Autor Tema: Zimsko mirovanje klijanaca da ili ne i zašto  (Posjeta: 912 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Treehugger

• Jubaea
  • *
  • Spol: Ženski
Zimsko mirovanje klijanaca da ili ne i zašto
« u: Listopad 14, 2010, 14:15:59 poslijepodne »
Buduci da imam dosta najrazlicitijih klijanaca i mladih palmi, i unutra mi je trenutno vecina, ( osim eksperimentalnih) a ide zima, što savjetujete...Koje vrste na hladno, koje na toplo, kojima treba mirovanje, koje bi mogle i bez njega...Iskustva, savjeti... Ne bih htjela nekom usporit rast ako baš ne moram....
Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.

Offline Veruda

• Administrator
  • Spol: Muški
Odg: Zimsko mirovanje klijanaca da ili ne i zašto
« Odgovori #1 u: Listopad 14, 2010, 15:14:59 poslijepodne »
Ovisno o tome di ih misliš naknadno sadit. Ako su klijanci granični za područje sadnje ja bi im dao period mirovanju u hladnoj (iznad 0°C) i nešto tamnijoj prostoriji kako bi se već od malena počeli privikavati na režim godišnjih doba kao i na hladnije zime.

Ako su palmice sigurne za područje sadnje onda može nekoliko prvih godina forsirati stalni ubrzani rast tijekom cijele godine. Što znači, puno svijetla i vlage, temperature između 15°C-25°C...

Ne znam kojim vrstama treba mirovanje, ali moje iskustvo je da neovisno o odličnim uvijetima većina palmi će u jednom trenutku ionako znatno usporiti rast a neke će i nakratko stati sa rastom tako da...

Offline branimir

• Global Moderator
« Odgovori #2 u: Listopad 14, 2010, 19:53:00 poslijepodne »
Ovo je jako zanimljiva i korisna tema.
Na mirovanje se može ići sa sub-tropskim palmama, nebi li ih se priviknulo na vanjske uvjete (ako ih se poslje kani saditi na otvorenom).
Ja ih obično kao mlađe stavim na skračeno zimovanje tako da brže rastu. Kad ih odlučim posaditi držim ih na dužem zimovanju godinu ili dvije.
Tropskima ne treba nikakvo zimovanje. Dakle samo subtropske odnosno koje su podrjetlom iz podrućja označenih žutom bojom:

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #3 u: Listopad 14, 2010, 21:04:17 poslijepodne »
Ako imaš Jubaeu chilensis, njoj daj zimovanje jer joj neće odgovarati rast s manje zimskog svijetla (moje iskustov od prošle godine). Sabal blackburniane koje imaš možeš staviti i da rastu zimi. Ja sam s njima imao više rasta zimi na konstantnih 19-22 stupnjeva negoli cijelu sezonu vani na južnom balkonu. Isto možeš i s ostalim Sabalima, neće im ništa faliti. T. fortunei ti isto mogu unutra rasti, a ako ih namjeravaš saditi u kopnu zimu prije sadnje im daj mirovanje da se postupno priviknu na režim. Reci za koje te vrste još interesiraju, možda netko ima konkretnih iskustava.
« Zadnja izmjena: Listopad 14, 2010, 21:04:27 poslijepodne od Henoh »
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline Treehugger

• Jubaea
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #4 u: Listopad 14, 2010, 22:07:50 poslijepodne »
Phoenixi, sabali, jubee, butie, brahee... Sabali, butie i brahee su mi nastavile izbacivat list ko da se ništa ne događa.... doduše držim ih na sobnoj temperaturi 20+ pa mi ih je bilo žao bacit na negrijani tavan na kojem je trenutno cca 10 +/-  a bit ce i niže... Trachiji i c. humilisi su mi još vani, s time da su se klijanci eliatora pokazali super...i u uvjetima snižene temperature i vlage tjeraju uredno dalje... kao i kanarke do nedavno, za razliku od dactylifere (?) koje bez sunca izgleda ni makac...  Hvala na savjetima.  :sretan:
Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.