Palmapedia.com  
Lipanj 24, 2019, 12:06:50 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 7 8 [9]
  Ispis  
Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 16502 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
lampuša
Washingtonia
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #120 : Svibanj 23, 2019, 09:20:47 »

Svaka čast na odgovoru, ovo sam pitao jer nisam bio siguran, a mislim da o ovom niste puno pisali.
jako koristan savjet kao i uvjek od Vas.
Puno hvala.
Evidentirano
lampuša
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #121 : Svibanj 24, 2019, 07:30:01 »

jutro, ili dan.
Dražene u pravu ste 100%. Jućer gledam jedan navrtak na jednoj oblicu mkadoj koja je dosta stradala od zime.
Kora ispucana, ima krasta od raka, navrnija sam Levntinku krajem 3mj, čini mi se da sam i slike stavlja ovdje na forum da vidite.
Gledam sinoć pupići nikli jedno 2-3 cm. Ali ono šta ste pričali toplina i sunce. Nije taj navrtak puno obečavao obilazija sam ali pupovi su nekako sramežljivi bili za vidit i crni...
E malo je potrefilo sunca toplije ima vlage i oni su prišišali sve. a taj dan sam učinija još navrtaka lipo su krenuni ali nisu se puno makli...
Sad je jedino pitanje to sa korom i rakom mlađa je maslina ima nešto manje krošnje popucala je kora doli na deblu baš jako.
Ugodan dan svima lip Vam je dan za bit u maslinama i vrtlu posla ima.
Lp
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #122 : Svibanj 29, 2019, 22:52:27 »

Tisuće Orkula se precjepljuje svake godine,ne zato što su dobre kao podloga već zato što se ljudima ne da čekati da svako pet godina dobiju dobar urod.Vjerojatno je prodaja Orkula pala pa se sad naveliko priča kako je orkula dobra podloga.Ne znam na temelju kojih istraživanja se došlo do takvih tvrdnji.Još nikad nisam čuo da je uopće provedeno takvo istraživanje,bar neki mali pokus.Budući da postoji više sorti orkula,moguće je da su neke sorte bolje od drugih,ali nažalost još nije napravljena takva kasifikacija.
Poznato je da Orkula kasnije nego druge sorte ulazi u rod,vjerujem da je to zbog toga što ima slabiji korijen,iz vlastitog iskustva znam da su mlada stabla puno osjetljivija na sušu nego druge sorte iste starosti,što je još jedan pokazatelj slabijeg korijena,i kako kao takva može biti dobra podloga.Kod orkule je poznato i to da je sklona abortiranju navrtaka,a ponekad ne ki navrtci neshvatljivo loše napreduju.
Ako već morate precijepiti Orkulu,a u pitanju su velika stabla,onda vam iskreno savjetujem da posićete stabla do zemlje,pa plemke nacijepite na mlade,bar dvogodišnje izboje.Dobit će te puno bolja,mlada jaka stabla.Bit će manje gubitaka plemki,neće biti panjeva od metra punih velikih rezova koji nikad ne zarastaju,neće biti dvogidišnjih ili starijih navrtaka koje je polomila bura itd.
Stara krpa je uvik stara krpa
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #123 : Svibanj 30, 2019, 10:46:45 »

Potpisujem ovo gore. Ipak jedan plus oblice kao podloge je što ćini plod druge sorte večim ukoliko su uvjeti OK (nema velike suše).
Evidentirano
lampuša
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #124 : Svibanj 30, 2019, 21:08:20 »

večer,
evo danas vidija čovika i kaže mi da je općina djelila sadnice i za opožarena  područja. Naravno pogodite iz prve koju su sortu djelili.
i on sav sritan uzeja je 10-15kom, kaže bit će nešto za 5-6 g. I dobro čovik govori. svakih nekoliko godina bit će nešto.
Naravno da sam mu predložija čim bude moć da navrne...
Ipak smo puno,puno dalje od španjolacai ostalih nego li je Trava govorio.
Ugodna večer svima.
Lp
Evidentirano
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #125 : Lipanj 02, 2019, 13:51:45 »

