Palmapedia.com  
Lipanj 16, 2019, 04:05:41 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 123 124 [125]
  Ispis  
Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 359088 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
trava
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #1860 : Svibanj 20, 2019, 08:41:52 »

https://homeguides.sfgate.com/hardy-olive-trees-44968.html
Evidentirano

bvb
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1861 : Svibanj 20, 2019, 09:38:33 »

I opet kiša,ovo je već kritično,masline samo što nisu počele cvitati.Na jugu su već i počele.Valjda će granuti sunce
Priča mi prijatelj(sve iz prve ruke),istrijanin,više puta je bio na tim takmičenjima u rezidbi, natentalo ga da ode i ove godine,pa kaže kako mu ništa nije jasno.Prije nekoliko godina je porezao maslinu malo žešće,tako je onda bila moda,ali se to ocjenjivačima nije svidio,pobijedili su oni koji puno manje rezali,ajmo reći kako je i normalno.Ovu godinu je porezao tako,ništa prejerano,međutim ni sada nije prošao kod žirija,pobijedili su oni koji su rezali onako kako je on rezao prije više godina.Čisti pokazatelj kako nam struka luta.Malo sam pogledao slike sa tog natjecanja koje je održano u Taru.Zaključio sam da se masline režu po shemi koje se mogu vidjeti u knjigama,dakle reže se da krošnja izgleda kao na shemi,ni grančica više ni manje,čisti masakr,reže se,baca se, bar 70%krošnje.Zašto?Da ocjenjivači vide shemu?Nema to veze sa rezidbom odnosno produktivnošću stabla.Još kad vidim kako se reže sa onim velikim škarama koje za sobom ostavljaju na stotine patrljaka,a što znamo da nije pravilno rezanje grane.
Najgora je to što to ljudi vide,to se prezentira u časopisima,na internetu,strava!Porizati maslinu da izgleda ko breskva nakon rezidbe nije dobro,ni za maslinu a još manje za ljude.
Jedino dobro je u tome da se prikazalo da se maslina može porezati i u oblik polikonične krošnje,valjda će bar to potaknuti neke da napuste trenutno najzastupljeniju kotlastu krošnju.
Ali to ne vridi i za Orkulu,ona trpi samo kuglasti oblik!

Evidentirano

bvb
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1862 : Svibanj 20, 2019, 11:59:05 »

Mislim da ce vrime biti OK za vrime oplodnje. Iza Gibraltara s Azore je visoki tlak i atlantik zapadno od Evrope.Jos dan-dva da projde zadnja ciklona pa ce i zatopliti kako triba.
Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1863 : Svibanj 20, 2019, 12:40:12 »

Pitanje...Zasto se na sve strane pljuca po bodulskom ulju od maslina odgorcenih umoru (uglavnom od novopecenih maslinara-medaljasa iz unutrasnjosti i nove struke), a ljudi samo nevolu žuko i paljivo ulje nego slatko.? Zasto se onda ne jedu "zdrave" odmah ubrane zelene ubrane masline nego se odgorcuju, cak u sodi kaustici? Meni govori jedan prika da treban proci na ispravno zdravo ulje i da cu se naviknuti poslin nekok vrimena na gorki i paluckavi ukus.
Evidentirano
eix10
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1864 : Svibanj 20, 2019, 16:51:51 »

Evo kad nitko nece ja cu  ako nije problem ima nesto sto se zove steceni ukus a ima nesto sto se zove nauceni ukus
a kljucna rijec je ukus . A ako se dobro sjecam " Di gustibus non est disputandum" ili o ukusima se ne raspravlja !
 I sad maslinari koji drze masline u moru i naviknuli su na taj tzv slatki ukus " tako su nasi stari " ; iskreno  najgluplji argument ; što onda ne zivite u pecinama  tako su vasi stari zivijeli , pravi argument je  nama se ovo vise svidja i gotovo , škoti u whiskey ne stavljaju colu  a mi jebg  stavljamo  , i nitko se ne buni
 Iskreno mislim da bi dobili lipše okuse ili ukuse ako bi brali kasnije a ne drzali u moru  jer osnovni razlog drzanja u moru nije ni ukus nego samo to sto prije se na meljavu  trebalo cekati  dugo  a drzanje u moru je manje zlo . Isto nasi stari su sadili samo oblice i sad se polako pokazuje da to nije dobro .
 Osobno poznam  obitelj na Dugom Otoku koja u godišnjem prosjeku proda 100-180 lit  masl ulja iz mora po cijeni 120 kn lit ej  svake od ovih 5 godina  za koje  ja znam i to vecinom strancima  ; bez medalja bez natcjenja bez foruma Stari i ne zna koje su to sorte i ne zanima ga rađaju mu  nisu bolesne tu i tamo ih poškarica  tu i tamo baci stajnjaka  ponekad Ureje i to je to  . Jbg tko voli neka izvoli!
 Zasto  se pljuca  po takvom ulju i takvom nacinu proizvodnje  iskreno mislim da su samo ljudska vrline u pitanju ljubomora i pohlepa  . Napominjem da masline svoje  berem do 1 studenog obavezno ne drzim ih dana u moru  tj  odmah meljem i ne volim  taj uljasto slatki  okus tzv bodulskih ulja  ali  Jbg tko voli neka izvoli
Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1865 : Svibanj 20, 2019, 19:44:25 »

