Palmapedia.com  
Prosinac 11, 2017, 01:29:54 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3
  Ispis  
Autor Tema: Bijeg u divljinu-"podivljale palme"  (Posjeta: 7424 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Henoh
Administrator

Spol: Muški

« Odgovor #15 : Rujan 07, 2012, 15:28:39 »

Vidio sam ih i na Zlarinu, plus i mlade canariensise, ali nigdje izvan naseljenog područja. Unutar naselja prije ili kasnije ih uklone.
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
Henoh
Administrator

« Odgovor #16 : Veljača 23, 2016, 10:35:50 »

P. canariensis na dubrovačkim stijenama. Okolo ima i podivljalih Agava, Yucca...Branimir mi je pokazao sliku pobjeglog C. humilisa na takvim stijenama.

edit: a evo i te slike koju je stavio Cikas
Podivljale palme na Dubrovačkim liticama.

Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #17 : Ožujak 29, 2016, 10:23:51 »

Nove informacije o pobjeglim Chamaeropsima iz vrta odmarališta Hrvatskih šuma u Malom Lošinju koje se nalazi uz sam rub park šume i u blizini uvale Čikat.
Vrt je i dalje pod opsadom Chamaeropsa što je odličan generator za buduće širenje iako će ono biti otežano jer je zid (2 m visine) kao fizička barijera između vrta i šume, koji je jedno vrijeme bio urušen, ponovno popravljen. To nije nepremostiva prepreka za chamaeropse, ali otežava im spontano širenje.

Puno je novih klijanaca koje izgleda kose na godišnjoj razini

Nisam uspio pronaći nekoliko primjeraka s već podijeljenim listovima (snimio sam ih prije 3 godine) koji su bili izvan vrta, uz sam rub. Vjerojatno su ispod građevinskog otpada i biljnih ostataka iz vrta (listovi palmi, granje, lišće i sl.). Prilično nemarno s njihove strane.
Uglavnom, mladi Chamaeropsi su po šumi. Vegetacija je prilično gusta i teško prohodna. Ima vjerojatno i P. canariensisa i tu i tamo koji T. fortunei.
Slike su snimljene u šumi na udaljenosti oko 20-30 metara od zida vrta.

Ovdje sam pokušao uhvatiti okoliš i u dnu se vidi mladi klijanac

Ovdje se u daljini vidi kroz vegetaciju dio novog zida i dio starog

T. fortunei

Dublje u šumu nisam ulazio jer je stvarno teško prolaziti kroz nju. Vjerujem da klijanaca ima i dalje.
Ovo je slikano na drugom mjestu, u blizini Sunčane uvale i nedaleko hotela Aurora. Udaljen je 20 metara od šetnice, na rubu šume koja je održavana i daleko je prohodnija.
[/URL]

Na drugom dijelu južno od M. Lošinja u šumi koja je jednako neprohodna nisam nailazio na Chamaeropse. Zaključak je da Chamaerops treba stabilnu populaciju za svoje širenje jer radi kolonije. Mislim da je mala vjerojatnost da će ptice pokupiti sjeme i odnijeti ga na veću udaljenost kao što to zna biti s T. fortuneiom. Inače T. fortunei i nije toliko česta palma na južnom dijelu Lošinja. Brojem dominira Chamaerops i Phoenix canariensis.

Situacija je slična i u Velom Lošinju gdje je puno zapuštenih starih vrtova u kojima ima veliki broj starih Chamaeropsa. Vrtovi izgledaju slično poput onoga od Hrvatskih šuma.
U samoj uvali Velog Lošinja uz stijene, slično onoj situaciji u Dubrovniku, nalazi se 4-5 Chamaeropsa, različite dobi. Jedan je prilično velik, rekao bih 20-30 godina iz sjemena možda i više, s puno izdanaka i ima izgled ogromnog žbuna. Drugi su manji 5-10-15 godina starosti. Slikao sam sve, ali slike još moram prebaciti. Ovi izgledaju u potpunosti divlje i nisu ni približno atraktivni poput onih iz kultivacije, ali drago mi je da sam ih vidio. Turisti koji su me gledali sa šetnice kako se penjem po stijenama i slikam bili su u totalnom čudu. Eto dobili su još jednu atrakciju s odmora.

Slike iz Velog uskoro…

Evidentirano

branimir
Global Moderator

« Odgovor #18 : Ožujak 29, 2016, 14:17:49 »

Izvrsna reportaža  thumb_up

Velika je šteta da su uništili divlje primjerke s podjeljenim listovima.   icon_sad
Ovaj kod sunčane uvale izgleda obečavajuće, nadam se da ga neće isčupati.

Jako me zanimaju slike divljig sa Velog Lošinja (ti su zapravo najstariji u divljini?).

