Palmapedia.com  
Srpanj 16, 2018, 12:53:13 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3] 4
  Ispis  
Autor Tema: Ceratonia siliqua ( rogač, karuba )  (Posjeta: 24356 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
alias
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #30 : Lipanj 20, 2012, 17:52:10 »

Može li rogač proklijati iz ove mahune ih Kauflanda? Već sam probao, ali sjemenka je samo stajala cijelu vječnost.. Treba li joj kakva pomoć, natapanje u vodi ili nešto slično?
Evidentirano

Carpe diem
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #31 : Lipanj 20, 2012, 18:01:20 »

Ja sam prija par godina na Svetu biljaka pročitao da sjemeke rogača treba preliti vrućom vodom i ostaviti nekoliko dana. Nakon toga ih se posije u zemlju. To sam i napravio i sjemenke su mi za nekoliko tjedana proklijale.
Evidentirano

USDA zone: 7a

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #32 : Rujan 24, 2012, 10:51:40 »

Mladi rogač na rivi u Kaštel Sućurcu. Ovo je dokaz da može dobro poslužiti i kao ukrasno drvo.

Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #33 : Travanj 19, 2014, 17:06:02 »

Tijekom zimovanja mi se rogač osušio. Držao sam ga u negrijanoj svijetloj prostoriji tako da smrzavanje ne može biti uzrok. Zanima me da li se rogač može obnoviti iz korijena ili je definitivno gotov?
« Zadnja izmjena: Travanj 19, 2014, 17:06:21 palmofan » Evidentirano

Treehugger
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #34 : Travanj 21, 2014, 12:31:18 »

Možda si ga previše zalio...moje jedva da orosim tu i tamo preko zime...što se obnove tiće, pokazali su se dosta žilavi..ostavi pa vidi...
Evidentirano

Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #35 : Travanj 21, 2014, 17:03:12 »

Preko zime je bio vrlo malo zalijevan, tek toliko da zemlja ne bude posve suha. Nadam se da će se uspjeti obnoviti, a ako neće onda ću morati isklijati drugi.
Evidentirano

sale
Washingtonia
*

« Odgovor #36 : Listopad 25, 2015, 13:10:50 »

Mladi rogač na rivi u Kaštel Sućurcu. Ovo je dokaz da može dobro poslužiti i kao ukrasno drvo.

Slažem se. I meni je rogač izuzetan. sretan Ne mogu verovati da je nekima maslina ukrasno drvo, pa rogač je 100 puta dekorativniji i zanimljiviji od masline koja inače izgleda poput nekog velikog neurednog grma. zbunjen

Pogledajte samo ovaj primerak. thumb_up

Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #37 : Listopad 25, 2015, 14:20:30 »

Au ovo je prava mrcina od rogača. shocked Sudeći po debljini debla rekao bih da je vjerojatno star nekoliko stoljeća. Sudeći po palmama koje se vide u pozadini rekao bih da se nalazi u vrlo toploj klimi,u zoni 10a ili toplijoj.

Što se tiče masline tu se ne slažem s tobom, meni je maslina jako lijepa i dekorativna, no o ukusima se ne raspravlja.
« Zadnja izmjena: Listopad 25, 2015, 14:20:54 palmofan » Evidentirano

sale
Washingtonia
*

« Odgovor #38 : Listopad 25, 2015, 19:04:12 »

Sudeći po palmama koje se vide u pozadini rekao bih da se nalazi u vrlo toploj klimi,u zoni 10a ili toplijoj.

Slika je iz Santa Venerine (Sicilija).
Zanimljivo je da je rogač jedna od biljaka koju izraelci koriste za pokrivanje goleti. U Izraelu ne postoje prirodne šume, sve je sađeno i rogač im se pokazao kao naročito pogodna vrsta za pošumljavanje. Značajan deo nacionalnog parka Yatir na zapadnoj obali čine šume rogača.
Evidentirano
daniel108
Phoenix
*

Email
« Odgovor #39 : Studeni 18, 2015, 18:50:39 »

Da, rogač je odličan za pošumljavanje i za popravljanje strukture (plodnosti) zemlje. Za Dalmaciju bi bio odličan, pogotovo za otoke. Šteta da su se sadili borovi, a ne rogači. Borovi su dobri samo za prvi red do mora. Problem je i što ljudi ne znaju što bi s rogačima, niko ih nije otkupljivao ajko dugo, pa su pilili i one koji su bili posađeni i veliki. To mi je ispričao jedan čovjek na Šipanu, tamo ih je bilo jako puno i samo ih je još nekoliko ostalo. Srušiti rogač koji je rastao 50-100 godina i koji je sad u pravom dobu za brati - to je stvarno totalno neznanje. Rogač i smokva su tu kod nas totalno necijenjene voćke, a mogle bi biti u rangu sa maslinom.
Evidentirano