Jučer san vidia da su napokon krenili navrtci posvuda. Oko 8-9/10 uspjeh, jaki izdanci, super zadovoljan!
Također je obavljeno i jedno žešče navrtanje s travom pa ako i bude to u redu nikad bolje.
Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #126 : Lipanj 04, 2019, 06:59:11 »

Pozdrav.
ovu godinu sam cijepio pod koru oko 70tak palica, situacija slična kao kod Danija, za sada se primilo oko 85%.
Zahvalio bi se Travi sto je skrenuo paznju u prijasnjem postu na loši nacin omotavanja folijom i to je točno. Od 15.04 do 1.05. sam omotavao folijom pa preko s izolir trakom i spagom, iza toga sam preso na bužir.  Kako je trava prethodno pisao o ovome problemu, odmota sam jedan navrtak da vidim situaciju i ispod je kora vlažna i plesniva pa sam počeo polako premotavati s bužirom ove navrtke što sam prethodno radio s folijom i kudeljom/izolir trakom. Prije dvije godine na proljeće sam čistio maslinik i počeo se učiti cijepiti i to sam radio samo s izolir trakom, od ovih nekoliko cijepova što su se primili kora pri vrhu palice je istrulila i tu je sad golo drvo, znači isto ne valja, od sada ću raditi samo s bužirom. Mogu potvrditi da nema razlike od ovih navrtaka radjenih u 4. misecu i ovih radjenih početkom 5.miseca kao ni ovih radjenih na klin krajem 3. miseca - svi navrtci su krenuli iza sredine tj. krajem Maja kad je zatoplilo. Ovu godinu išo sam nekom logikom ranijeg cijepljenja jer prije dvije godine kad je bila velika suša navrtci radjeni krajem 4. miseca su opstali a ovi iz polovine 5.miseca su se posušili pošto  mi se maslinik nalazi u skeletu. Tako da sam preklani negdi u 6. misecu racuna na primitak 70% a na kraju zbog suše sve se svelo na 25-30%, ma nije ni loše pošto sam tek početnik, a bitno je uživati u svemu ovome i nešto se nauči. A s druge strane kako sam uredjivao masline ostavljeo sam dosta palica sa svrhom cijepljenja (korjeni su stari sigurno preko 150 godina)pa me nije briga ako se nešto ne primi, ionako ih je trebalo prorediti.

Evidentirano
lampuša
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #127 : Lipanj 05, 2019, 07:43:59 »

Jutro,
Evo jedno pitanje za sve, Trava je već pisao nešto o njegovanju navrtaka tjekom lita,jeseni.
E sad u maslinicima koji nemaju vode?? šta učinit da ne bi stardali ove plemke šta su se primile..
Ako donesem vodu u kanti i zalijem ih od dozgo, žile bi mogle krenut put površine,a ne da idu u dubinu i onda nismo napravili ništa.
Dapače mislim da je to dosta opasno, kad se počne zaljevat to treba raditi kontinuirano. Pada mi jedino na pamet iskopat  dvije rupe malo dalje od masline.
Za veličinu boce od vode od 5L iskopat cca 25-30cm promjera i 30cm visine, na boci probšiti 1-2 male rupice da polako kapa.
Napunit ih vodom i staviti u rupu, zatrpati zemljim do vrha čepa. To bi tebalo polako kapat i tako bi možda 2 put tjed. donjet vodu i ulit u tu kantu u zemlji.
Mislim da bi 25-30 cm visine bilo donekle dostatno da nešto vlage dođe do glavnih žila. E sad Ima ljidi šta uopće ne zalivaju nego kako bude da se plemke odmah navikavaju.
Kako je Trava rekao bilo bi pametno malo ih zalit da koliko toliko čute, jer prognoze nisu dobre pržit će i plakat ćemo za kišnim danima.
Sad ako netko ima kavo riješenje, ideju, svoje iskustvo sa ovako primitivnim sustavom navodnjavanja bio bih zahvala.
Ugodan dan svima..
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #128 : Lipanj 05, 2019, 08:05:54 »

