Palmapedia.com  
Kolovoz 23, 2017, 02:31:27 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 20 21 [22]
  Ispis  
Autor Tema: Mandarina (Citrus reticulata)  (Posjeta: 38503 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
trava
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #315 : Studeni 14, 2016, 08:31:08 »

A možda dođem na proliće,moram vidit neke masline u Salima i Veruniću,ti si mi napo puta sun
Evidentirano

bvb
Veruda
Administrator

« Odgovor #316 : Studeni 14, 2016, 09:08:02 »

Na mandarinama je česta jedna sitna štitasta uš koja je malo slabije vidljiva,možda je ta?izgleda poput male prozirne kupole u kojoj se vidi mala bijela točkica,duga oko 1-1,5mm.Odrasli oblik je sitna bijela mušica,više izgleda ko leptirić,znaju u velikom mnoštvu letiti oko mandarina.Na otrove nisu baš reagirale ali ih je otopina duhana uništavala odlično.Dobre su i žute ljepljive ploče na koje rado padaju.

Misliš li na lisne minere? Primjetio sam da uredno napadaju samo ljetne izboje, negdje od 7 do kraja 8 mjeseca. Proljetni su uredu i bez napada, znači da bi te ljepljive žute ploče trebalo držati na stablu u tom razdoblju (ljeto)...
Evidentirano
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #317 : Studeni 14, 2016, 09:27:32 »

kod lisnih minera se list skroz deformira i na kraju otpadne, a listovi su odvratno bijeli, ovdje su listovi samo sfrkani.
Evidentirano
porat
Jubaea
*

Email
« Odgovor #318 : Ožujak 05, 2017, 00:10:04 »

Polako mi ponestaje mjesta na najboljim pozicijama u vrtu, a to je prostor uz dugački, 2m visoki kameni zid. Tamo imam, između ostalog, posađen i jedan lijepi oleandar, koji tu uspješno raste godinama i žao mi ga je premještati ako nema potrebe. Zanima me ako uz oleandar posadim mandarinu ili neku drugu biljku jestivih plodova, da li se ti plodovi mogu konzumirati ili je opasno s obzirom da je oleandar otrovan??
« Zadnja izmjena: Ožujak 05, 2017, 00:11:02 porat » Evidentirano

DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm
Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #319 : Ožujak 05, 2017, 00:21:22 »

Polako mi ponestaje mjesta na najboljim pozicijama u vrtu, a to je prostor uz dugački, 2m visoki kameni zid. Tamo imam, između ostalog, posađen i jedan lijepi oleandar, koji tu uspješno raste godinama i žao mi ga je premještati ako nema potrebe. Zanima me ako uz oleandar posadim mandarinu ili neku drugu biljku jestivih plodova, da li se ti plodovi mogu konzumirati ili je opasno s obzirom da je oleandar otrovan??

Nije opasno. Narančin neće povući otrov od oleandre.
Evidentirano
porat
Jubaea
*

Email
« Odgovor #320 : Ožujak 05, 2017, 09:10:16 »

Onda pretpoatavljam da neće ni drugi agrumi? A što je npr. s maslinom, smokvom, šipkom, kiwijem, ostalim voćkama? Po kojem to mehanizmu funkcionira, budući da je za čovjeka štetan u bilo kojem obliku (konzumacija dijelova biljke, udisanje dima prilikom spaljivanja,...).
Evidentirano

DRNIŠ:
Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #321 : Ožujak 08, 2017, 00:00:57 »

Onda pretpoatavljam da neće ni drugi agrumi? A što je npr. s maslinom, smokvom, šipkom, kiwijem, ostalim voćkama? Po kojem to mehanizmu funkcionira, budući da je za čovjeka štetan u bilo kojem obliku (konzumacija dijelova biljke, udisanje dima prilikom spaljivanja,...).

