Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 419655 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Inka

• Washingtonia
  • *
Odg: Maslina (Olea europaea)
« Odgovori #2100 u: Travanj 02, 2020, 13:21:28 poslijepodne »
Super napisano i s vecinom se slazem. Maslina ce sama sebi napraviti ugođaj kakav joj najvise odgovara.
Od rezidbe se radi svasta. Ta lumbrela style je valjda za one koji imaju dosta zivaca za skidati vodopije cijelu godinu.
Ove godine sam u dosta maslinika vidio masline koje su porezane na nacin da im provodnice na vrhu zavrsavaju s par horizontalnih grana odmaknutih po 45°. Dakle razvedeno je na par provodnica recimo da ima smisla no medutim na negdje 3, 5 metra od tla niti jedna grancica ne smije vertikalno rasti. Najdraza maslina za taj potez je leccino. Prorijedeno da valjda sunce spali travu ispod krosnje da se ne mora kositi.
Nejednako zorenje na istom stablu je problem koji se rijesio polikonicnim vazama i ostalim uzgojnim oblicima. Sunce jednako osvijetljava sve dijelove krosnje. Ali tu se ne radi o pretjeranom prorijeđivanju nego o odrzavanju uzgojnog oblika.
Uzgojne oblike su ljudi koji su se time znanstveno bavili odredili prema prirodnom obliku masline. Zar nisu svi uzgojni oblici koje preporucuje struka samo male izmjene njezinog prirodnog izgleda.?
Ljudi su s vise ili manje uspjeha sve vrste prilagodili svojim potrebama. Tako moramo raditi i s maslinom ako zelimo napredovati. Prilagođavat je svojim potrebama dokle god to maslina moze izdrzati.
Pobrane masline sa strucno porezanog stabla ce dati vecu kolicinu kvalitetnijeg ulja od maslina koje se ne obrezuju desetljecima.
Superintenzivni nasadi su zivi primjer toga kako biljku prilagoditi potrebama ljudi.
Mi se sa 10-15 godina tek zaljubimo u nasad, a spanjolci ga vec vade i pripremaju za novi.
Drasticnom rezidbom necemo osvijetliti krosnju odnosno hocemo na par tjedana dok se ona opet ne obuce s vodopijama i izbojima. Samo pravilnim odrzavanjem uzgojnog oblika hocemo.

Offline maslinar

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #2101 u: Travanj 13, 2020, 11:25:05 prijepodne »
Pozdrav ekipa, imam jedno pitanje za Vas.
Imam jednu mladu levantinku koja je strasno izrasla 3 godine ima. Ali jedna strana joj je ostala kako treba druga mi je pobjegla dosta u visinu. Mene zanima sada dali da to rezem ili da prstenujem tu granu (promjera cca 2.5-3 cm) ako nije kasno, i da se nadam da ce ispod krenuti bočne grane?

hvala.

Offline Inka

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2102 u: Travanj 13, 2020, 15:31:59 poslijepodne »
Vrlo tesko je objasniti principe rezidbe i odgovoriti na tvoje pitanje istovremeno.
Ajmo ovako. Ako je to trogodisnja maslina, zasto nebi savio tu granu. Ili slikaj pa da vidimo. Prstenovanjem se postize maksimalan urod te grane ako je vec planiramo odrezati. To na trogodisnjoj maslini nema smisla.

Offline maslinar

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2103 u: Travanj 13, 2020, 19:01:13 poslijepodne »
Može, slikam Vam kako bi jasnije vidjeli. Pokušat ću sa savijanjem također, nisam to uradio jer mi je grana dosta cvrsta ali budem.
Hvala ti.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2104 u: Travanj 13, 2020, 22:07:51 poslijepodne »
Može se grana prikratiti,a može se i prstenovati.Prstenovanje,kako ga ja doživljavam,jest pomotehnički zahvat kojim na nekom dijelu krošnje možemo dobiti nove izboje kao da smo granu odrezali a istovremeno na istom dijelu krošnje dobijemo i rod za tu godinu.I vuk sit i koze na broju.
Da bi smo bili sigurniji da će mo prstenovanjem dobiti nove izboje onda je najbolje napraviti puni prsten,to bi bilo potpuno skidanje kore u obliku šireg prstena,u zavisnosti od debljine grane,prsten može biti širine od 1-3-4 cm.Može se raditi i djelomični prsten,napravi se samo rez oko grane,pilom ili nožem,ili specijalnim nožem za prstenovanje grana,takav rez je u toku sezone potrebno ponoviti više puta jer brzo zaraste.Skidanje prstena kore je najbolje raditi kad je stablo u soku,tada se kora najbolje odvaja.Kad se kora teže odvaja,dogodi se da dio kambija ostane na drvu i tada prsten brzo zaraste i premosti,obnovi dio prstena.
Levantinka,kao i Orkula,znaju napraviti duge vodopije pa lak dobijemo prazne krošnje,duge grane bez izboja.Da se ne bi zafrkavali sa prstenovanjem,preporučam napraviti ljetnu rezidbu,prikraćivanje vodopija,na taj način dobit će mo kompaktnije i gušće krošnje,što to ranije napravimo to je veća mogućnost za razgranjenje vodopija koje u slijedećoj sezoni mogu ponijeti i rod.
U slučaju te mlade,trogodišnje levantinke,ja bih tu granu odrezao,prikratio.
bvb

