Palmapedia.com  
Rujan 01, 2014, 20:30:05 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3] 4 5 ... 33
  Ispis  
Autor Tema: Pivijeve palme  (Posjeta: 31978 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

Spol: Muški

« Odgovor #30 : Rujan 09, 2007, 13:32:21 »

Ista situacija.

Jos ja racunam mozda su ljudi na odmoru/raspustu pa imaju pametnija posla od pisanja po forumu...
Evidentirano

USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 5
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm
Veruda
Administrator

« Odgovor #31 : Rujan 09, 2007, 13:34:24 »

Sada po ljeti imam dosta posla pa i ne stignem baš...

Nego Pivi, i dalje čekamo tvoje slike  icon_mrhappy
ove dane ću nastojat...obečavam

Evidentirano

Uostalom, mogu još saditi kaktuse i agrume....
Pivi
Administrator

« Odgovor #32 : Rujan 09, 2007, 13:36:27 »

Znam da čekate slike, nisam ja zaboravio.
Da imam aparat još one sekunde kad sam ih posadio bi bile na forumu.
Stvar je u tome šta aparat moram posudit kod prijatelja, a on je na faxu u splitu. A kako su u zadnje vrijeme ispitni rokovi nije ni dolazio na vis. Čim dođe pitam ga i slikam. Moje isprike, ali šta ću  sretan
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #33 : Rujan 09, 2007, 13:36:44 »

Kako rezati lišće na archontophoenixu?
Donia san palmu iz rasadnika i imala je taj jedan list odsječen (ali ono ostane) i sad sam ja jednostavno uhvatio za to i povuko prema sebi i to se samo lagano skinulo i otkinulo skroz dolje na dnu debla. Jel to ok? Dali je treba tako kidati ili samo rezati listove i ono ostaviti da strši
Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #34 : Rujan 09, 2007, 13:37:37 »

Obično se odrežu listovi i pusti se da se "ono" tj. kraj lista sasuši. Neznam kako je kod archontophoenixa , ali recimo kod Phoenixa postoji posebna tehnika skidanja toga sasušenog djela i ostaje glatko deblo palme. U Americi postoje firme koje su se specijalizirale za tu tehniku jer su Ameri ludi za time.
Kod nas se to prvi puta pojavljuje na otoku Rabu gdje jedan majstor koristi tu tehniku, evo ti i stranice: http://palmenaotoku.blog.hr/
Evidentirano

Pivi
Administrator

« Odgovor #35 : Rujan 09, 2007, 13:38:35 »

Prvo da kažem da nisam slikao jer još nisam imao priliku. Ja tu stvarno ništa ne mogu jer nemam aparat. Dakle igra ulogu samo posudit a do sada nisam bio u prilici. Sorry, čekajte do daljnjeg.

E sad druga stvar.
Od kad sam ih posadio u zemlju otvorio se jedan list kod alexandrae i jedan kod cuningamiane.
Kako je alexandraa u popodnevnim satim uglavnom u hladu lijepo napreduje i nema izgorenih listova. Međutim cuningamiana mi je uglavnom tokom cijelog dana na direktnom suncu i 2 lista su izgorila. Jedan stari i jedan novi je počeo koji se otvorio prije 2 tjedna.

Tako da sam joj danas smontirao "tendu" od stare plahte iznad nje pa tako poslije podne neće više imat direktnog sunca. Kako sam to radio predvećer ostaje mi sutra vidit kako djeluje.
Pozdrav
Evidentirano
Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #36 : Rujan 09, 2007, 13:39:44 »

Nek ti je sa srecom.

Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #37 : Rujan 09, 2007, 13:40:39 »

Pivi, nema problema za slike, kada se bude moglo onda na uslikaj

A to ti je normalno da se palme iz rasadnika moraju aklimatizirati na nove uvjete i vjerojatno nisu navikle na direktno sunce pa ti se to događa. Trebalo bi palmu postepeno privikavati na sunce i to još dok je u loncu, ali kome se još da čekati mjesec-dva prije presađivanja Wink

Ovo šta si napravio sa plahtom je odlično i trebalo bi poslužit svrsi...

Evidentirano

Pivi
Administrator

« Odgovor #38 : Rujan 09, 2007, 13:41:53 »

Pivi, nema problema za slike, kada se bude moglo onda na uslikaj

A to ti je normalno da se palme iz rasadnika moraju aklimatizirati na nove uvjete i vjerojatno nisu navikle na direktno sunce pa ti se to događa. Trebalo bi palmu postepeno privikavati na sunce i to još dok je u loncu, ali kome se još da čekati mjesec-dva prije presađivanja Wink

Ovo šta si napravio sa plahtom je odlično i trebalo bi poslužit svrsi...

Ma da. Šteta šta se nisam prije sjetio montirat tu plahtu. Nebi mi ova dva lista izgorila. Ali šta je tu je. Izrast će novi.

