Autor Tema: Palmkiller-RPW (crvena palmina pipa)  (Posjeta: 126470 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sale

• Washingtonia
  • *

Offline Henoh

• Administrator
  • Spol: Muški
Odg: Palmkiller-RPW (crvena palmina pipa)
« Odgovori #691 u: Rujan 21, 2019, 20:57:00 poslijepodne »
Tu je bitka izgubljena. Bio sam prije 2 godine u Tivtu i Donjoj Lastvi i već su tada gubili bitku. Ne znam je li još živa lijepa B. odorata kod groblja u Donjoj Lastvi?
'Mediteran kakav je nakad bio'

Offline hajv

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #692 u: Listopad 13, 2019, 18:29:58 poslijepodne »

Offline hajv

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #693 u: Listopad 26, 2019, 21:12:19 poslijepodne »

Gradac, kod Ploča. Pretpostavljam da je pipa u pitanju...

Dosad je ovaj kraj bio pošteđen, ali sada kad krene mislim da nema zaustavljanja. Jako su ugusto sađene, a čisto sumnjam da ih tretiraju.

Ista lokacija danas:

Nevjerojatna je brzina propadanja. Prije tri-četiri mjeseca pojavili su se simptomi na jednoj, a sada ih je već desetak u krugu od 100 metara potpuno propalo, a na nekoliko se vidi da će i one brzo. Tuga...

Offline Tehpowa

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #694 u: Prosinac 16, 2019, 15:05:57 poslijepodne »
U Trogiru je riva nakon dosta vrimena poklekla. Svaka druga palma je gotova, te one kraj igrališta isto propadaju. Kraj srednje škole ostale su dvi od četiri dok u parku Žudika su žive jos dvi ali jedna se cini da ce i ona brzo bit gotova.

Do prije misec dana su sve bile ok i u misec dana apokalipsa. Najgore od svega je vidit rivu na šta izgleda.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #695 u: Prosinac 28, 2019, 08:38:07 prijepodne »
Kad bi se te palme kojima više nema spasa odmah uklanjale i unštavale sa cijelim  sadržajem crva i kukuljica moglo bi se većim dijelom stati pošasti na kraj.Uglavnom se palme posijeku kad većina buba napusti leglo i nastave svoj pohod na ostale palme.Posjećene palme bi trebalo isjeckati ili zapaliti,ali to se ne radi.Gradske službe to uredno odlože na smetlište,a privatnici najčešće bace na neko divlje odlagalište,u prirodu.U svakoj velikoj kanarki ima nekoliko tisuća crva,bube koje se izlegu u istoj palmi se i razmnožavaju dalje,dok god ima materijala koji mogu pojesti.
Ako zajednica ima ikakvog interesa da spasi palme,onda bi trebala angažirati svoje službe,komunalne redare,sanitarne inspekcije ili koga već imaju za takve slučajeve.
Vjerojatno se čeka da se osnuje neka komisija da to ispita,pa će se osnovati radna skupina koja će napraviti prijedlog projekta....
bvb

Offline hajv

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #696 u: Siječanj 04, 2020, 20:02:28 poslijepodne »

Vjerojatno se čeka da se osnuje neka komisija da to ispita,pa će se osnovati radna skupina koja će napraviti prijedlog projekta....

Nažalost, izgleda da tako i jest.  :icon_sad:

Ovo je problem koji se treba sustavno i koordinirano rješavati, na razini cijele obale. Ove mjere koje se sada provode na razini lokalne samouprave su kao gašenje šumskog požara kanticama vode.

Offline hajv

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #697 u: Veljača 09, 2020, 22:17:04 poslijepodne »
https://www.otoci.net/u-razno/10588-palmina-pipa-napravila-stetu-u-iloviku-i-velom-losinju

Ne znam je li prelete uz vjetar ili je ljudski faktor u pitanju, ali mislio sam da će bar ovi udaljeniji otoci ostati pošteđeni...  :thumb_down:

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #698 u: Veljača 13, 2020, 09:36:53 prijepodne »
U Malom Lošinju je prošle godine bila jedna u privatnom
 vrtu s već vidljivim tragovima napada. Mislim da je ljudski faktor ovdje s unošenjem napadnutih palmi.
'Mediteran kakav je nakad bio'