Offline Inka

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2105 u: Travanj 14, 2020, 13:29:06 poslijepodne »
Da. Pitanje je samo dali bi da sad on prstenuje tu granu dobio vodopiju koja bi izrasla u tom smjeru koji on zeli. Ako je grana imalo polozena, vodopija, ako se pojavi, izrasti ce vertikalno.
Znam da mi vise ne odgovaras jer si se naljutio na moje drugacije misljenje u prijasnjim postovima ali me jako zanima taj tzv. djelomicni prsten.

Offline maslinar

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2106 u: Travanj 14, 2020, 14:38:25 poslijepodne »
Hvala trava na informaciji. Ipak sam odlučio odrezati ju kao što si rekao.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2107 u: Travanj 14, 2020, 23:00:42 poslijepodne »
Što ti to nisam odgovorio?
Ako se prstenuje grana u principu se dobije više novih izboja,zavisi od količine pupova koji se nalaze ispod prstena,i koliko će ih se aktivirati,položenost grane ne igra neku ulogu?
bvb

Offline maslinar

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2108 u: Travanj 17, 2020, 11:02:32 prijepodne »
Da ne igra ulogu pokušao sam. najljepše bi bilo kada bi ispod reza krenuo novi pup onda bi mi i ta strana masline se popunila u normalnoj veličini.

Offline palmofil

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #2109 u: Travanj 23, 2020, 18:34:10 poslijepodne »
Maslina, mislim da je vrsta oblica... sad je 3. godina u zemlji u slavoniji je posađena...
prve godine se smrzla skroz do zemlje, ali kao da se onda aklimatizirala... jedna je slika sad iz proljeća ,a jedna je u zimi slikano...

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2110 u: Travanj 23, 2020, 21:43:29 poslijepodne »
Lijepo izgeda,vrlo zdravo!
bvb

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #2111 u: Travanj 24, 2020, 16:20:00 poslijepodne »
Onda je jako dobro izrasla ako je do zemlje smrzla. Je li bila štićena ikako i kolika je bila kad si ju posadio?
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline palmofil

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #2112 u: Travanj 24, 2020, 16:33:41 poslijepodne »
Ovo je radt u 3 godine, a prije 3 godine je smrza do zemlje, nije nikada sticena, inace je proslih godina dosta lisca izgubila od zime no ove godine nije ni trepnula na zimu.  :thumb_up:

Offline bili

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2113 u: Travanj 24, 2020, 20:05:44 poslijepodne »
Lijepa maslina, po listu mi izgleda kao oblica. Bravo

Offline Raske

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2114 u: Travanj 27, 2020, 18:28:10 poslijepodne »
Danas napokon uhvatio vremena odraditi prvu folijarnu prihranu u vidu Bor+cink kao pripremu za cvjetanje.
Nisam bio u mogućnosti ranije, ali izgleda da ni sad nije kasno. Dosta novog izboja se vidi i sve za sad zdravo. Za divno čudo oblice nije poharalo paunovo oko, a kod susjeda nekih 200m dalje Istarsku bjelicu obrstilo, samo gole grane ostale. Ipak počele su se oporavljati.
Jedini problem je što mi je nekih 30 mladih sadnica teško stradalo od mraza koji je bio 02.04. temperatura se spustila do -5 u fazi kad su počele vegetirati, valjda će se barem jedan dio oporaviti, Zalivene su, i ako vidim da počinju davati neke znakove života u vidu novih izboja, malo ih pogurat Ureom.
Ovo što sam zarasodio početkom trećeg mjeseca se u velikoj mjeri primilo i počelo vegetirati. Sadnice Istarske bjelice već izbacile nekih 3 cm novog izboja u plasteniku.
Od svih sadnica najveći postotak uspješnosti sam imao kod Ascolane Tenere, Istarske Bjelice i Casalivo. Frantoio, Leccino i Pendolino su mi polovično uspjeli.
Ukoliko se ne ponovi prošlogodišnji kišoviti 5mj. mogli bi imati dobru sezonu masline.