Palmapedia.com  
Listopad 23, 2017, 15:26:20 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3 4 ... 83
  Ispis  
Autor Tema: Phoenix canariensis  (Posjeta: 116926 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Veruda
Administrator

Spol: Muški

« Odgovor #15 : Prosinac 05, 2007, 22:34:36 »

Ovo je još ona visina kada se može još relativno lako štititi, ali kada još malo naraste...

Ali pohvale i od mene jer je takvo nešto neviđeno kod nas i u takvim klimatskim okolnostima (barem što mi znamo)
Evidentirano
palmofil
Brahea
*

stjepanbandalo@hotmail.com
Email
« Odgovor #16 : Prosinac 21, 2007, 10:46:18 »

Slusajte gotovo svim palmama pa tako i phoenixu su bolja kontinentalna ljeta nego mediteranska , jer ima vise vlage , a i zemlja je puno kvalitetnija, samo malo truda preko zime i palmi ko u prici....
Evo moja koja je jos mlada ,ali nagodinu u proljeće ide u zemlju na južnoj strani gdje će joj trebati minimalna zaštita...

« Zadnja izmjena: Prosinac 23, 2007, 15:55:56 palmofil » Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #17 : Prosinac 21, 2007, 13:24:55 »

icon_lol

Ne znam odakle ti taj zaključak. Mediteranska ljeta uz daleko višu insolaciju i temperature te redovito zaljevanje su daleko zdravija za palme. Brže rastu i lijepše se razvijaju. Ako ne vjeruješ meni pogledaj kojom brzinom palme rastu po Engleskoj a kojom na Mediteranu. icon_wink

Drago mi je da si pun entuzijazma, ali javi mi se nakon prve zime kada tvoja kanarka bez ozbiljne zaštite bude pustila dušu..
Sorry, ali je tako...
Evidentirano
palmofil
Brahea
*

Email
« Odgovor #18 : Prosinac 21, 2007, 13:34:46 »

SA zimom se slažem da su ostrije i potrebna je zastita, a sto se tice tropa odakle je većina palmi ima vrlo malo sunca velika je vlaga velika temperatura, i puno kise...
A nema velike razlike u suncu izmedju istre i slavonij, samo je razlika u zimi...
Imao sam dva phoenixa u crikvenici i oba su smrzla zime 2005/2006, tek uz zastitu i tamo mogu jedva preziviti, pogledaj u crikvenici one palme uz rivu uglavnom phoenixi, i svakog proljeća ostanu bez lisca, lisce im smrzne.... thumb_down
Evidentirano
Palmark
Pokojni
*

Email
« Odgovor #19 : Prosinac 21, 2007, 13:35:41 »

Slazem se sa Verudom! Dobro,insolacija i temperature su tokom leta gotovo isti i na Jadranu i u unutrasnjosti,ali nemoj se zavaravati da joj nece trebati ozbiljna zastita tokom zime,ma koliko povoljnu lokaciju imao!
Evo i ja planiram moju na prolece u bastu-ali vec znam da cu je zaista dobro zastititi,uz plastenik,malc,fungicid,dogrevanje...a po izracunu za proteklih 18 godina mogao bih se svrstati u zonu 8a  icon_wink
Ipak je kanarska urma sigurna tek za zonu 9a pa na vise!
Evidentirano

USDA zone: 8a
apsolutni minimum za poslednjih 15 godina:-14C
apsolutni maximum za poslednjih 15godina:44C
Pivi
Administrator

« Odgovor #20 : Prosinac 21, 2007, 13:38:59 »

SA zimom se slažem da su ostrije i potrebna je zastita, a sto se tice tropa odakle je većina palmi ima vrlo malo sunca velika je vlaga velika temperatura, i puno kise...

Palmofil to važi za tropske palme.
Ima jako puno palmi kojima takva klima ne odgovara...jako puno...
Evidentirano
palmofil
Brahea
*

Email
« Odgovor #21 : Prosinac 21, 2007, 13:42:35 »

Posadite vi phoenix na jadranu, bilo gdje u proljeće  i nemojte se brinuti za njih nema zaljevanja cijelu godinu do Božića, i posaditi cu ja ovdje u slavoniji pa cemo vidjeti cija ce ljepse izgledati!!!
Govorim vam da će ovdije uz bolje tlo više kiše i visoke temperature bolje uspiti nego kod vas gdje ce se osušiti....
 eusa_clap thumb_up

Vas jedino izvlači blaža zima.... sretan
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #22 : Prosinac 21, 2007, 13:45:55 »

a zašto se nebi brinuo za njega i zaljevao ga?
Mladi primjerci neki bi uspili neki ne...

ps. ima na visu malih jako mladih primjeraka koje na divljo uspjevaju...zabačeni...
Dakle tvrdnja ti pada u vodu.

