Palmapedia.com  
Kolovoz 15, 2018, 00:05:29 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 43 44 [45]
  Ispis  
Autor Tema: Palmkiller-RPW (crvena palmina pipa)  (Posjeta: 87112 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
palmofan
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #660 : Lipanj 05, 2018, 11:11:47 »

Članak u Jutarnjem listu o ovoj napasti i o palminom drvotoču:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/stanje-je-beznadno-lose-stete-su-enormne-na-jadransku-obalu-stigli-nametnici-iz-tropskih-dijelova-azije-i-juzne-amerike-poceli-su-prozdirati-palme/7429428/
Evidentirano

USDA zone: 7a

branimir
Global Moderator

« Odgovor #661 : Srpanj 11, 2018, 23:01:40 »

Na Murteru je život završio za još jednu grandioznu kanarku.
(slika vidljiva ulogiranima)

Mislim da je napadnuta jedna od mojih dactylifera kao i theophrastii.   thumb_down
« Zadnja izmjena: Srpanj 11, 2018, 23:01:51 branimir » Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #662 : Srpanj 22, 2018, 12:32:31 »

Sad sam baš u Kaštelima. I tu je dosta kanarki propalo. thumb_down Skoro sve koje sam vidio u privatnim vrtovuma su se posušile, kao i neke na javnim površinama no dobar dio na javnim površinama još uvijek izgleda zdravo, što me navodi na zaključak (nadam se ispravan) da ih komunalna služba tretira protiv ove pošasti. Trachy, chamaeropsi i washy izgledaju dobro što znači da moljac još nije stigao do ovdje.
Evidentirano

USDA zone: 7a

gjoko-mkd
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #663 : Srpanj 23, 2018, 20:34:27 »

Na ,,street view,,-u vidim i u Albaniju je zahvatila ova napast. Ovo je glavni bulevar u Valoni(Vlore na org). Mnogo su lepe bile ove palme...žalosno icon_sad

a ovako su izgledale pre 10 godina

Evidentirano
adriano
Jubaea
*

Email
« Odgovor #664 : Srpanj 24, 2018, 09:30:17 »

Na Šolti ih je do sada oko 30 % otišlo. Ovisi i o mjestima. U Nečujmu se većina osušila, ali zanimljivo da na rivi nijedna. U Grohotama su se sve osušile osim možda jedne, a u Maslinici i Stomorskoj se većina još drži na životu.
Evidentirano
Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #665 : Kolovoz 07, 2018, 21:28:13 »

Robustu mi napala crvena palmina pipa.  thumb_down

Znači palma je izgledala odlično zdravo, ali danas dok sam ju zalijevao primjetio sam da na pri dnu debla, blizu zemlje curi nekakva smola. Kad sam malo počeo čupati ostatke petiola pri dnu, imao sam što i vidjeti. Cijela baza palme je počela truliti. I iz nje su izašle 4 odrasle pipe.
Zanimljivo pipa nije napala palmu na krošnji, već na bazi odnosno pri dnu debla, blizu zemlje. shocked

Makar je palma sa krošnjom izgledala izvrsno, odlučio sam ju izvaditi iz zemlje. Došao sam do zaključka ako i preživi, deblo bi joj izgledalo preružno.

Malo sam se raspitao u Arboretumu. Oni kažu da pipa ne napada robuste u normalnim okolnostima. Da je možda mojoj deblo oštetio onaj hladni prodor u siječnju 2017. Pa da je to oštečenje privuklo pipu.

U svakom slučaju zanimljiv napad pipe. Ne na krošnju, već na bazu debla. thumb_down
Evidentirano
 Str: 1 ... 43 44 [45]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!