Palmapedia.com  
Srpanj 24, 2014, 22:04:18 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Ispis  
Autor Tema: Skarifikacija (scarification) - kako sjeme natjerat da proklija  (Posjeta: 11783 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Pivi
Administrator

Spol: Muški

« Odgovor #45 : Prosinac 03, 2009, 11:39:58 »

bit će tabula rasa  icon_mrgreen
Evidentirano
akaranus
Jubaea
*

Email
« Odgovor #46 : Prosinac 03, 2009, 12:01:31 »

Akaranus ajde jesi se probudia "zlato tetino", reci ti nesto o jezu, pa ti si nam ovdje strucanjak! thumb_up
znači prvo i osnovno teto za prepoznavanje spola u ježeva je da muški jež ima jednu bodlju više gy
a i izgleda ka ježeva kakica i to jadnog ježa muče hemoroidi icon_lol
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #47 : Prosinac 03, 2009, 12:08:55 »

pivi, zadje slike su ti za deset! s kakvim objektivom ovo snimas?
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #48 : Prosinac 03, 2009, 12:24:00 »

Ma ovo je sa običnim Canon powershot a550 u macro modu (aparat od cca. 1100 kn prije 2 godine).
Da je bilo koji malo bolji aparat moglo bi to višestruko bolje, veće i detaljnije.
Recimo minimalna udaljenost da bi aparat mogu isfokusirat je 10 cm, a sa prošlim aparatom (fuji s700)ako se dobro sječam mogo sam sa udaljenosti od par centimetara radit.
Evidentirano
vladimiro
Phoenix
*

« Odgovor #49 : Prosinac 04, 2009, 20:01:16 »

Ja sam uspeo na sličan način kao ovaj,ne znam dali je to skarifikacija ali imam 3 semena brahea super silver koje su već oko godinu dana na klijanju.... pre dve nedelje,iščačkao sam im rupe(došao do bele mase) gde bi trebalo da klijaju...imaju po dve tačke-sada rupice simetrično sa svake strane na jednom kraju semenke i da budem iskren nisam ništa očekivao ali dve su krenule sa klijanjem a treća zasad ništa!!
Isto sam uradio,pre desetak dana, sa 28 semena jubaea chilensis i dvedesetak semena tritxrinax campestris,i jedna i druga vrsta dosad nije klijala, ali sa campestrisom  neznam dali sam potrefio mesto gde izlazi embrio jer su semenke bez ikakvih tačkica(bar ih ja ne vidim)
Za sada ništa od ove dve vrste ali seme jubaea mi izgleda okej i mislim da će biti klijanja-seme je stavljeno 20.03.09. na redovno klijanje!
Imam par semena rapida(nije klijao do sada) i nanorhops ritchiana(3 semana klijala pre skarificacije) i njih sam scarificirao(bar mislim) pre 3 dana!
Videćemo!
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #50 : Prosinac 05, 2009, 13:20:29 »

koristeci nekoliko tehnika otvaranja sjemenke, tretiranja endosperma i skarifikacije uz eksperimentiranje po pitanju temperature, natjerao sam butiju da klija u tri dana:

Evidentirano
vladimiro
Phoenix
*

« Odgovor #51 : Prosinac 05, 2009, 13:39:50 »

Kolika je temperatura za butiu potrebna po tvojem iskustvu? i kako tretiraš endosperm?
Ja sam imao dvadesetak semena butie,otvarao ih sa stegicom i sejao svaku semenku posebnu u kesice ali nisam sterilisao zemlju tj. pesak i temperatura nije bila viša od 28c ali konstantna!
Badnjevac je napisao postupak i temperaturu ali ja nisam video taj tekst a i nemam inkubator za takvo sejanje!Sve semenke su mi propale!
Ljudi dižu ruke od butie jer je specifična i traži visoku temperaturu za klijanje!
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #52 : Prosinac 05, 2009, 17:03:45 »

pozitivniji rezultati pojavili su mi se tek kada sam podigao temperaturu na 39-40 stupnjeva, uz mijenjanje dnevne i nocne temperature, mada nisam siguran da je to zaista i potrebno. tako sam pronasao u literaturi i toga sam se drzao kao pijan plota, dok mi se nisu pojavili prvi rezultati. osobno cu pokusati u buducnosti podici temperaturu za jos desetak stupnjeva i statistitki izracunati postotak klijavosti
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #53 : Prosinac 05, 2009, 17:06:08 »

Čekaj, ali sjemenka o kojoj govoriš "za 3 dana" je sjemenka koju si skarificirao?
Ostalih "50" koje nisi skarificirao i dalje ne klijaju?
Po tome dolazim do zaključka kako je vjerojatno proklijala zbog skarifikacije.
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #54 : Prosinac 05, 2009, 22:27:16 »

ostalih preko stotinu njih ne klijaju, iako su na 40 stupnjeva. svako nekoliko dana pogledam ih i pobacam one koje su sagnjele, a vecina je kao da si ih jucer stavio u zemlju
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #55 : Prosinac 06, 2009, 22:22:44 »

Evo kako izgleda hedyscepe canterburyana 25 dana nakon skarifikacije. Do sada je krenulo 80% sjemenki. Dali će na tome ostati neznam, ali ja sam zadovoljan i tim brojem.

Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #56 : Prosinac 07, 2009, 12:14:06 »

jutros sam malo ceprkao po supstratu u koji sam 02.12. posijao butiu capitatu tretiranu najnovijim postupkom skarifikacije i rezultat je bio vrlo zadovoljavajuci. butija je solidno proklijala u cetiri dana. primjetio sam da je preko 50% sjemenki ovako proklijalo, ali necu vise ceprkati jer se dogoda da mali korjencic lako otpadne sa sjemenke
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #57 : Prosinac 07, 2009, 12:21:19 »

Mislim da je razlog ispadanja embria-klice iz sjemenke prevelika vlaga.
Nemogu bit sasvim siguran u to, ali meni se dogodilo kod sjemenke archontophoenix purpurea-e koja mi je proklijala u vodi dok se namakala par dana.

John na palmtalk-u isto spominje slučaj odbacivanja embria kod Lemurophoenix-a. link

Ali ako ti se to nije dogodilo kod više sjemenki jednostavno zanemari, nije problem.
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #58 : Prosinac 07, 2009, 14:20:57 »

cini mi se da nije otpao sam, nego kako sam malo jace ceprkao. U svakom slucaju malo cu smanjiti navodnjavanje

valjda ce sada ove moje butie normalno izrasti, kada su pocele klijati? valjda ce jos koja izniknuti dok dundo dodje u grad?
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #59 : Prosinac 07, 2009, 15:30:48 »

Nema razloga da ne rastu normalno. Treba samo pazit na gljivice.
Visoka temperatura i vlaga mogu samo pomoči njihovu širenju. Treba bit oprezan pogotovo ako se ne radi o nesteriliziranom mediju.

Moje prve imaju sad mjesec dana i razvijaju se bez problema  thumb_up
Evidentirano
 Str: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!