U najgorim se vremenima nalaze najbolje prilike.
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #40 : Studeni 18, 2015, 20:14:25 »

sumnjam da je itko sadio borove, oni su dovoljno invazivni da to čine sami  icon_wink
ako ima ikakvog tržišta lako će se se potaknit proizvodnja...meni je on kao biljka prekrasan skoro kao neki fikus izgleda, da ne govorim da mi je rogaćuša najbolja žesta  icon_wink
posadia sam dva lani...
Evidentirano

sale
Washingtonia
*

« Odgovor #41 : Studeni 18, 2015, 22:16:49 »

Da, rogač je odličan za pošumljavanje i za popravljanje strukture (plodnosti) zemlje. Za Dalmaciju bi bio odličan, pogotovo za otoke. Šteta da su se sadili borovi, a ne rogači. Borovi su dobri samo za prvi red do mora. Problem je i što ljudi ne znaju što bi s rogačima, niko ih nije otkupljivao ajko dugo, pa su pilili i one koji su bili posađeni i veliki. To mi je ispričao jedan čovjek na Šipanu, tamo ih je bilo jako puno i samo ih je još nekoliko ostalo. Srušiti rogač koji je rastao 50-100 godina i koji je sad u pravom dobu za brati - to je stvarno totalno neznanje. Rogač i smokva su tu kod nas totalno necijenjene voćke, a mogle bi biti u rangu sa maslinom.

Dobri su i borovi, pogotovo halepensis. On je jako koristan za primorske predele jer raste na krečnjačkoj, siromašnoj podlozi i na flišu, dobro podnosi žegu a stvara dosta humusa. Borovi su kao pionirska vrsta nezamenjivi zbog povećanja debljine tla. Nažalost izašli su na zao glas zbog čestih požara kad je suša što je obično posledica bačenog opuška, bor će se teško sam upaliti.
Ipak rogač je nešto posebno. Ja obožavam kolače sa rogačem a estetski je preteran. Šteta što tražu puno sunčanih dana tokom godine pa je njegov uzgoj na kontinentu neizvodljiv, čak ni kao saksijske biljke.

Ne razumem da u Hrvatskoj nema tržišta za rogač a u Australiji ima: http://www.australiancarobs.com/

Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #42 : Prosinac 19, 2015, 11:56:13 »

Dobri su i borovi, pogotovo halepensis. On je jako koristan za primorske predele jer raste na krečnjačkoj, siromašnoj podlozi i na flišu, dobro podnosi žegu a stvara dosta humusa. Borovi su kao pionirska vrsta nezamenjivi zbog povećanja debljine tla. Nažalost izašli su na zao glas zbog čestih požara kad je suša što je obično posledica bačenog opuška, bor će se teško sam upaliti.
U pravu si, bor je pionirska vrsta. Što znači da ga treba zamijeniti drugim drvećem kada se formira plodno tlo a ne ga pustiti da raste u beskonačnost.

Šteta što tražu puno sunčanih dana tokom godine pa je njegov uzgoj na kontinentu neizvodljiv, čak ni kao saksijske biljke.
Da, jako ga je teško održati ča i u tegli, po ljetu odlično napreduje na terasi okrenutoj jugu kada ima sunca u izobilju, ali propadne tokom zime, čak i ako ga se redovito nosi van na sunce kada je temperatura u plusu.
« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2015, 11:56:35 palmofan » Evidentirano

daniel108
Phoenix
*

Email
« Odgovor #43 : Prosinac 28, 2015, 00:08:04 »

Danas sam se vraćao iz Pule za Zadar s busom i primjetio sam jedan rogač kako raste između Karlobaga i Starigrada  shocked i to veliko stablo. Mislim da je ovaj najsjeverniji na kopnu (ne znam da li ih ima na Rabu). U Starigradu sam već vidio dva stabla prije, a danas sam malo gleda što još ima i vidio sam dosta agruma i desetak W. filifera i neka robusta. Izgleda da je neka povoljna mikroklima na tom dijelu Velebita, iako tamo pušu najjače bure.
Evidentirano

U najgorim se vremenima nalaze najbolje prilike.
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #44 : Prosinac 29, 2015, 13:37:15 »

zanimljivo. možda je to neka mikrooaza zaštićena od bure.
Evidentirano
 Str: 1 2 [3] 4
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!