Palmapedia.com  
Rujan 24, 2018, 06:42:35 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 94 95 [96] 97 98 ... 104
  Ispis  
Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 311792 )
0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.
trava
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #1425 : Siječanj 27, 2018, 23:28:18 »

Nedavno čitam u časopisu za maslinare,prskati masline protiv paunovog oka,tijekom zime ,nije poželjno.Dolazi do neželjene reakcije,maslina odbaci zaraženo lišće brže nego da nije prskano.Samo ranije prskanje, u 8.-9.mjesecu može imati efekta,zimsko prskanje ne može suzbiti bolest.Nažalost često se čuju i drugačiji savjeti,kako je zimsko prskanje poželjno.
Slabo se misli na zdravlje maslina koje omogućava mikoriza na korijenu maslina(a i drugih voćnih i ukrasnih vrsta),bilo kakva upotreba fungicida uništava mikorizu.A o našem  zdravlju da ne govorimo.
Evidentirano

bvb
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1426 : Siječanj 27, 2018, 23:36:54 »

Gledam ovih dana,masline se orezuju naveliko,čim počne jedan svi za njim.A više manje svi su čuli naputak da se rezidba na rod ne obavlja prije  15. ožujka.Ranija rezidba utiče na razvoj drvnih pupova,rodni pupovi se diferenciraju tek u ožujku.Naročito je rana rezidba problem kod jake rezidbe,često vidim masline na kojima je skinuto i 70% krošnje.Takve masline mogu proizvsti samo gomilu vodopija thumb_down
Evidentirano

bvb
medec
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1427 : Siječanj 28, 2018, 18:39:50 »

Postoje li uspješni načini liječenja starijih stupova od raka masline?
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1428 : Siječanj 28, 2018, 19:40:07 »

Kemoterapija,zračenje?
Zbog zdravlja ostalih maslina najbolje je posići stablo i zapaliti zaražene dijelove.
O kojoj sorti je riječ,da li maslina raste na vlažnom terenu?
Rak na maslini nije česta pojava u zadarskoj regiji,jug Dalmacije ga ima više.
Da li ima raka na srodnicima masline,na zeleniki-komori,crnom jasenu,da li je to netko vidio?
Evidentirano

bvb
medec
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1429 : Siječanj 29, 2018, 17:46:06 »

Rak se pojavio na autohtonoj sorti puljki, nisam primjetio da ga ima na ostalim vrstama iste porodice.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1430 : Siječanj 29, 2018, 21:11:37 »

U kakvim uslovima raste ta Puljka,rak se obično javi na pozicijama koje su vlažnije,usjeci,drage i sl.
Evidentirano

bvb
medec
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1431 : Siječanj 30, 2018, 09:32:17 »

Maslina raste na terasastoj parceli i na stjenovitom tlu, nekakva pjeskovita ilovača. Zato mi je i čudno odakle zaraza, pada mi napamet da nije došla putem alata za rezidbu  misli
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1432 : Siječanj 31, 2018, 18:47:27 »

Moguće,alat bi uvijek trebalo strerilizirati,kad god se prelazi sa stabla na stablo a posebno kad se ide u drugi maslinik.A to malo teže ulazi u naviku.
Srića pa je taj rak vrlo rijedak,malo sam se raspitao i čuo za samo dvije Karbunčele oboljele od raka,na Ugljanu,koje rastu debelom hladu.
Evidentirano

bvb
sarago
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1433 : Veljača 01, 2018, 08:48:42 »

Na Lastovkama je najčešći,  bez obzira na kakavim položajima rastu. Na području Vela Luke je jako raširen, gotovo da i nema maslinika bez raka.  A gotovo svi beru masline strojno,  a malo se prska nakon toga, pa mislim da to još pogoduje širenju.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1434 : Veljača 02, 2018, 11:30:44 »

Kakve grane napada,tanje,deblje?Tu bi stvarno trebalo redovno strerilizirati alat,rane obavezno mazati voskom.
Imam dvije Lastovke ali nisam nikad na njim vidio ništa slično raku,ubuduće ću malo bolje zagledati tu sortu.
Ovdje nema puno raka,pa vjerujem da je mogućnost zaraze mala.
Kakva je u biti šteta od raka na stablu,da li se suše inficirane grane,manju urod,otpada list??
Evidentirano

bvb
sarago
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1435 : Veljača 02, 2018, 12:13:30 »

Ima ga na svim granama,  od debla cca 20cm pa sve do najtanjih grančica u vrhu krošnje.  Kažu da iscrpljuje stablo,  a i grane su izrazito krhke na mjestima izboja rak rana.  Skroz tanke grančice se i osuše. Ali prijatelj kaže da tijekom zadnjih 5-6 godina  i nije baš primjetio neki veliki utjecaj na količinu uroda,  a pobere minimum 3-4 tone.
Evidentirano
bob
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1436 : Veljača 04, 2018, 08:57:25 »

Posadio bi maslinu Cipressino ali me zbunjuje podatak o oplodnji. Na više mjesta navodi se da je samooplodna, a na stranici Geronta da nije (da je za nju dobar oprašivač Pedolino). Što je istina ?
Evidentirano

Svatko je odgovoran onoliko koliko mu vlastita pamet dopušta ...
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1437 : Veljača 04, 2018, 10:10:40 »

A kako će prodati Pendoline?
Na wikipediji kaže da nije samoplodna ali da je dobro oprašuju Moraiolo,Maurino,Frantoio,Leccino,a vjerojatno i puno drugih sorti maslina.
https://it.wikipedia.org/wiki/Cipressino
Evidentirano

bvb
bob
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1438 : Veljača 04, 2018, 10:47:57 »

Hvala na odgovoru, di god okreneš svugdi marketing !
Evidentirano

Svatko je odgovoran onoliko koliko mu vlastita pamet dopušta ...
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1439 : Ožujak 05, 2018, 20:47:40 »

U siječnju sam na dva stabla radio korekciju krošnje,malo jače sam ih orezao i dogodilo se ono što se imalo dogoditi.Na oba stabla je pukla kora na granama debljine 3-4 cm u gornjem dijelu krošnje.Uzrok je naravno hladnoća, onih -7°C , nakon onog toplog vremena u siječnu i veljači.Zbog jakog reza i toplog vremena sokovi su krenuli i kad je zaledilo kora je pukla.Da san zna što sad znam ne bi riza.Sad ću opet morati rezati icon_sad
Evidentirano

bvb
 Str: 1 ... 94 95 [96] 97 98 ... 104
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!