Ps: pronašao sam dvije slike koje je netko stavio na Palmapediju, neka se javi autor.
Prva je ja mislim negdje oko Dubrovnika a druga sa Lokruma:

« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2016, 19:40:22 branimir » Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #19 : Ožujak 29, 2016, 18:24:13 »

Veli Losinj, stijene u uvali i iznad samih stijena

Izdanci ovog primjerka

Najveci primjerak, vjerojatno i stariji od 20 godina.Ima oko metar debla sa starim listovima na sebi i puno izdanaka

Ima ih jos na samim stijenama do kojih nisam uspio doci i snimiti ih zbog okolne vegetacije.
Evidentirano

branimir
Global Moderator

« Odgovor #20 : Ožujak 29, 2016, 20:28:38 »

Fenomenalni su, predivno ih je za vidjeti  thumb_up

Pored njih raste Asphodelus aestivus koji chamaeropsu vrlo često radi društvo u prirodnom staništu.
Evo primjera s Mallorce: http://palmapedia.com/index.php?topic=114.msg73222#msg73222

Po listu mi se najstariji čini najbliže tipu iz populacije iz nacionalnog parka Zingaro na Siciliji.
Tamo ih ima različitih ali je prisutan tip mekšeg lista koji nije preduboko podjeljen.

Te "suknjice" od suhih listova imaju funkciju zasjenjivanja tla i suzbijanja konkurencije.

Ovo mi se čini kao najperspektivnija kolonija jer je na nepristupačnom mjestu.
Zanimljivo da su prirodna staništa u Italiji (Cicero, Maremma, Portofino) također na padinama okrenutim na jugo-zapad.

Predivno otkriće  thumb_up  thumb_up  thumb_up  thumb_up  thumb_up
« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2016, 20:42:34 branimir » Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #21 : Ožujak 29, 2016, 20:55:41 »

Nasi Chamaeropsi koji su unoseni prije vise stoljeca duz obale vjerojatno i jesu dosli sa Sicilije.Na lokalnom dijalektu ovu palmu zovu Giummara od kud je kod nas naziv Zumara.
Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #22 : Ožujak 29, 2016, 21:18:30 »

Bravo, odličan pronalazak Henoh. Zašto su im vrhovi tako spaljeni? Zbog soli?
Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #23 : Ožujak 29, 2016, 21:19:15 »

Mislim da je to razlog.
Evidentirano

akaranus
Global Moderator

« Odgovor #24 : Ožujak 30, 2016, 08:54:28 »

odlična reportaža  thumb_up
mislim da je ovo i jedina palma u nas koja može od sjemena se pretvoriti u biljku prirodnim putem na ovako surovim terenima. U srednjoj dalmaciji nisam nigdje naišao na početak nekakvog spontanog širenja dok na jugu ima primjeraka, vjerojatno zbog toplijih i vlažnijih uvjeta odnosno pogodnijih uvjeta za klijanje....
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #25 : Ožujak 30, 2016, 09:46:19 »

Chamaerops i Trachycarpus imaju taj potencijal na nekim dijelovima obale. Uz jug Dalmacije ista stvar je i na Lošinju, iznimno blage zime i dovoljne količine oborina za klijanje. Da nije umjetno podignuta šuma P. halepiensisa 1880-ih od 250.000 sadnica koje su stvorile posebnu mikroklimu tog dijela otoka i da Chamaerops nije toliko sveprisutan ne bi bili idealni preduvjeti. Ne vidim razlog kad je već cijela šuma umjetno podignuta na mjestu nekadašnje posječene šume Quercus ilexa zašto se ne bi ciljano uveo Chamaerops u šume, a on će već sam prijeći i na stijenje, ili da se pusti na miru one koji su to sami napravili. Agave koje su također introducirane nitko ne dira, a izbijaju nemalo iz svake pukotine u stijeni. Nepristupačnost tih pozicija bi dugoročno ostavila Chamaeropse na miru.

edit: lokacija u luci Velog Lošinja
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #26 : Travanj 08, 2016, 11:55:53 »

Dodao sam podatke i slike na http://www.inaturalist.org/observations/2898577
Na istoj stranici mogu se naći podaci sa slikama o prirodnim staništima iz Maroka, Tunisa, Španjolske i Italije.
Evidentirano

branimir
Global Moderator

« Odgovor #27 : Travanj 08, 2016, 14:18:15 »

Izvrsna stranica za pratiti lokacije staništa.
Ima čak i u Tunisu.
 thumb_up
Evidentirano

KT
Phoenix
*

« Odgovor #28 : Travanj 08, 2016, 15:50:27 »

Veli Losinj, stijene u uvali i iznad samih stijena

Izdanci ovog primjerka

Najveci primjerak, vjerojatno i stariji od 20 godina.Ima oko metar debla sa starim listovima na sebi i puno izdanaka

Ima ih jos na samim stijenama do kojih nisam uspio doci i snimiti ih zbog okolne vegetacije.

This Chamaerops in the last pictures seems very interesting form. Does it grow in shade or in sun? Are its leaves on the upper side green or glaucous? I  would gather seeds, if possible from this plant, and try to grow its offspring in full sun; they may turn out to a big surprise icon_wink
Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #29 : Travanj 08, 2016, 17:00:22 »

This Chamaerops in the last pictures seems very interesting form. Does it grow in shade or in sun? Are its leaves on the upper side green or glaucous? I  would gather seeds, if possible from this plant, and try to grow its offspring in full sun; they may turn out to a big surprise icon_wink

Hello Konstantinos,

That palm grow in partial sun. Upper side is green. Unfortunately I didn't find any seed on them.
I believe you think something like this surprise, almost silver color like cerifera on wild Chamaerops close to the Andalusian city of Pruna. Also high altitude, about 700 mts. above sea level.

This is not mine picture, just Internet found tracking literature sources.
Evidentirano

Str: 1 [2] 3
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!