima plodove nitko ga ne smije ni pogledati, a kamoli pokušati nešto drugo, mam metla radi :rofl:
Meiwa je još slađeg okusa. Pokušavam ga uloviti više od godine dana, zvao sam i rasadnike u i oko Dubrovnika, bez uspjeha...
Dubrovnik, može grančica ? Ili sjemenka?To ne djeluje dobro, imaš li sliku? Preporučam da mu na proljeće provjeriš stanje korijenja, presadiš ga...

Ako sam dobro razumio, ovaj divlji kojeg posadiš rodi za 4 godine, jer ja imam posađenog od prošle godine, velik 5-6 cm, da li ga treba kalemit da bi rodio ili ne?
Carpe diem

Offline alias

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #5 u: Ožujak 03, 2012, 20:16:57 poslijepodne »

Prošlogodišnji sijanci koje ću brzo presaditi  :wink:
Carpe diem

Offline __ivica

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #6 u: Ožujak 03, 2012, 21:22:18 poslijepodne »
Citat: alias
Ako sam dobro razumio, ovaj divlji kojeg posadiš rodi za 4 godine, jer ja imam posađenog od prošle godine, velik 5-6 cm, da li ga treba kalemit da bi rodio ili ne?
Procvjeta nakon 4..5 godina u optimalnim uvjetima. Nije ga potrebno cijepiti.
Ali ima 'kvaka':
Njegov korijen je jako loš, ne podnosi najbolje teglu pa se njega u pravilu umnaža cijepljenjem.

Da bi svom sijancu povećao izglede pokušaj složiti zemlju više vulkanskog tipa, navodno to voli.
Ako možeš naći vulkanskog kamena (pumice, scoria, ...) umiješaj to u zemlju koju koristiš.

Offline dubrovnik

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #7 u: Ožujak 04, 2012, 14:06:15 poslijepodne »
Mislim da je uzgoj iz sjemena samo gubitak vremena, jedostavno presporo raste. Prema iskustvima na jugu Poncirus trifoliata je najbolja podloga za sve sorte. Meiwa je dosta ukusnija i sladja od stalih, samo plodovi slabije podnose nize temperature. ( ne zasticujemo ih u Dubrovniku)
« Zadnja izmjena: Ožujak 04, 2012, 14:31:47 poslijepodne od dubrovnik »