Dobro došo eix10,
hvala na odgovoru. Zaintrigirala me ova tema jer sam nedavno čitao što je napisao nas poznati maslinar o ulju maslina močenih u moru, tj proglasio ga je lampante i da je takvo ulje nejestivo pa bi htio cuti jos argumenata.
O onima sto su zivili u pećinama je jos za vrime Venecije pisao Alberto Fortis. A o političarima ne triba trošiti riječi.
Evidentirano
eix10
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1866 : Svibanj 20, 2019, 20:45:24 »

Koji političari njih nisam ni spomenuo
  Uf  i mene zanima zasto neki ljudi vole debele neki mršave  a tamo neki poznati sexolog govori i pise da su najbolje one od 63 kg  , nadam se da kuzis sto zelim reci , ako roba ima trziste  tada  sto ima veze  sto " poznati maslinar " ma tko to bio  ; uostalom koja je to  titula  poznati maslinar ili imas robu za trziste ili nemas  gotova prica .
  Kad počne prića da ulje iz mora nije zdravo tj da je lampate  uuuuuuuuu   stvarno problem ; cigarete su Prvi zakon  termodinamike  sto se tice zdravlja  pa nisu zabranjene  ; alkohol  je  sigurno Pitagorin  poucak  zdravlja pa isto nitko ne  prica o  zdravlju   na svakoj pivi  koja se reklamira .
 Uglavnom ako imas robu koja ide i ima cijenu  sto te briga , ako volis  ulje iz mora  to je tvoja osobna stvar  i ne vidim u cemu je problem .

Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #1867 : Svibanj 21, 2019, 03:02:45 »

Ala di si ti zavrsija...ma i filozofija je isto dobro dosla. Nisam mislio na zaradu od  prodaje ulja posto hvala bogu zaradjujem dovoljno od svog posla, a visak svog ulja podilim. I nema tu nikakvih "auuuu" niti "problema" jer forum sluzi za razbibrigu i razmjenu informacija a masline i intrada meni osobno da se opustim od svog posla.
Ako opet nije problem - pitanje. Da li "vi" odma jedete stolne zelene masline kad ih uberete kako se nebi izgubili polifenoli ili ih prethodno odgorčavate? "Mi" ih odgorcavamo, ne da budu slatke nego samo da nisu gorke.
Evidentirano
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1868 : Svibanj 29, 2019, 09:10:37 »

Meni još nisu cvitale masline. Vidin da u Zadru oko kuća jesu (nije bilo prevelikog otpadanja lista koliko san moga viti tu za razliku od zaleđa i nekih južnijih mista).
Enormne su količine resa ali iskustvo mi kaže da neće ništa ostati tamo di je list otpa.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1869 : Svibanj 29, 2019, 22:28:08 »

Ne mora značiti.I lani su Orkule bile bez lista pa su isto rodile obilato.Sorte koje su osjetljive na paunovo oko isto mogu roditi,paunovo oko nije neka velika prepreka tome.Bitno je da su masline u jesen dobro nahranjene,tj,krajem ljeta,stajnjak-npk,stablo tada uskladišti dovoljno hrane koja mu je potrebna za cvjetanje,odnosno za obnovu lisne mase.Kad je list izrastao napola doda se uree,da se dovrši listanje i da se popuni dušik potreban za cvjetanje.Problem je najviše u alternativnoj rodnosti kod Orkule,a ne u paunovom oku.i Levantinka izgubi list pa opet redovitije rađa.
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1870 : Svibanj 30, 2019, 10:43:46 »

Istina za prošlu godinu ali je ove skoro 100% otpalo, plus levantinka uglavnom kao i oblica slabije rađa na donjim granama.
Ima san godina di nije uopće rađala (uglavnom se i to poklapa s oblicom) pa je ipak ta zaraza velik faktor.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #1871 : Lipanj 06, 2019, 01:22:00 »

Imamo rodne godine,pa i one nerodne,kad redovno nerode,pa loši uvjeti oplodnje...
U svakom slučaju,dobro,tj.pravilno nahranjena maslina, ima veće šanse za dobar urod thumb_up
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #1872 : Lipanj 07, 2019, 20:51:37 »

Prošeta san malo po Stanovima u Zadru, oplodnja je tu završila čini se.
Ima raznih sorti ispred kuća i jedan solidan maslinik s leccinom kod plinare.
Leccino poslovično odličan, oblica začuđujuće dobra (nije palo puno lista tu), lastovka brutalna (grane več vise)...
Ascolana i Cucco pušiona, tu i tamo pokoji plodić.

Poanta - navrčite/sadite leccino.
Meni i u kršu na starim oblicama da nešto skoro svake godine ako padne koja dobra kiša.
Uz tešku sušu naravno izgleda žalosno ali u odnosu na grane bazne oblice, iman oko 10 puta više ploda u prosjeku.
Evidentirano
 Str: 1 ... 123 124 [125]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!