Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 413536 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline dani

• Administrator
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Maslina (Olea europaea)
« Odgovori #2130 u: Srpanj 20, 2020, 10:13:46 prijepodne »
Je li tko daje maslinama folijarnu prehranu radi stresa od suše?
Ove godine san ponovo proba s ureom 4-5% i megafolom u propisanoj dozi.
Prije san zna probati s oleafillom i čini mi se da je sve to za ništa.
Ne primijetim razliku u odnosu na susjede niti od prskanja pa 5-10 dana kasnije.
Pogleda san par istraživanja o učinku različitih preparata na žitarice koje mogu podnijeti velike doze i največa brojka koju san vidia je 7% ali obično puno manje.

Offline Raske

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2131 u: Srpanj 20, 2020, 14:17:11 poslijepodne »
Je li tko daje maslinama folijarnu prehranu radi stresa od suše?
Ove godine san ponovo proba s ureom 4-5% i megafolom u propisanoj dozi.
Prije san zna probati s oleafillom i čini mi se da je sve to za ništa.
Ne primijetim razliku u odnosu na susjede niti od prskanja pa 5-10 dana kasnije.
Pogleda san par istraživanja o učinku različitih preparata na žitarice koje mogu podnijeti velike doze i največa brojka koju san vidia je 7% ali obično puno manje.
Možda da probaš sa ovim, kombinacija NPK, mikroelemenata i aminokiselina.
Konkretno za ublažavanje stresa na biljkama ja sam osobno koristio jedino aminokiseline, nisam dosad pokušavao sa ovim miksom.
A maslinama nisam nikad dosad davao nešto ovako niti aminokiseline, mada ne vjerujem da bi im škodilo.
http://www.fitopromet.hr/www/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=41&virtuemart_category_id=11

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #2132 u: Srpanj 20, 2020, 15:55:36 poslijepodne »
Ima nekih preparata s NPK i mikroelementima kao plantafol ali nije mi ništa uvjerljivo od toga.
Ovaj megafol su aminokoseline. A urea se inače preporuča.
Rezultati su preslabi s obzirom na trud koji treba uložiti ali iman atomizer i dokon sam pa eto.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2133 u: Srpanj 21, 2020, 22:51:03 poslijepodne »
Stajnjak je zakon :thumb_up:
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2134 u: Srpanj 21, 2020, 23:04:35 poslijepodne »
Jučer sam malo obaša maslina,pregledao navrtke,skoro pa 100% uspješno.masline solidno rodile,prvi plodovi na 3-4 godine starim navrtcima.
Malo sam porezao neka stabla,malo rez unatrag na visokim granama koje nisu rodile,poskidao sam i nešto na drugim pozicijama,koje su isto bile bez roda,a i tako bi ih trebalo posjeći na proljeće,prikratio sam i nešto vodopija,ništa puno,samo sam protrčao,porizao ono što mi je upalo u oko da mu nije misto u krošnji.Padnu li dobre kiše krajem ljeta mogle bi se krošnje popuniti novim izbojima u drugoj vegetaciji,koji bi isto mogli dati cvita na proljeće.Ljetnom rezidbom nepotrebnih grana štedimo maslini vodu potrebnu za rod koji nosi.
Ako imate puno vodopija,tu prvenstveno mislim na Orkulu,dobro ih je prorijediti,ne sve skinuti(!) i prikratiti na 15-ak cm. :sun:
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2135 u: Srpanj 21, 2020, 23:22:44 poslijepodne »
Čitam u novoj Maslini reklamu Plantele za žute ljepljive ploče,to što govore stvarno nije u lijepo ni u redu.
Zna se čemu služe žute ljepljive ploče,u daljem tekstu žljp,one služe za praćenje-indikaciju leta nametnika na maslinama ili drugim kulturama.Po mojoj procjeni,na 100 stabala dovoljno su 2 žljp.Međutim,likovi iz Plantele te žljp reklamiraju kao sredstvo za uništavanje maslinove muhe,što nikako nije dobra preporuka za korištenje tih ploča.
Prvo,broj muha koje će se uhvatiti na te ploče je minoran,da ih stavite na svako stablo neće uhvatiti ni blizu toliko muha da bar donekle zaštite urod maslina.Ali,uhvatiti će te na stotine drugih insekata,među njima i vrlo korisnih insekata,među njima i jako mnogo osica koje parazitiraju na ličinkama maslinove muhe.Prema tome gledano te ploče spadaju u neselektivne insekticide,a znamo da se mnogi neselektivni insekticidi  zabranjuju.Pa zašto ih ne zabrane?Moram napomenuti da se na te ploče nerijetko uhvate i manje ptice pjevice-insektivore,koje do ploča dođu privučene svježe uhvaćenim insektima.Bilo bi zanimljivo čuti što o tome ima reći Zavod za zaštitu prirode?
Molim vas,smanjite upotrebu ploča.Naročito ih nemojte koristiti ako uopće i ne gledate što se žljp uhvatilo ili ako ne znate prepoznati uhvaćene maslinove muhe.
Hvala
bvb

