Autor Tema: Tamarind - Tamarindus indica  (Posjeta: 2871 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dubrovnik

• Brahea
  • *
    • Email
Tamarind - Tamarindus indica
« u: Rujan 11, 2012, 23:53:49 poslijepodne »
Tamarindus indica ili Tamarind je mahunarka iz obitelji Fabaceae, porijeklom je iz Afrike ali se dosta uzgaja i u Aziji. Plod sadrži meku slatko-kiselu pulpu crvenkasto-smeđe boje, dug je 5-10 cm sa 1-6 tvrdih, smeđih i nepravilnih sjemenki, a izvana je smeđa tanka i krhka ljuska. Pulpa nezrelog voća pulpa je jestiva, ali jako kisela. Zreli plod je manje kiselo i nešto slađi. Sušeni plod je sladak i dugotrajan. Okus tamarinda podsjeća na kombinaciju okusa rogača i datule. Plod sadrzi dosta kalcija, kolina, vlakana, folne kiseline, magnezija, niacina, fosfora, kalija, thiamina, vitamina C i K.
Tamarind se često koristi u desertima kao džem, dodatak sokovima ili pićima, ili kao grickalica. Na istoku se često kao začin dodaje u juhe, variva i druga jela. U vecim kolicinama djelije kao blagi laksativ.

Tamarind raste u tropskim područjima, ali se moze uzgajati i u suptropskim predjelima, no navodno tada ne daje plod.

« Zadnja izmjena: Rujan 11, 2012, 23:56:29 poslijepodne od dubrovnik »

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Tamarind - Tamarindus indica
« Odgovori #1 u: Rujan 12, 2012, 00:01:55 prijepodne »
Meni tamarind ima okus na fafarikule ili tkz košćele.Preklani sam sijao,sjeme friško izvađeno iz plodova i ni jedna nije nikla,svo sjeme je u vrlo kratkom roku istrulilo.Možda je bilo staro?
bvb

Offline dubrovnik

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #2 u: Rujan 12, 2012, 00:24:48 prijepodne »
Jest, podsjeca na koščele. Dobio sam pola kila plodova, ima dosta sjemenki, pa pomalo jedem i sijem :) Znam da nece biti plodova u mediteranskoj klimi!

Offline voki

• Phoenix
  • *
« Odgovori #3 u: Ožujak 11, 2013, 16:54:24 poslijepodne »

Offline sarago

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #4 u: Ožujak 11, 2013, 21:16:39 poslijepodne »
ja sam ih prije koju godinu sijao, i bez problema su izrasli i do 1.5m u visinu, tijekom jedne godine. Ali svi su stradali od zime, čak i u kući(negrijanoj prostoriji). Već na 5-6 stupnjeva. Šteta truda, nije to za nas, čak i u Dalmaciji

Offline Anemona

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #5 u: Ožujak 13, 2013, 12:25:48 poslijepodne »
Voki, jesu to tvoji tamarindi? Predivni su  :thumb_up:. Jesi li nekako posebno pripremao sjeme? Nakon koliko su ti niknuli?

Offline voki

• Phoenix
  • *
« Odgovori #6 u: Ožujak 13, 2013, 17:53:01 poslijepodne »
Nisam ih ja sijao, ali kolega koji ih je proizveo iz semena kaže da su nicali bez ikakvih problema i bez nekog posebnog tretmana semena.