Palmapedia.com  
Srpanj 18, 2019, 20:23:54 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 120 121 [122] 123 124 ... 126
  Ispis  
Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 363900 )
0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1815 : Travanj 11, 2019, 23:21:31 »

Plod od 1g = mastrinka  icon_wink
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #1816 : Travanj 12, 2019, 00:43:44 »

Većina tih produktivnih sorti i jesu takve- sitnog ploda.Ima ih i kod nas takvih ali nitko ih ne gleda,jedva prolaze i one od 2-3g.Našao sam podatak da je sa jednog povećeg C.Sfaxa ubrano 1000kg shocked
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1817 : Travanj 12, 2019, 10:10:58 »

Impresivno, ali čita san o drobnicama koje su dale preko 800 kila kod nas. To je rijetkost i ne treba se prema tome ravnati.
Takvu sortu valja propagirati za normalne uvjete sadnje samo ako je ulje stvarno dobro.
Evidentirano
lampuša
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1818 : Travanj 12, 2019, 11:57:17 »

Mislim da bi trebalo proći neko vrijeme pa da se može reći za pojedinu sortu da se pokazala, pogotovo strane.
Ali i to nije mjerodavno jer onda dolazimo do pojedinih podneblja, negdije hoće uspiti tj. dat uroda, negdje neće. Naravno ovo sve pričamo o njegovanim i održavanim maslinama.
Dr.Vlatković je spominjao i Maroco picoline, pored Chamala. Ima li tko iskustva sa ovom sortom. Dr.Vlatković hvali i ovu sortu...ali ne znam koliko je to mjerodavno,pošto on kako sam prije rekao navodnjava svoje nasade.
I to vodenom maglom u ljetnim noćnim satima, osobno mislim da to može biti ključ. Mislim da svi oni koji zaljevaju masline u ljetnom periodu imaju manje više dobre rezultate,Ispravite me ako griješim.
Evo ako netko ima iskustva sa ovim stranim sortama tj.ako ih posjeduje već nekoliko godina,da je maslina na rodu bio bih zahvalan da podijeli iskustvo.
Lp
Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1819 : Travanj 12, 2019, 15:01:26 »

Njuskao sam malo po internetu, Chemlali Sfax je stvarno maslina sitnog ploda.
Sto kaze trava visoko produktivna u rangu ko npr koroneiki, arbequina,arbosana...
Ja bi se nekako odlucio za srednje velike masline tipa Levantinka, Picholine...
@ Lampuša,
trava je vec pisao o morocco picholine, izgleda da je sklona pozebi u zaledju.
U Preku na a otoko Ugljanu dosta hvale ovu maslinu.Imam par nacjepljenih, i jos ih nacjepljujem jer dobo rodu svaku godinu,
jedino sto ju u intradi (iza brda) dosta brsti paunovo oko, a ista maslina kod kuce na moru je bez paunovog oka.
Masline su mi bile zapustene nekih 20tak godina i Picholen je radjao u draci bez da je iko gleda - ko i lecino.

E sad za ovo maslinu na otoku ugljanu svi govore da je Marocco Picholen a ja bas nisam siguran da to nije Francuski Picholen.
Razlog tomu je sto je Francuz (zvali su je Korzikanka) doso na Pag prije vise desetljeca i tamo su je cijepili na mastrinke. Pa su vjerovatno otamo ili drugdi oko zadra donili plemke na otok.
Ja sam lani posadio jedan Francuski Picholen toboze da vidim razliku ako je ovaj koji imam nacjepleni Marocco Picholen.
Pa mi govori nedavno prodavac u agro centru Crno (tamo sam kupio sadnicu lani) da je to Morocco Picholen posto sadnice iz nekog razloga nisu smjeli mogli tako deklarirati pa su stavili krivu deklaraciju tj Francuski Picholen. Uglavnom Marokanac bi triba biti ista maslina ko i Francuz, tj njen klon.(Ko sto je Casaliva klon od Frantoia).
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1820 : Travanj 12, 2019, 16:59:28 »

