Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 19151 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dani

• Administrator
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Navrtanje-cijepljenje maslina
« Odgovori #135 u: Lipanj 27, 2019, 12:50:43 poslijepodne »
Update: Navrtci koji su stali, sad su lagano nastavili rasti. Tu i tamo koji propa. Zadnje navrtanje također krenilo. Dobra godina po tom pitanju.

Offline lampuša

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #136 u: Lipanj 29, 2019, 13:35:45 poslijepodne »
Dobri dan ovi vrući svima.
Evo i ja mogu ovo Danijevo potvrdit, da je napokon krenulo....
Valjda je nakon onih kiša i nešto povoljnijih klimatskih prilika došla je naglo ekstremna vručina sa preko 30, a noćne nisu padale ispod 22-23 stupnja.
Mislim da je to malo zbunilo podlogu i navrtak, i sve je stalo, iako su bili vidljivi mali listići na mjestu pupa. Često obilazim navrtke na dvije lokacije i vide se promjene,
Ja sam se malo išao igrat pa sam pokuša nešto navrnut (nekakavu mastinku) na oblicu i to 05.6 i mogu reči da je jedan navrtak bacio već 10-15mm.
A imam navrtaka navrnuti u 3,4,5 mj. pa se još neki bore.. ovo potvrđuje Draženovu teoriju o vremenu za navrtanje, iako je ovdje u nas malo ekstremnije i toplije, pa kasnije navrtanje nije baš puno poželjno. Mogu potvrdit da ima i navrtaka koji su i pokafenili, tj. nisu zeleni vide se mali sitni listići na pojedinim plemkama, i ne znam šta će bit sa tim.
Ali sve u svemu mogu reći vrlo dobra godina kako i Dani kaže.

Offline bob

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #137 u: Srpanj 09, 2019, 12:17:55 poslijepodne »
Pozdrav svima ! Koji Vam se način navrtanja pokazao najboljim ove godine.Meni se najbolje razvijaju plemke " na zakrpu" , a najlošiji su mi rezultati na pup -T.Lani su mi plemke na zakrpu bile tako-tako, neke su tek ove godine krenule iz "zimskog sna".Da li je netko drugi primjetio kako se od godine do godine minja postotak primanja plemki prema načinu navrtanja ? Jučer sam našao odvaljenu jednu plemku staru dvi godine ( uzrok nevera) jer je bila jako bujna a nisam je dodatno učvrstio.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #138 u: Srpanj 09, 2019, 20:41:48 poslijepodne »
Po mom iskustvu navrtanje na prozor-zakrpu,koji put ide dobro,a koji put loše,na dva susjedna stabla može biti ogromna razlika.Ne bih mogao reći da je neku godinu bolje ili lošije.
Ova godina je bila dobra za navrtanje,postoci su odlični,i raniji radovi,mislim na one prije 5.mjeseca kao i oni kasniji nakon petog mjeseca su uglavnom imali dobar primitak.Svibanj je bio,bar meni,najbolji.
Ovu godinu sam radio neke navrtke na otoku,i zaključak je da tamo definitivno treba raditi ranije,zbog toplijih uslova i zbog povoljnijeg vodnog režima,Naročito na jače kamenitim terenima.
Zaleđe je hladnije i tamo je bolje raditi u svibnju,eventualno krajem travnja,ako je pun misec i temperatura malo veća.
Zasad vlage ima dovoljno i navrtci još uvijek rastu,nakon ovih kiša bit će još i bolje :thumb_up:
bvb

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #139 u: Kolovoz 19, 2019, 09:59:33 prijepodne »
Ove godine sam u zaleđu s travom navrča početkom lipnja i ko i obično oko tog datuma rezultati su mi bili srednje žalosni.
isprva je izgledalo dobro ali se posušilo do srpnja.

travi je ispalo vrhunski pa san 2 grane ponovia 20.7 s njegovom tehnikom stanjivanja kore prije zatezanja (radilo se o malo debljim granama).
izgleda da se sad uhvatilo 5 od 7 i to u 7-om misecu (bilo je i 2 dobre kiše - zato san i proba).