Maslina je biljka koja pravi površinski korijen,to se najbolje vidi na mastrinkama,vjerojatno je to prilagodba na mediteranske sušne uslove,vjerojatno zato da iskoristi rosu na površini tla.Taj korijen pri površini je potreban zato što preko njega biljka uzima i vodu i hranu i zrak,onaj korijen koji ide u dubinu uglavnom ide za vodom.
Jedan od razloga zašto se ne smije raditi površinska obrada tla dublje od 5cm je i zbog toga da se ne oštećuje taj površinski korijen.I da se ne uništava mikroflora i fauna u tlu.
Evidentirano

bvb
lampuša
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #129 : Lipanj 05, 2019, 08:36:36 »

Svaka čast,
A šta predlažete za navodnjavanje?? ima li smisla staviti kantu na površinu pokriti je suhom travom pa da polako kapi.
Da suka zemlja vuće vodu iz kante...Ima li uopće smisla takvo nekakvo primitivno navodnjavanje??
Ili je ostavit da se bori sama. Zao mi je ako navrtci stardaju od velike vrućine,a krenuli su lipo...
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #130 : Lipanj 06, 2019, 01:17:26 »

To nije loš način.Za navrtke nije potrebno puno vode,ako je navrtano veće stablo onda će se neveliki izboji snaći sa dobrim korijenom,manja stabla je dovoljno zaliti i svakih desetak dana,što opet zavisi od vrste tla,položaja itd
Malčiranje je svakako dobra stvar.
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #131 : Lipanj 13, 2019, 17:04:22 »

Sporo napreduju navrtci otkako je zatoplilo. Vjerovatno jer se bužir zagrijava (iako uglavnom ne previše ali kad je direkt prema suncu i bonaca nije dobro).
Trava mi je savjetova da stavim kakvu krpu preko tog dila pa san danas to napravia u jednom a sutra ću gledati i drugom masliniku.
Šteta na plemkama se malo vidi tu i tamo (posmeđila kora a mislin da su mi par i stradali) ali uglavnom i dalje dosta dobro.
Evidentirano
lampuša
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #132 : Lipanj 14, 2019, 07:44:52 »

Jutro Dani, ista stvar kod mene.
Bija sam dva dana doma pa sam se zaletija u polje nešto uzorati, i ostalo mi još malo trave za pokosit oko maslina.
Ove plemke šta su prolistale idu ko lude jako bezo napreduju, ali ima ih prilično šta su stale pup je jak,velik i vidljiv ali ne ide, muči se.
Na nekima je kora počela malo smeđit nije više onako zelena!!
Vlage ima malo nije sve isušilo malo sam čupa travu ispod krošnje i vidim da je vlažno ali malo. Ove temperature su strašne i bojim se kako će bit.
Mogu reći sa sigurnošću da je jedno 80% plenki krenuo i lipo se pup vidija prije vručine. Ima nešto što sam prije dva tjedna navrta prostim rezom na mladice šta rastu doli iz posičenog debla.
Te plemke nikakve znakove ne daju.... to ćemo vidit kako će se odvijat.
Nego drugi problem PUŽEVI!! U punca u Splitu imam dvi lipe mlađe oblice i navrnija sam par plemki, jedne u 4.mj, a druge sredinom 5 mjeseca.
Ove iz četvrtog  miseca jedna super krenila bacila lista 5-6cm, druga se malo mući ali vidljivi su mali listići i samo šta ne krene.
Tako je i sa drugima plemkama iz 5mj. pup je velik i vidljiv i trebale bi i one krenit. E sad!! Puževa ima po kori debla penju se po deblu prema granama ima ih dosta.
Ja bi ih skidao sa debla i to je nekako bilo ok, međutim sad su se oteli kontroli.... i našao sam ih na 4 plemke i po dva-tri kako su priljepljeni.
Lagano sam ih odlipija i bacija, e sad me strah da nisu pup sredili ne vidim ga?? Već neko vrijeme se oni penju preko debla vjerovatno idu za vlagom i sokom i nisu činili nekakvu štetu??
Šta napravit protiv tih nametnika?? Moga bi i Dražen dat svoj komentar...
Kad gledam sve plemke masu tih kukaca, pauka,mušica.... obilaze plemke gledam ostale grane, debla ali nema ih toliko ko na plemkama.
Gotovo da nema plemke da je nije obašao neki od kukaca...Ako imate kakav savjet, ili komentar bio bih zahvalan.
Ugodan dan ovaj vruči držite se lada, i forsirajte brzinu sporu.
Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #133 : Lipanj 14, 2019, 09:59:18 »