Offline veljoking

• Phoenix
  • *
« Odgovori #2136 u: Srpanj 22, 2020, 19:43:11 poslijepodne »
Juce sam Uslikao Maslinu na setalistu Promenada u Beogradu..

Maslina je prezivela zimu 2018 ,2019 i 2020 bez bilo kakve zastite u ovoj Zardinjeri

Zime 2017 je Smrzla do zemlje ,pored nje kad se pridje vidi se trulo stablo 5 cm precnik.. nikad nisu unosili zardinjeru bori se i  sad je sva zbunasta  evo slike ...

Offline Inka

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2137 u: Srpanj 23, 2020, 00:47:05 prijepodne »
Isto tako, nadovezujem se na travu, neki vrsni znalci preporucuju plasticne boce s raznim punjenjima, najčešće sokovima ili kvasinom ili slicno. Ljudi moji to za valjda 5 dana vise se ne vidi tekucina od pcela, osa, muha, i slicnog. Toliko se ni krivih ni duznih kukaca utopi u tome da je to strašno. A koliko ti pripravci uhvate maslinovih muha je vrlo upitno jer se jednostavno i ako je unutra m. muha ne moze razaznati.
« Zadnja izmjena: Srpanj 23, 2020, 00:48:34 prijepodne od Inka »

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2138 u: Srpanj 24, 2020, 00:33:41 prijepodne »
Potpisujem
bvb

Offline Inka

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2139 u: Srpanj 24, 2020, 13:11:58 poslijepodne »
Hvala

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2140 u: Srpanj 28, 2020, 00:15:07 prijepodne »
Nedavno sam čuo za neke klopke za maslinovu muhu,porijeklo bi trebalo biti talijansko,bar su filmovi na youtubu talijanski,dakle-
Na plastičnoj boci od 1.5 ili 2 litre,na cca 2/3 visine boce  napraviti okrugle rupe promjera oko 1cm,ja ih napravio ugrijanom šipkom na plameniku,oko rupe se oboja žutom bojom,boca se napuni smjesom amonij sulfata,to je u biti gnojivo i pivskog kvasca.
750ml vode
2 žličice pivskog kvasca
1 žličica amonij sulfata
Nisam imao navedeno pa sam ubacio pola kocke svježeg kvasca i 2 žličice KAN-a,u kojem je jedan dio tog amonij sulfata.Pa će mo vidit oće li upaliti.Jedan prijatelj je kupio amonijak u apoteci pa će probati s njim.
Da li je ko radio slične klopke?
Postoji još i verzija sa fažolom,vidit će mo oće li i to kako djelovati.
https://www.youtube.com/watch?v=_EIGSz97BeE&t=220s
https://www.youtube.com/watch?v=C_H1u6hkJVI&list=TLPQMjcwNzIwMjCwkiZZ-f1kmQ&index=3
https://www.youtube.com/watch?v=FhUTbSsw-u4
Ima raznih načina,sad vidim da se preporuča rupa od 4mm
navodno ovakve lovke  uglavnom love samo maslinovu muhu,pa da provjerim
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2141 u: Srpanj 29, 2020, 18:22:46 poslijepodne »
Evo se struka približila organskom,prirodnom uzgoju maslina i ostalih voćnih vrsta u mediteranskom okruženju.Ko ne zna dobro engleski nek se posluži gugl prevoditeljem,prevod nije najsjajniji ali skuži se bit.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308521X19306055

bvb