Kad se stanji kora stvarno se može minimalni razmak postići i to čini se čini razliku na toj lokaciji jer tamo zna redovno preko 35 biti i to isuši plemku.

Čini se da se može cilo lito navrčati, samo treba vode i znati što radiš.

Offline lampuša

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #140 u: Kolovoz 20, 2019, 11:00:35 prijepodne »
E moj Dani lako ti je kad imaš dobroga i neumornog mentora i čovika koji voli pomoć i pokazat ljudima, i nikad mu nije teško za bilo kakav savjet ili sugestiju. Pozdrav Travi koji je vjerovatno u palsteniku i traži malo zemlje da nešto novo zasadi ili proba.
Jesi mislija da su grane od plemke bile malo deblje, ili podloga i kora?? Koje ste sorte navrtali?? Ja sam ovdje navrta nešto poćetkom 6. mjeseca ( levantinka, mastrinka) i jedino mi se mastrinka super primila, levantinka slabo. I poslje je kako si i sam rekao udrila nagla vručina nakon kiša u 5-6. mj. i to ih je dotuklo. U vas Zadar i okolica bilo je nešto više i padalina nego na našem području Solina-Splita. Navrtke obilazim svako malo pa čak i nešto zalivam sa kantom kap na kap...kiše su pale ali sve je to ishlapilo, pa da bar malo nvlaži zemlju kod ovih šta su se primile. Ima još dosta navrtaka koji imaju male listiće i stoje ne miću se....nadam se da bi mogli sad kroz rujan kad se uskiši, ali sve u svemu odlićna godina za navrtanje.

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #141 u: Kolovoz 28, 2019, 13:35:54 poslijepodne »
Bok, nisan stiga ovo prije odovoriti.
navrtali smo ovu što san prije spominja (plavica), picual i još jednu nepoznatu.
Grane su bile debele, ne plemke, također bi spomenija da mi se čini da se debele plemke malo bolje hvataju (iako ih je teže zategniti).

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #142 u: Rujan 01, 2019, 15:46:41 poslijepodne »
Ove godine je bilo dosta lomova navrtaka uslijed jakih vjetrova.Navrtci rađeni na način klin pod koru,uglavnom na debljim granama ili stablima,promjera10-20cm pa i više,stari dvije-tri godine su bili najosjetljiviji,već dosta veliki,puno lisne mase a mjesto srastanja još nedovoljno sraslo,a bilo je lomova i navrtaka starih 5-6 godina,cijele krošnje pune ploda našle su se na tlu.
Svako navrtanje na debele grane nosi takav rizik,ako nacijepimo tri plemke na 20 cm debelu granu treba minimum 6-7 godina da plemke kalusiraju jedna prema drugoj toliko da zatvore ranu posiječene grane i da toliko srastu sa deblom da naprave stvarno jedno tijelo sa podlogom.Kod podloga debelih 2-5cm ili malo više nema takvih problema,što tanja podloga to se prije plemka i podloga pretvore u jedno stablo,već drugu ili trću godinu skoro neće biti vidljivo mjesto srastanja.Osim što takakav navrtak teško da će bilo kakav vjetar slomiti,takvo novo stablo je i bez rupa plemki koje se nisu uhvatile,nema truljenja debla u slučajevima kad plemke nisu srasle jedna do druge.Takvo srastanje dosta zavisi i od kompatibilnosti sorti,pri tom mislim prvenstveno na to da se dosta sorti razlikuje u tvrdoći samog drveta.
U slučajevima kad imamo Orkule stare 30 i više godina,najbolje je stabla posjeći do zemlje,uzgojiti nove izboje i na njih nacijepiti željenu  sortu.Tako uzgojeno novo stablo neće ništa sporije doći na  rod od navrtka na debelu granu,a imat će mo puno ljepše i zdravije stablo :sun:
bvb