Palmapedia.com  
Prosinac 11, 2018, 00:30:49 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 95 96 [97] 98 99 ... 108
  Ispis  
Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 323077 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
bob
Washingtonia
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #1440 : Ožujak 06, 2018, 08:37:45 »

Jučer sam obašao maslinik i primjetio da nije stradao niti jedan navrtak od lani, što me začudilo jer su bili nezaštićeni na čistini i izloženi ledu. Izgleda da mi se primilo 5 od 6 jesenskih navrtaka jer im je kora još zelena.Čini mi se da se više isplati navrtati u jesen  (zbog ljetne suše).Sa rezidbom nisam požurio. thumb_up
Evidentirano

Svatko je odgovoran onoliko koliko mu vlastita pamet dopušta ...
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #1441 : Ožujak 07, 2018, 21:36:36 »

Ja sam danas posadio 16 novih maslina i jedan  grejp. Stare masline su   pomalo zute. Kazu neki crv da napada
Evidentirano
dubravko
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1442 : Ožujak 08, 2018, 07:26:20 »

Jutro, imam maslinik sa mladim maslinama (posadjene masline iz rasadnika prije 6 godina) pa me zanima gnojidba, koju ove godine još nisam obavio....zanima me vaš savjet koja kombinacija gnojiva bi bila najbolja u ovo vrijeme i koja količina, maslinik je u okolici Šibenika, unaprijed hvala na odgovoru.
Evidentirano
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #1443 : Ožujak 08, 2018, 08:11:53 »

Sad se gnoji s obicnim prirodnim gnojem, prodaje se kao peletirano gnojivo. Ako preferiras mineralna mozes i sa ureom.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1444 : Ožujak 08, 2018, 23:48:06 »

Malo je kasno za prirodno gnojivo,to se obavlja ujesen.Ali nije kasno ni sada,isto će pomoći stablu,samo  ga sada treba plitko ufrezati u tlo.Inače,peletirano gnojivo baš i nije prirodno.Dolazi uglavnom iz uvoza a ne možemo ni zamisliti koliko pesticida pojedu krave,svinje i kokoši u svojoj hrani toveći se na farmama  i koliko raznih otrova,lijekova i antibiotika,progutaju te životinje u svom kratkom životu.Sva ta kemija koncentrirana u peletiranom gnojivu završi opet na našim poljima,pa još ako i mi dodamo malo herbicida i malo insekticida eto nam vrhunskog pikantnog EDMU!
Evidentirano

bvb
dubravko
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1445 : Ožujak 09, 2018, 07:24:23 »

Znači ne prirodno nego samo urea? ili?
Evidentirano
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #1446 : Ožujak 09, 2018, 19:30:20 »

Sad ti treba gnojiva s viskom dusika. Sad se inace i prska kuper blau protiv paunovog oka.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1447 : Ožujak 11, 2018, 01:22:52 »

Sad je kasno za prskanje bakrom!
Evidentirano

bvb
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1448 : Ožujak 11, 2018, 01:33:25 »

Prirodno gnojivo se može uvijek staviti u zemlju( ili na zemlju)organski materijal je uvijek dobrodošao tlu.
Može se sada dati urea ali može i KAN.Poželjno je gnojivo baciti pred kišu tako da ga voda rastopi i unese u tlo,ili ga plitko zaorati.Mnogi pobacaju umjetno gnojivo po tlu i takvo gnojivo pod utjecajem zračne vlage i sunca-toplote većim dijelom ispare u zrak.
Evidentirano

bvb
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1449 : Ožujak 16, 2018, 08:32:28 »

Gledam ovih dana po nekim maslinicima isto se mogu vidit grane na kojima je pukla kora,i to na stablima koja nisu nikako rezana.Napukline nisu tako velike kao kod mene ali ima ih,uglavnom na granama debljine 1-2cm.Napukline su uglavnom sa sjeverne strane.Da nije bilo onako toplo prije hladnog vala ...
Vrime je rezidbe pa pripazite na grane sa raspuklom korom,takve grane treba odsjeći.
Evidentirano

bvb
porat
Jubaea
*

Email
« Odgovor #1450 : Ožujak 17, 2018, 01:51:42 »

Pozdrav svima,
Gledam jucer prilog na tv-u o stradavanju maslina u Tinju, mjestu u zaledju Biograda. Radi se o podrucju u kojem se maslina tradicionalno uzgaja, a smrzle su gotovo citave krosnje maslina (po mojoj procjeni) starih izmedju 10 i 15 god. Razlog je vjerojatno rana rezidba (u sijecnju), neobicno topla zima i kasni hladni val.
U mom vrtu u Drnisu na znatno manjim maslinama nikakvog ostecenja. Kod mene su i prije ovog hladnog prodora koji se dogodio krajem veljace jutra cesto bila s mrazom, tako da su masline vjerojatno bile u potpunom mirovanju unatoc  relativno visokim dnevnim temperaturama. To pokazuje kako u uzgoju biljaka igra citav niz faktora i kako nekad i hladnija klima moze biti povoljnija za prezivljavanje..
Evidentirano

DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1451 : Ožujak 17, 2018, 22:44:17 »

Jučer sam vidio maslinu starost 5g. koja nije bila orezana pa je na skoro pola krošnje imala ispucalu koru.Ipak je glavni uzrok hladni val nakon toplog perioda.A bilo je i dosta vlage,pa još ako je i bačeno malo više prihrane.I kad dodamo ranu rezidbu,nije se ni za čuditi.U zaleđu Zadra je bilo i -11°C.
Evidentirano

bvb
porat
Jubaea
*

Email
« Odgovor #1452 : Ožujak 18, 2018, 02:16:51 »

Moje su rošle odlično, na 8 maslina (6 različitih vrsta) niti minimalnog oštećenja.  Drnišu je bilo 'samo' -8, -9 C, što je vrlo dobro s obzirom da je u Šibeniku dva dana bilo -8, a npr. na udaljenom otoku Žirju gotovo -6, s dnevnom temperaturom jedan dan od gotovo -5! U Drnišu su jutra prije hladnog prodora bila gotovo redovito s umjerenim minusom, a su biljke još bile u  punom mirovanju.

Evo jedne moje oblice, samo sam ju blago orezao, jer je moje iskustvo iz prethodnih godina da jako orezivanje dosta usporava manje masline u rastu, a i potiče ih na snažno izbacivanje novih izboja koji ne uspiju u potpunosti očvrsnuti do zime.

Evidentirano

DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1453 : Ožujak 18, 2018, 08:24:03 »

Mlade masline se ne smije puno reckati,narušava se ravnoteža krošnja-korijen,korijen se razvija prema krošnji i obrnuto.Kako korijen hrani krošnju tako i krošnja hrani korijen.Oblica je naročito osjetljiva na pretjeranu rezidbu.
Evidentirano

bvb
veljoking
Washingtonia
*

« Odgovor #1454 : Ožujak 19, 2018, 20:54:48 »

uvek sam se pitao da li bi kod nas u kontinetalnoj klimi mogle ovako da se sade Masline i Mandarine na ovaj nacin i da li bi prezivele misli
Sobzirom da u Ukrajni ovako sade smokve i narove a zime im idu do -30c ili cak -35c i uspeva da im prezivi i rodi
Kod mene zimi ne ide ispod -20c

<a href="https://www.youtube.com/watch?v=by-Gn7DU5xM" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=by-Gn7DU5xM</a>

https://www.youtube.com/watch?v=by-Gn7DU5xM

Evidentirano
 Str: 1 ... 95 96 [97] 98 99 ... 108
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!