Oleandra ne ispušta svoj otrov u zemlju. Tako da ga ostale biljke ne mogu pokupiti. A općenito biljke imaju zaštitne mehanizme, koje spriječavaju upijanje biljnih otrova ( ili bar pokušaju spriječiti takve stvari ).
Tako da nema nikakve opasnosti.
Mnogo biljaka u prirodi je otrovno ne samo oleandre.
« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2017, 00:01:48 Cikas » Evidentirano
porat
Jubaea
*

Email
« Odgovor #322 : Ožujak 08, 2017, 19:42:02 »

Znači ne moram vaditi oleandar u slučaju sadnje mandarine ili neke druge voćke s jestivim plodom. A baš je lijep i bilo bi mi žao mučiti ga, a i pitanje je da li bi uspio preživjeti takvo presađivanje budući da je na toj poziciji već 10 godina i sigurno ima razgranato korijenje.

Satsuma saigon. Izvrsno je prošla zimu. Najstarija od satsuma (C. unshiu) koje imam u vrtu. Posađena 2011. i imala je ozbiljnija oštećenja nakon zime 2012.;

« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2017, 19:45:56 porat » Evidentirano

DRNIŠ:
amelito1
Cocos nucifera
*

« Odgovor #323 : Lipanj 12, 2017, 22:29:58 »

mandarina mi odbacuje plodove male šta je dobro da je prihranim nabavio sam tečno željezo
Evidentirano
porat
Jubaea
*

Email
« Odgovor #324 : Lipanj 15, 2017, 00:23:36 »

Ovo je moja Klementina, kada je dosla bila je skroz ok, cak je ove godine intenzivno cvijetala (i zametnila plod) ali je sve u nekom roku otpalo. Najme jos proslog ljeta se pojavilo ovo uzduzno frkanje lista i ti sitni listovi pomalo kvrgasti listovi. Gledao sam odozdo puno tih takovih listova ali nema odozdo ama bas nista sve izgleda ok, nikakove nametnike nisam nasao (mozda su neki nevidljivi. Cak i vecina mladih listova cim krene je takova. Slicna mi je situacija bila i s narandjojm i jos jednim limunom, ali manje i na njima sam potrgao odmah te listove koji su takovi izasli i pojavili se. Ali na klementini je odmah jos prosle godine postalo toga previse i bojao sam se sve to otrgniti. Ista se stvar pojavila i kod susjeda na relativno mladim agrumuma (posadjenim prije godinu dana,sadnice 2-3 godine) Ima li netko ideju sta je to i kako tretirati odnosno kako se toga rijesiti. Moram napomenuti da se sve kod mene redovito gnoji i zaljeva. Isto tako moram primijetiti da je i prosle i ove godine strasno opala rodnost (da ne kazem gotovo potpuno izostala, osim jednog limuna) i isto je i kod tog istog susjeda ali primijetio sam i kod nekih starih agruma po selu, samo kod starih agruma je to imaju manje i uglavnom na vrhovima grancica znaci mladim grancicama.

Savar, identicna situacija s novim listovima se ovog proljeca pojavila i na mojoj mandarini s gornje slike. Da li si uspio otkriti o cemu se radi?
Evidentirano

DRNIŠ:
Đontra Volta
Phoenix
*

Email
« Odgovor #325 : Lipanj 15, 2017, 10:25:53 »

Ja bih to nazvao kovrčavost lista, bolest koja uglavnom napada breskve / nektarine.
Postoji preventiva za to, neznam sad točno kako se zove.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #326 : Lipanj 15, 2017, 17:55:20 »

To je posljedica uboda lisnih ušiju.
Evidentirano

bvb
porat
Jubaea
*

Email
« Odgovor #327 : Lipanj 16, 2017, 01:19:45 »

Koje su efikasna sredstva protiv njih? Kupio sam bijelo ulje (mislim da je bijelo), no kad procitas sva upozorenja, izgubis volju za tretiranjem..
Evidentirano

DRNIŠ:
 Str: 1 ... 20 21 [22]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!