Palmapedia.com  
Travanj 21, 2018, 19:29:31 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 44 45 [46]
  Ispis  
Autor Tema: Slike Trachycarpusa u kontinentalnim gradovima  (Posjeta: 77624 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Veruda
Administrator

Spol: Muški

« Odgovor #675 : Ožujak 01, 2018, 11:28:39 »

Raste brže nego u Puli (prije desetak godina... jer ih više nema u Puli i okolici). Očito mu odgovara sastav i vrsta tla te ljetne oborine!
Evidentirano
Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #676 : Ožujak 01, 2018, 14:35:44 »

Šteta što se ne sad češće ako podnose zimu bez zaštite. I minor bi vjerojatno mogao također.
Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #677 : Ožujak 01, 2018, 15:43:54 »

Sabal minor moze sigurno izdrzati sto i T.fortunei, mozda i vise, samo tesko je dostupan i spor. Treba investirati 10 godina da se iz sjemena dobije palma pristojnih dimenzija. Rastao je u botanickom vani S.minor ali je stradao zimi 1984/5 kad je palo na -24 u vrtu. U monografiji koja je izdata 1984. pisali su da se ‘u potpunosti aklimatizirao’  icon_wink , Palmofan je o tome prenio prije par godina na forum. Izgleda da je ta zima ubila sve palme po gradu jer svi Trachycarpusi za koje znamo su posadjeni nakon te zime. Jos uvijek se nadam da je mozda koji prezivio u nekom zatvorenom vrtu sireg i toplijeg centra grada, zaklonjenog od pogleda. To su ujedno i jedine mikroklimatske pozicije gdje se takav scenarij mogao dogoditi. Mada tesko da vec ne bi culi za takav primjerak.
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
sakyzg
Phoenix
*

« Odgovor #678 : Ožujak 02, 2018, 16:00:00 »

A onaj kod Zvjezde?
Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #679 : Ožujak 02, 2018, 18:18:44 »

A onaj kod Zvjezde?

Danas sam saznao koliko je stara najveća meni poznata palma u Zagrebu (kod tramvajske stanice Belostenčeva kad se ide prema Gupčevoj zvijezdi). Vlasnik mi je rekao da je vani od 1986/87. kad je bila visine sve zajedno oko 1 m. Štitili su je desetak godina dok je to bilo izvedivo s njezinom veličinom. Kad je prerasla mogućnosti zaštite raste slobodno dakle negdje 11 ili 12 godina bez pomoći.
Njezina veličina se može usporediti s visinom vlasnika koji se vidi dolje na slici

jedna snimljena kroz ogradu

i jedna zimska s druge strane

Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #680 : Ožujak 03, 2018, 09:03:14 »

Moguće je da bi neki trachy i preživio na zaklonjenijem mjestu, mada si nekako mislim da ih je u to vrijeme bilo puno manje po gradu nego danas, ljudi jednostavno tada većinom nisu bili informirani da ta palma može rasti i na kontinentu. A što se tiče Sabal minor-a u botaničkom vrtu, velika je šteta što ga nisu nekako pokušali zaštititi, mislim da bi mu malčiranje suhim lišćem i zemljom te pokoji sloj agrila itekako pomogli. Glavno je da mu se od smrzavanja zaštiti podzemno deblo, ako listovi i budu potpuno sprženi on će na proljeće ipak istjerati. Moguće je da bi se i izvukao da mu se nakon zime sredina tretirala nekim fungicidom ili hidrogenom, možda su ga ubile upravo gljivice, koje su napale od zime načeto koplje. Šteta što nema puno informacija o njemu, bez njih možemo samo nagađati.
Evidentirano

USDA zone: 7a

Henoh
Administrator

« Odgovor #681 : Ožujak 03, 2018, 22:52:35 »

Da ne tipkam sve ponovno, nasao sam staru poruku
Raspitivao sam se malo u botaničkom vrtu oko Sabal minora koji su imali posađen vani do zime 1984/1985 kad je stradao. Pokazali su mi mjesto i gdje je bio. Nalazio se na parceli gdje se i sad nalazi većina palmi kad ih iznesu iz staklenika i to u ograđenom betonskom kvadratu (vidi se i sada). Jedan od radnika mi je spomenuo da su imali neku konstrukciju oko palme (nešto poput one koja se sad nalazi oko T. fortuneia), ali jedan od materijala koji su koristili za zaštitu je bio i najlon. Ne znam je li palma bila pokrivena s njim kobne zime kad je išlo ispod -20, no ako je sigurno je i to pomoglo njezinom stradanju.
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #682 : Ožujak 07, 2018, 21:55:44 »

Jos nekoliko Trachycarpusa u kvartu Donja Dubrava. To je u susjedstvu ulica ovih cije sam slike prethodno postao. Osobno mi je slabo poznat taj dio tako da ih vjerojatno ima jos.
2011. Ulica Luka III

2018.

Jedan u blizini pokojni. Ne znam njegovu pricu, je li nesupjeana presadnja, prosla zima ili koji je razlog propadanja.

Avenija Dubrava

Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #683 : Ožujak 14, 2018, 10:14:24 »

U Petrovoj ul. U počecima foruma bila je jedna slika ove palme nastala 2006./2007. tada još male, koju je snimio Branimir. U isto vrijeme se na forumu Svet biljaka vodila rasprava mogu li Trachycarpusi uspjevati u kontinentalnoj klimi. Nema sumnje u velikim gradovima s modificiranom klimom mogu. Vjerojatno će se ponavljati oštre, ekstremne zime, ali sada su i gradovi topliji nego prije 30-40 godina.

I onaj primjerak s čvrstim listovima na križanju Kušlanove i Štosove. Za razliku od mog vrta ove palme nemaju izlomljenih ili ofurenih listova. Razlika u mikroklimama, manje snijega u gradu i što ga u vrtovima može netko otresti.
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #684 : Travanj 12, 2018, 10:05:21 »

Negdje 2008. ili 2009. sam slikao ovu palmu dok je još bila relativno mala. To je u blizini bolnice Rebro. Ovaj cvjeta sad. Moji su krenuli prerano, još u 1 mjesecu, i smrzli su im cvjetovi i dosta su dobili po listovima. U samom gradu već više godina nisam vidio ozbiljne štete ma Trachycarpusima, čak ni prošle godine. Mislim da se unatrag 10 godina temperatura nije spuštala u većini grada ispod -15, na rubovina i izvan je druga priča.

Evidentirano

branimir
Global Moderator

« Odgovor #685 : Travanj 12, 2018, 11:22:55 »

Ako je blizu bolnice Rebro onda je na brdu kao i Grič koji je u zadnjih 18 godina najniže išao do -13.5°C (2000.g.).
Za razliku od Grića, Maksimir (koji je podno brda na kojem je bolnica Rebro) je tog istog 26. Siječnja 2000. mjerio -18.1°C.
Evidentirano

Str: 1 ... 44 45 [46]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!