Šta se foto apartata tiće sad već ozbiljno razmišljam o kupnji jednoga. Kako sam prodao prošloga sad vidim kako se nemože bez toga.
Toliko toga čovjek u životu želi zabilježit a nemože...

Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #39 : Rujan 09, 2007, 13:42:13 »

Samo da javim da je aparat naručen pa uskoro možete očekivat slike  sretan
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2007, 13:58:42 Pivi » Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #40 : Rujan 09, 2007, 13:57:23 »

Evo ih napokon. Dvor mi je malo u radovima tako da ne zamjerite na neredu icon_mrhappy

Pogled na archontophenixe. Napred je cuningamiana, u pozadini alexandraa

Alexandraa baca novi list

Prva je alexandraa, u pozadini je cuningamiana. Možete primjetit da je cuningamiana dosta svjetlija i izgorila su joj dva lista. Ova tenda koja je sada montirana štiti je od 11 sati pa sve do 4 za vrijeme najjačeg sunca. Ovo sada je sunce u 5 sati popodne tako da i to malo šta dolazi na nju joj stvarno ne smeta.

Moja VELIKA "mala žumara" ili ti ga chameorops humilis. Uvjeren sam da je ta vrsta ali kad prolazim pokraj drugih nikako se nemogu načudit da su to iste palme jer naime moja je mnogo lijepša od drugih po parkovima... barem meni. Potvrdite da je to ta vrsta.

Moja druga velika "mala žumara". Ova je još veća od ove prije. Deblo joj je visine 1.80m i znatno šire.

Još jedan pogled na tendu zvanu lancun  icon_mrgreen

washingtonia robusta

dvije još male žumare sa ružmarinom u sredini

washingtonie robuste iz mog uzgoja  icon_mrgreen

Phoenix canariensis privremeno stavljen u zemlju u velikoj kanti. Čisto da se malo oporavi jer je godinama bio u posudi koja mu je već bila premala.
I mogu reći da se od jeseni prošle dobro oporavila.

još jedna manja Phoenix canariensis
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2007, 14:00:49 Pivi » Evidentirano
Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #41 : Rujan 09, 2007, 13:59:27 »

Odlicne slike.  icon_smile

Ocekivao sam da su Archontophoenixi malo veci, ali i ovako izgledaju odlicno. Ako zime nastave da budu blage, imaces fantasticne palme u dvoristu. cool

to se tice "male" zumare za koju sumnjas da je Chamaerops humilis, sumnji nema mesta, to je sigurno C. humilis, mozda neki varijetet sa dugim petiolama (a mozda i raste u hladu pa se sam tako adaptirao).

Washingtonije izgledaju obecavajuce, bice od njih nesto za nekoliko godina. icon_smile  icon_wink
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2007, 14:53:37 Pivi » Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #42 : Rujan 09, 2007, 14:01:08 »

eusa_clap Odlični su ti Archontophenixi, a Chamaerops je predobar.

Baš mi je drago da ti je alexandrae dobro krenuo i svi se nadamo toploj zimi nakon ove katastrofalne suše kod mene...

Ajde Pivi sada kad imaš digitalac slikaj mi malo palme po Visu(pogotovo visoke robuste   icon_wink) i objavi ih pod posebnim topikom...Valda te ne gnjavim previše, ali siguran sam da bi mnogi željeli vidjeti palme na tvojem otoku, naravno kada stigneš sretan
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2007, 14:57:42 Pivi » Evidentirano

Pivi
Administrator

« Odgovor #43 : Rujan 09, 2007, 14:59:11 »

Ajde Pivi sada kad imaš digitalac slikaj mi malo palme po Visu(pogotovo visoke robuste   icon_wink) i objavi ih pod posebnim topikom...Valda te ne gnjavim previše, ali siguran sam da bi mnogi željeli vidjeti palme na tvojem otoku, naravno kada stigneš sretan

nema problema, napravit ću to sa zadovoljstvom.  icon_wink
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #44 : Rujan 09, 2007, 15:00:23 »

Ljeto je pa samo svi malo više "slobodni" pa i ne provodimo puno vremena po forumima. Ali sad će se za koji tjedan to promijenit, najkasnije  icon_wink

A do tad imam jedno pitanje.
2 archontophoenixa koje sam kupio sam posadio u istoj pristavi na dvorištu na razmaku od cca. 1.20 m.
Sada razmišljam da ipak jednog archontophoenixa premjestim na drugi dio dvora (da ne bude sve na jednom mjestu) međutim tu nastaje problem.
Ovaj drugi dio dvora je otvoreniji prema vjetru. Prostor je tu otvoren prema sjeveru, dakle palma bi bila izložena buri. Može li ona kao takva opstati na toj sjeveru otvorenom mjestu?

Toto, dali su tvoji archontophoenixi otvoreni prema buri? (pretpostavljam da ne, palmižana je otvorena prema jugu, jugoistoku čini mi se...)

(narančasto je mjesto gdje bi posadio palmu, žuta strelica pokazuje sjever)

Evidentirano
 Str: 1 2 [3] 4 5 ... 33
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!