Palmapedia.com  
Studeni 15, 2018, 02:05:11 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 44 45 [46]
  Ispis  
Autor Tema: Palmkiller-RPW (crvena palmina pipa)  (Posjeta: 95934 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
akaranus
Global Moderator

Spol: Muški

« Odgovor #675 : Studeni 03, 2018, 00:12:49 »

Mislim da ce jednostavno kroz koju godinu isčeznuti sa nedostatkom hrane..ako koja tu i tamo prezivi na nekoj spizi nikad se vise nece dogodit sadasnje populacije...svaka palma koja prezivi biti ce svojevrstan otok daleko od moguce ponovne zaraze licinkama..sve sto treba je redovito orskat i izdrzat jos koju godinu..pricam za pipe...za pays ce to malo duze potrajati...
« Zadnja izmjena: Studeni 03, 2018, 00:13:28 akaranus » Evidentirano

Liliput
ex. larisa
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #676 : Studeni 03, 2018, 19:19:47 »

Robustu mi napala crvena palmina pipa.  thumb_down

Znači palma je izgledala odlično zdravo, ali danas dok sam ju zalijevao primjetio sam da na pri dnu debla, blizu zemlje curi nekakva smola. Kad sam malo počeo čupati ostatke petiola pri dnu, imao sam što i vidjeti. Cijela baza palme je počela truliti. I iz nje su izašle 4 odrasle pipe.
Zanimljivo pipa nije napala palmu na krošnji, već na bazi odnosno pri dnu debla, blizu zemlje. shocked

Makar je palma sa krošnjom izgledala izvrsno, odlučio sam ju izvaditi iz zemlje. Došao sam do zaključka ako i preživi, deblo bi joj izgledalo preružno.

Malo sam se raspitao u Arboretumu. Oni kažu da pipa ne napada robuste u normalnim okolnostima. Da je možda mojoj deblo oštetio onaj hladni prodor u siječnju 2017. Pa da je to oštečenje privuklo pipu.

U svakom slučaju zanimljiv napad pipe. Ne na krošnju, već na bazu debla. thumb_down

Danas sam vidjela da je moju najveću robustu (3m+) napala pipa.
Nakon hladnog prodora u 3mj. ta je jedva preživjela...gljivična infekcija, pa vađenje koplja...a onda krenula i to dobro, izbacila je 10ak listova..

Da sam pročitala ovaj post, bila bi pametnija i prskala je, ali računala sam...neće robustu, a previsoka mi je i nedostupna..
koja šteta.
Zlo mi je od te pipe!!!
Evidentirano

Str: 1 ... 44 45 [46]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!