Palmapedia.com  
Prosinac 12, 2018, 16:48:25 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3 4
  Ispis  
Autor Tema: Ceratonia siliqua ( rogač, karuba )  (Posjeta: 25788 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
palmofan
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #15 : Studeni 16, 2008, 22:26:58 »

Možda ga je i posuda dodatno usporila, no tražio sam informacije o rogaču na internetu i svuda piše da je izuzetno spor. Možda bi ga se moglo ubrzati pravim omjerom gnojiva.  misli
Evidentirano

USDA zone: 7a

Pivi
Administrator

« Odgovor #16 : Studeni 16, 2008, 22:33:01 »

pa sigurno da ga je usporila... 5 godina u ovakvoj posudi... koliko je korjen uopće mogao narast u toliko maloj posudi... a i klima kakva je/uvjeti...
Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #17 : Siječanj 11, 2009, 15:25:42 »

Moj rogač posađen u posudi počeo se iz neobjašljivog razloga sušiti i propadati, ne znam što bi mogao biti razlog toga, zaljevam ga redovito, svakih tjedan dana ali ne previše i nalazi se na svijetlom mjestu u prostoriji u kojoj mi prezimljavaju i ostale osjetljive biljke.
Evidentirano

Sedum
Brahea
*

« Odgovor #18 : Studeni 04, 2009, 21:49:07 »

Čakavsko ime 'karuba' za rogač je njegov najstariji naziv, pa su ga 'karub' već zvali faraonski Egipćani pred 3.000 do 4.000 godina gdje se još onda naveliko sadio oko Nila.
Po tradicionalnoj predrasudi na Jadranu su danas rogači krmivo za prasce i tovare, - ali u prošlomu svjetskom ratu kad nije bilo žita, mljeveni rogač se na otocima (i kod mojih) rabio za pečenje lošeg kruha jer drugog izbora nije bilo, a i danas ga stavljamo u kolače.
U samom Visu vjerojatno se sada više ne sadi - ali ga ima po vrtovima izmedju kuća u Komiži, kao i po okućnicama na Lastovu gdje je uz kuće i dosta mladica.
Problem njegova uzgoja u kopnenom zaledju je da osim topline, cijelu godinu traži mnogo izravnog pravoga sunca s obilnim ultravioletnim zračenjem - ne one bljedunjave 'mjesečine' s maglom kroz jesen i zimu kao u Zagrebu i inim kopnenim gradovima. Na tzv. 'svjetlom' mjestu pa čak i na indirektnom 'suncu' iza stakla zakržlja (bez UV zraka), stoji i ne raste, često uvene. On u zaledju bezuvjetno traži sličan uzgoj i uvjete poput uzgoja pustinjskih kaktusa kada tu najbolje napreduje, npr. na visokoj jugozapadnoj terasi bez zasjene, zimi sa staklom koje se danju otvara kad nema mraza.
Evidentirano

Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
Dundo
ex. HolyHero
Phoenix
*

« Odgovor #19 : Studeni 05, 2009, 13:02:13 »

Ima ga dosta u Dubrovniku, u Lapadu (Babinom kuku) ima dosta starih.
Evidentirano
dalmatiansoap
Global Moderator

« Odgovor #20 : Studeni 05, 2009, 13:12:51 »

Ima ga i ovde dosta ali se osim za rakiju više za ništa ne koristi.
Evidentirano

Click for Makarska, Hrvatska Forecast" border="0" height="60" width="468
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #21 : Studeni 07, 2009, 09:08:10 »

Problem njegova uzgoja u kopnenom zaledju je da osim topline, cijelu godinu traži mnogo izravnog pravoga sunca s obilnim ultravioletnim zračenjem - ne one bljedunjave 'mjesečine' s maglom kroz jesen i zimu kao u Zagrebu i inim kopnenim gradovima. Na tzv. 'svjetlom' mjestu pa čak i na indirektnom 'suncu' iza stakla zakržlja (bez UV zraka), stoji i ne raste, često uvene. On u zaledju bezuvjetno traži sličan uzgoj i uvjete poput uzgoja pustinjskih kaktusa kada tu najbolje napreduje, npr. na visokoj jugozapadnoj terasi bez zasjene, zimi sa staklom koje se danju otvara kad nema mraza.
Ovo je vjerojatno uzrok što meni svi rogači koji ljeti prokliju iz sjemenke propadnu zimi. Već par godina svako ljeto sijem sjemenke rogača u nadi da ću ga konačno uspjeti uzgojiti. Preko ljeta, kad je cijeli dan izložen suncu, mladi rogač mi odlično napreduje a kad ga ujesen unesem u kuću do proljeća se osuši.
Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #22 : Svibanj 29, 2011, 20:07:40 »

Moj rogač super napreduje, a odnedavno je počeo izbacivati dva para listova na svakoj grani.  sretan

Evidentirano

adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #23 : Travanj 13, 2012, 17:47:29 »

By adriano22222 at 2012-04-13

evo rogaca iz mog maslinika, moj djed ih je posadio  odmah iza 2. svj. rata.
Evidentirano
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #24 : Travanj 13, 2012, 17:48:40 »

Evidentirano
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #25 : Travanj 13, 2012, 17:49:41 »

Evidentirano
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #26 : Travanj 13, 2012, 17:51:03 »

Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #27 : Lipanj 20, 2012, 09:00:58 »

Rogač izvrsno napreduje pa sam ga presadio u veću teglu a u zemlju sam dodao vapnenac kako bi imao uvjete slične prirodnim.

Evidentirano

Treehugger
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #28 : Lipanj 20, 2012, 16:42:25 »

Dobro si me podsjetio...imam i ja par njih, zajedno u velikoj posudi (koju još djele sa yuccom) a narasli su od prošle godine, krajnje je vrijeme da ih zasebno presadim...jel vapnenac neophodan il može dobro u mješavinu treseta i pijeska...?
Evidentirano

Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #29 : Lipanj 20, 2012, 17:47:37 »

Ne znam je li baš neophodan ali bih ti preporučio da ga svakako dodaš u supstrat u koji budeš sadila rogače.
Evidentirano

Str: 1 [2] 3 4
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!