Palmapedia.com  
Listopad 21, 2014, 18:41:54 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Saveti za izgradnju mini-plastenika  (Posjeta: 3532 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Palmark
Jubaea
*

Spol: Muški

Email
« : Studeni 10, 2007, 10:14:31 »

Volim o svemu da se unapred obavestim,tako da bih voleo da pre nego sto se sledece zime upustim u tu avanturu detaljno naucim kako i sa cim se pravi mini-plastenik!!!
Verujem da su iskustva medju nasim forumasima skromna,jer oni koji gaje palme napolju ne trebaju zastitu,ali ako neko ima neke ideje...ili ako naleti na uputstvo na nekom stranom sajtu neka ga okaci ovde!
Posebno me zanima kako napraviti dovoljno stabilan i jak plastenik,koji ce odoleti jakim udarima vetra?  misli
Evidentirano

USDA zone: 8a
apsolutni minimum za poslednjih 15 godina:-14C
apsolutni maximum za poslednjih 15godina:44C
Veruda
Administrator

« Odgovor #1 : Studeni 10, 2007, 10:22:28 »

Za male palme doista nije neki problem napraviti mini plastenik, dovoljna su ti 6 štapova od trstike ili bambusa, prije toga skupiš lišće palme i zavežeš ga nekim laganim materijalom da se ne ureže previše u petiole. Prije svega toga tretiraš srce palme nekim fungicidom, to sam zaboravio. Zatim oko štapa zamotaš sa nekim materijalom koji diše (mislim da je Jelsa objasnio negdje koji se koristi), dole ga učvrstiš sa nekim težim predmetom, a gore ga vežeš za trstiku i to je to....improvizirani mini plastenik je gotov...Ovih dana ću napraviti tako nešto za Phoenix roebelenii...
Evidentirano

Uostalom, mogu još saditi kaktuse i agrume....
Palmark
Jubaea
*

Email
« Odgovor #2 : Studeni 10, 2007, 10:26:32 »

Obavezno stavi sliku kada zavrsis! Ali kojim to cvrstim predmetom da ga stabilizujem kada vear duva ludacki kao sada! Veruj mi da ovako nesto skoro nije bilo!!!
Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #3 : Studeni 10, 2007, 10:28:15 »

To sam već radio prošle zime za Livistonu australis (uzalud zbog tople zime icon_lol)

Pričvrstim ga za pod kamenjem i vjeruj mi kada je bez problema opstao na buri i kod tebe će...
Evidentirano

Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #4 : Studeni 10, 2007, 10:30:30 »

Ja sam dactyliferu stitio tako sto sam lisce prvo uvezivao u snop (kod nje to uopste nije tesko), onda pobadao 4 letve u zemlju oko nje i oko svega toga obmotavao najlon u 2-3 sloja. Odozgo sam stavljao stiropor i pricvrscivao sam ga za letve. Nekoliko zima je dactylifera prezivela sa samo takvom zastitom, dok je nije ubilo kobnih desetak ledenih dana zime 2005/06.  icon_neutral
Evidentirano

USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 5
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm
Palmark
Jubaea
*

Email
« Odgovor #5 : Studeni 10, 2007, 10:34:34 »

To sam već radio prošle zime za Livistonu australis (uzalud zbog tople zime icon_lol)

Pričvrstim ga za pod kamenjem i vjeruj mi kada je bez problema opstao na buri i kod tebe će...
Znaci vec si probao tako...pa da,ako je odoleo buri i kod mene ce izdrzati!!! To sam se ja sad malo uplasio jer kod mene u dvoristu vetra uglavnom i nema,ali posto sad sve lomi na ulici,ne moze da se i kod mene ne oseti!!! Ali verovatno brzinometar ne bi pokazao neku ekstremnu brzinu vetra!
Ako nadjes nesto na nekim nemackim forumima,okaci ovde...moze i bez slika,samo da postoji uputstvo sta i kako!

Xenon,koliko si duboko ukopavao letve? Na kakvoj poziciji ti je bila dactylifera?
Evidentirano

Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #6 : Studeni 10, 2007, 10:41:55 »

Letve sam pobadao oko 30 cm duboko, da sam na manje mozda bi vetar odneo celu tu konstrukciju, a dactylifera je bila na juznoj strani, zaklonjena od udara vetra, ali mislim da je zemlja tu bila malo previse glinasta za njen ukus.  zbunjen

Kad je padala kisa, stavljao sam najlon i na zemljiste oko konstrukcije (oko pola metra na svaku stranu), da bi sto manje vode doslo do korena, tj. da bi u slucaju da posle kise bude mraza ostecenja korena bila sto manja.
Evidentirano

USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 5
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm
Pivi
Administrator

« Odgovor #7 : Studeni 10, 2007, 13:25:06 »

Ovih dana ću napraviti tako nešto za Phoenix roebelenii...

bio si reko da ga nečeš štitit  icon_mrgreen
Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #8 : Studeni 10, 2007, 14:51:39 »

Ne sjećam se da sam to rekao misli

Nema veze, naravno da ću ga štiti kao i ti svoje Archontophoenixe  icon_lol
Evidentirano

Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!