Pozdrav Ekipa,

protiv nametnika je dobro posuti malo neopitroida po deblu oko plemki, kutijica košta 16 kn.
Mlade posadjene masline isto pospem jer mi inače beštije jedu lišće, samo triba ponoviti posli kiše.
Inače protiv skorovače sad stavljam obavezno rimko trap jer su mi preklani pojele par mladih navrtaka.
Vidio sam na youtube-u da neki (španjolci, arapi) protiv vrućine malo zamotaju oko plemki alu-folijom, valjda da reflektira/odbija sunce, a kod njih su veće vrućine nego kod nas.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #134 : Lipanj 14, 2019, 17:18:32 »

Puži ne jedu masline,oni se penju na razno bilje da se uklone grabežljivcima koji bi ih pojeli da ih nađu na tlu.Problem je kod pokošenih maslinika u tome što se puževi nemaju di popeti nego na masline.Naša krivica.Tribalo bi ostaviti uski pojas korova i trave oko stabla pa bi se puži penjali na njih a ne na masline.Problem je sa skorovačom,ona se rješava sa onim pvc bumbakom koji se omota oko stabla,što može djelomično spriječiti i napad jasenovog moljca,koji se samo noću penje do mladih izboja.Moljac se zna zavući i u namotaje oko plemki,to mu je bliže nego se spuštati do zemlje,pa ako ste zamijeltili njegovu prisutnost po pojedenim vrhovima i sitnom crnkastom izmet,provjerite da se nije zavukao u samoj blizini izboja.Ja se sa moljcom ne zamaram.šo pojede pojede,nije to neka velika šteta,umjesto pojedenih vršnih pupova izaći će mnoštvo novih sa strane pa će buduća krošnja biti još gušća.
obilazio sam ovih dana neke svoje uradke,prilično sam zadaovoljan,plemke su većinom dobro propupale,na toplijim pozicijama odlično.izboji su i preko 20 cm,na hladnijim pozicijama izboji su do 5cm ili tek pupaju.Naročito su slabi oni na hladnijim pozicijama a koji su rađeni prije onih kiša i zahladnjenja.Plemke koje sam stavljao sredinom mjeseca svibnja bolje su krenule nego one sa početka svibnja.
Vlage ima još dovoljno i vegetacija još traje,pupovi koji još nisu krenuli sigurno će krenuti za ovaj puni mjesec.
Ako ste plemke zamatali izolir trakom ili nečim sličnim onda je vrime da ih skinete,da kora uhvati malo zraka.
Ako ste radili plemku na klin i stavljali štapić sa strane,a a izboji su lipo krenuli,onda sad možete izvući štapić,to će biti dovljno popuštanje namotaja da plemka može bolje primiti sokove .
Evidentirano

bvb
 Str: 1 ... 7 8 [9]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!