Palmapedia.com  
Studeni 21, 2017, 13:09:13 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 ... 7
  Ispis  
Autor Tema: Albicija - Albizia julbrissin  (Posjeta: 29661 )
0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.
Treehugger
Jubaea
*

Spol: Ženski

« : Kolovoz 21, 2010, 01:00:04 »

Listopadno drvo, egzotičnog izgleda koje sam dosta viđala po Dalmaciji. Budući da navodno ide od zone 6 - 9  moglo bi biti vrlo zgodno i za kontinent. Naraste 10 do 15 m sa razgranatom, širokom krošnjom. Izgled lista dosta podsjeća na mimozine, a imaju zanimljivu osobinu, da se po noći i kad je oblačno, zatvore..doslovno kao kišobran. Ima prekrasne, neobične ljubičaste cvjetove, promjera oko 5 cm, žutih prašnika koji cvatu sredinom ljeta. Cvjetovi imaju blag, egzotican miris...Na jesen donosi plodove, mahune sa sjemenkama. Albicija navodno dobro podnosi sušu i nije zahtjevna u pogledu tla, mada joj bolje odgovaraju laganija, propusna od teške ilovace. Relativno brzo raste, dobro podnosi i orezivanje, a korjenje joj nije pre jako, pa nema straha za staze i sl. Navodno podnosi temperature do -15, ali to može jako varirati od sorte do sorte. Viđala sam ih kao solitere ili uz verande i terase. Predlažem ipak zaštičeniji ili južni položaj sa kakvim zidom u blizini, narocito za kontinent uz pasivnu zaštitu (debeli malč itd) za mlade biljke.
Moja je još mala, kakvih 50 cm visine. Kupila sam je u Botaničkom u Zagrebu za 25 kn, mada sam ih dosta viđala po rasadnicima na obali. Trenutno je još u loncu, mislim da je pametnije ostaviti je unutra preko zime do proljeća da se malo udeblje i naraste.  icon_wink
Evidentirano

Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.
damir
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

« Odgovor #1 : Rujan 13, 2010, 08:06:02 »

evo i moje albicije. ima nekoliko godina 5-6. raste ko luda 2 do 3 metra na godinu. svake godine u proljece ostavim samo centralno deblo "stup", proslogodisnje grane odrezem, tako da svaku godinu napravi "kisobran". da je ne orezujem i pustim da raste, vec odavno bi presisala kucu. samo prve godine je malo ko smrzla a ostalih godina nista joj. cesto sadjena u mojoj okolici.
Evidentirano

živjelo globalno "zatopljenje"
seni 2
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #2 : Rujan 14, 2010, 08:05:41 »

Moje iskustvo sa tim drvetom je sasvim drugačije.Užasno sporo raste imam je 5 godina a visoka je 70 cm.Zalijevam redovno ,prihranjujem ,zimi štitim  tako da mi je strašno čuti da ovako brzo rastu a moja nikako kao da je retardirana.
Evidentirano
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #3 : Rujan 14, 2010, 08:36:42 »

seni nešto joj ne štima ili je potrefila neka ebete, inače raste ko blesava, od sjemena do stabalca za par godina...
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #4 : Rujan 14, 2010, 08:42:33 »

Moje iskustvo sa tim drvetom je sasvim drugačije.Užasno sporo raste imam je 5 godina a visoka je 70 cm.Zalijevam redovno ,prihranjujem ,zimi štitim  tako da mi je strašno čuti da ovako brzo rastu a moja nikako kao da je retardirana.

Pokušaj joj pripremiti novu poziciju. Pripremi joj rupu sad na jesen, stavi komposta i na proljeće ju pažljivo presadi. Pretpostavljam da joj ne paše mjesto na kojem je trenutno. Isti slučaj imam na vikendici s albicijom i planiram to napraviti.
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
damir
Cocos nucifera
*

« Odgovor #5 : Rujan 14, 2010, 09:28:49 »

probaj nabavit novu. ako vec tolko dugo vremena "krzlja" sumnjam da ce ikad krenut kako treba.
Evidentirano

živjelo globalno "zatopljenje"
franceska
Jubaea
*

« Odgovor #6 : Rujan 14, 2010, 10:33:38 »

Najbolje presaditi seni..
imala sam i ja takav problem, jedna je bila vec na 3 m, druga na 50 cm..onda se ispostavilo kad sam je presadivala, da je ispod nje nekih 30 cm bila jedna velika "grota", ogroman kamen
i korijen se razvijao oko njega, i slabo je napredovala.
Nije uopce osjetljiva, bez bojazni je mozes presaditi, cak i sada....ja sam je ovdje u Njemackoj presadila u 10 mjesecu,
bila je zima -8,5C i ostala je citava! icon_wink
Evidentirano
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #7 : Rujan 14, 2010, 12:22:18 »

jedno od bržih stabala!
evo jedne od mojih...

Evidentirano

seni 2
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #8 : Rujan 16, 2010, 11:00:00 »

Hvala ljudi na odgovorima ,izgleda da mi nema druge nego tražiti novu poziciju za drvo.
Evidentirano
voki
Phoenix
*

« Odgovor #9 : Siječanj 26, 2011, 09:42:26 »

Ja imam malo drvce nekih pola metra, ali je već drugu zimu u dvorištu bez ikakve zaštite.
Evidentirano
Borcanin
Phoenix
*

WWW Email
« Odgovor #10 : Siječanj 26, 2011, 14:57:20 »

Na prolece cu posejati malo veu kolicinu albizie.Kod nas(znam kod komsije i na jos par mesta) raste na otvorenom bez ikakve zastite i super cveta,proizvede seme.Ne znam sa koliko godina,ali cim biljka malo ocvrsne moze se saditi napolju.Ja trenutno nemam ni jednu,ali je stvarno lepa biljka kada poraste u drvce.
Evidentirano

prva srpska berza biljaka www.berzabiljaka.rs
SCALAR
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #11 : Siječanj 26, 2011, 15:07:20 »

evo moje albicije

Uploaded with ImageShack.us
Evidentirano

nije znanje znanje znati vec je znanje znanje dati
Yonex
Global Moderator

Email
« Odgovor #12 : Siječanj 26, 2011, 15:20:18 »

Lepo drvo, tvoja je Scalar bas velika...  shocked thumb_up
Evidentirano

milka
SCALAR
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #13 : Siječanj 26, 2011, 16:34:33 »

jeste lepa a velika jeste bila jesenas sam je skroz skratio jer je bila otisla do pola dvorista komsijama morala je motorka da radi to je mnogo destruktivna biljka ima veliki koren izlazi na povrsinu rusi sve pred sobom to nije za male vrtove ona je za parkove.drugo list je sitan tesko se cisti sa trave ima neke supstance koje ispusta i od toga strada travnjak 2 puta sam obnavljao travnjak.

Uploaded with ImageShack.us
« Zadnja izmjena: Siječanj 26, 2011, 16:41:12 SCALAR » Evidentirano

nije znanje znanje znati vec je znanje znanje dati
Borcanin
Phoenix
*

WWW Email
« Odgovor #14 : Siječanj 26, 2011, 21:46:25 »

Lepo Scalar. thumb_up Nisam znao to za travnjak.Kod komsije je rasla kao i svako drvo,nije bilo problema sa travom.Znam da je kao sa listovima isto tako problem i sa cvetovima.Kada pocnu da otpadaju sve se "upletu" u travnjak i ne moze da se ocisti,a i ruzno izgleda.
Evidentirano

prva srpska berza biljaka www.berzabiljaka.rs
 Str: [1] 2 3 ... 7
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!