to je isto kao da ja kažem nemoj ga ti štitit preko zime pa će ti se smrznut.
Ali činjenica da ovdje canariensisi uspjevaju bez da se netko o njima brine...pa pun ih je vis..
« Zadnja izmjena: Prosinac 21, 2007, 13:47:37 Pivi » Evidentirano
Palmark
Pokojni
*

Email
« Odgovor #23 : Prosinac 21, 2007, 13:47:14 »

Vas jedino izvlači blaža zima.... sretan
icon_lol
To "jedino" je prouzrokovalo da na Jadranu sve vrvi od phoenixa,a u unutrasnjosti ne postoji niti jedan veliki primerak!  icon_wink
Evidentirano

palmofil
Brahea
*

Email
« Odgovor #24 : Prosinac 21, 2007, 13:48:09 »

A ti primjerci koji i prezive ljeto sigurno nece dakle doseci visinu id 10-ak metara, nego ostati zakržljali...
A ja samo govorim da klimatski kontinent ima povoljnije uvjete ljeti nego jadran... icon_joy
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #25 : Prosinac 21, 2007, 13:49:19 »

Ima jedan primjerak na ulasu i višku uvalu...na samom početku...na "litici" 30ak metara od mora...na divlje je izraso...nema u blizini canariensisa e sad ili je netko bacio sjemenku ili kako neznam.
Nitko se ne brine o njemu...teren je nedostupan...a ima cca. 3 metra  icon_wink
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #26 : Prosinac 21, 2007, 13:50:20 »

A ti primjerci koji i prezive ljeto sigurno nece dakle doseci visinu id 10-ak metara, nego ostati zakržljali...
A ja samo govorim da klimatski kontinent ima povoljnije uvjete ljeti nego jadran... icon_joy

Kako neće?
Šta misliš da je netko canariensise zaljevao po cijelom visu prije 50ak godina kad su sađeni?
A ima ih od 10, 15 metara...možda i više...
Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #27 : Prosinac 21, 2007, 13:51:48 »

Gle palmofil, godišnja pa tako i ljetna insolacija je neusporediva za Slavoniju i Istru. Provjeri malo po netu  icon_wink Broj vrućih dana (Tmax>30°C) po kojima se i računa AHS heat zone koja je usput vrlo bitan za veliki broj palmi je također neusporediv. Treba malo usporediti brojke pa onda nešto tvrditi. Istina, u Crikvenici se zna dogoditi da Phoenixi imaju spaljeno lišće nakon hladnih zima ako su na direktnom udaru bure, ali se vrlo brzo oprave i uspjevaju bez problema a to potvrđuju mnogobrojni odrasli primjerci te palme. Isto tako i drvored Washingtonia u Crikvenici jako dobro idu.

Koliko sam ja shvatio ti ni nemaš neku palmu direktno posađenu u dvorište, ali eto daješ si za pravo govoriti o tome. Ali ja bi ti prvo savjetovao da posadiš Kanarku i ako ti preživi prvu zimu da nam se javiš sa svojim iskustvima u posebnoj temi "palme u vanjskim uvjetima"  icon_smile
Evidentirano
Palmark
Pokojni
*

Email
« Odgovor #28 : Prosinac 21, 2007, 14:04:39 »

Gle palmofil, godišnja pa tako i ljetna insolacija je neusporediva za Slavoniju i Istru. Provjeri malo po netu  icon_wink Broj vrućih dana (Tmax>30°C) po kojima se i računa AHS heat zone koja je usput vrlo bitan za veliki broj palmi je također neusporediv.
Nisam siguran da si ovde bas u pravu~moguce je da na Jadranu ima nesto vise tropskih dana nego u unutrasnjosti,ali mislim da su te razlike minorne!  Takodje sto se tice insolacije,mislim da su vrednosti u letnjim mesecima vrlo slicne-to sam i procitao na nekom sajtu,mislim kod Bonance!
Evo,dacu ti podatke za 2006.godinu(za ovu ce vrednosti biti jos i vece,a ko zna kolike bi tek bile da ova jesen nije sve upropastila) prema mojim merenjima:
broja dana sa Tmax>30C : 57
broj dana sa Tmax>25C : 65
broj suncanih dana: 217(i naravno vecina je u toplom delu godine),sto znaci da bi i ovde palme mogle savrseno dobro rasti tokom leta,odnosno od proleca do jeseni!
Medjutim apsolutno se slazem sa tobom sto se tice razlike u zimi na kontinentu i na Jadranu-to se ne moze ni uporedjivati i mislim da kanarka nema sanse bez ozbiljne zastite-neka povremena zastita je cisto gubljenje vremena!  icon_wink
Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #29 : Prosinac 21, 2007, 14:10:12 »

Evo službenih podataka za 7. mjesec s tim da Rijeka ima specifičnu klimu sa puuno više oborina od svih mjesta na Jadranu tako da usporedite recimo Split i Osijek  icon_wink

Ljeta na kontinentu variraju i zapadni dio balkana ima nešto manje vrućih dana od istoćnog...
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3 4 ... 83
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!