Francuz i marokanac nisu baš slični.razlikuju se i po listu i plodu,francuz je manji,a i marokanac je manje osjetljiv na muhu i na svrdlaša.Francuski picholine je nacjepljivao ing Elezović mislim krajem 80-ih u  Preku a možda i u još nekim drugim mjestima na Ugljanu.
Evidentirano

bvb
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1821 : Travanj 12, 2019, 19:09:34 »

@ Trava
puno hvala na ovoj informaciji, naucio sam nesto novo.
A volio bi viditi i francuski i marokanski picholen zajedno pa da znam sto je tu u igri.
Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1822 : Travanj 12, 2019, 19:39:00 »

@Trava,Evo slike,
dali mozda znate jeli ovo Francuski ili Marokanski Picholen.

https://postimg.cc/gallery/2v69wet2c/

Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1823 : Travanj 13, 2019, 00:17:53 »

Slike su male ali na drugoj je sigurno marokanski Picholen
Evidentirano

bvb
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1824 : Travanj 13, 2019, 08:30:05 »

Hvala, evo vece slike,
nacijepljeno je na orkulu (na prvoj sliki stablo livi dio orkula desni picholen)
https://postimg.cc/18LQMHRx
https://postimg.cc/PCLHmcjz
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1825 : Travanj 13, 2019, 09:12:45 »

Pričao sam sa čovikom,krenuo je u podizanje maslinika sa superintezivnim sortama,pa su me te sorte malo jače zainteresirale.Evo što sam skupio po internetu:
Sikitita-križanac Picuala i Arbequine
I-77
Lecciana
Oliana
Don Carlo
Giulia
FS 17-Favolosa
Urano
Tosca 07-izvedena iz Urana,isto rodna ali se koristi i kao patuljasta podloga za klasične sorte
Arbequina i-21
Arbequina i-43
Imperial i-23
Koroneiki i-38
Sve su to proizvodi raznih firmi i instituta u Španjolskoj ili Italiji,neke su već naveliko u proizvodnji,i u Amerikama,Africi i Evropi,a eto stidljivo dolaze i kod nas.Treba probati i sa njima,tj.nema se što probivati,već se zna,mogu se već pročitati iskustva.To su sorte nižeg ili niskog rasta,obilno rađaju svake godine,samooplodne(ne triba oprašivača što znači da nas vodi teškom monosortnom ulju),neke su za šire tržište-slađeg ulja,a neke su malo žešćeg,pikantnijeg ulja,pa ko što voli.
Mislim da bi bile dobre za precjepljivanje maslina kojima nismo zadovoljni(Orkule)vjerojatno ne bi bile puno većeg habitusa a prinosi bi bi bili ako ne puno veči ono bar stalni.
Gledam tu po zadarskom zaleđu i dalje se sade ogromni maslinici bazirani na Orkulama,to stvarno nema smisla,kad usporedimo sa ovim sortama koje već treću godinu mogu dati više nego Orkula u šestoj ili osmoj.
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1826 : Travanj 13, 2019, 12:22:45 »

U svezi ove zadnje poante.
Mislin da san uvjeria jednog lika pored sebe da ne sadi oblicu u jednom kratkom razgovoru.
Reka san mu da su rezultati loši bez obzira na trud i sad vidin posađene talijanske sorte hehe...

Večinu ljudi se ne da obrlatiti tako lako.
I kad sami vide da ne ide i dalje rade isto jer im je to najjednostavnije (poći natući 50 palica i zabosti u zemlju).
Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1827 : Travanj 14, 2019, 12:06:50 »

Dali mi netko moze reci koja bi ovo bila maslina.
https://postimg.cc/gallery/2k9jkz7dw/
Nalazi se u Zadru na Uskoku, jako lipog habitusa i lista, prosjecne je rodnosti.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1828 : Travanj 14, 2019, 21:46:02 »

Sliči na neku od sorti iz grupe Mašnjača
Evidentirano

bvb
Maslinar22
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1829 : Travanj 15, 2019, 11:24:32 »

Jel ima di za nabavit sadnica casalive?
Evidentirano
 Str: 1 ... 120 121 [122] 123 124 ... 126
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!