Autor Tema: Zimska zaštita palmi  (Posjeta: 286386 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline branimir

• Global Moderator
  • Spol: Muški
Odg: Zimska zaštita palmi
« Odgovori #2175 u: Siječanj 13, 2020, 22:38:56 poslijepodne »
Meni se ponekad zaštita pokazala čak i kao štetna.
Ako dođe do problema koristim hidrogen peroksid a i to sam morao učiniti samo jednom.

Offline Borcanin

• Phoenix
  • *
    • www.berzabiljaka.rs
    • Email
« Odgovori #2176 u: Ožujak 05, 2020, 19:42:29 poslijepodne »
Javljam se posle duzeg vremena, palme su za to vreme napredovale pa da postavim koju sliku. U pitanju je kanarka kupljena 2010. godine kao trogodisnja sadnica, u prolece 2015. presadjena u dvoriste, tako da joj je ovo bila 5. zima napolju. Danas sam skinuo zastitu, ne bi trebalo da bude ozbiljnijih mrazeva ako je verovati prognozi. Za grejanje koristim grejni kabl duzine 10m, ukupne snage 400w povezan na termostat koji odrzava temperaturu od oko 5C. Do sada je ovakav tip zastite zavrsavao posao. Lokacija Beograd.

Ovih dana slede slike palmi koje su u saksijama a jos uvek su u zatvorenom, jedino je kanarka u dvoristu.

Slike nisam dodavao dosta dugo pa se nadam da ce biti ok.

prva srpska berza biljaka www.berzabiljaka.rs

Offline Veruda

• Administrator
« Odgovori #2177 u: Ožujak 05, 2020, 20:15:54 poslijepodne »
Odlicna je kanarka....polako postaje konkurencija kanarki iz Miholjca, ali ima ona jos dug put pred sobom da naraste kao icupijeva  :thumb_up:

Offline Borcanin

• Phoenix
  • *
    • www.berzabiljaka.rs
    • Email
« Odgovori #2178 u: Ožujak 06, 2020, 14:55:31 poslijepodne »
Hvala  :sretan: Imam w. robustu (barem mislim da je robusta) velicine i starosti kao kanarka, ali u saksiji. Pa me vuce da i nju prebacim u dvoriste, pritom je prerasla najvecu saksiju koju sam igde mogao da nadjem, ali se plasim sta cu raditi kada porastu kao icupijeva kanarka. Dve konstrukcije za zastitu, duplo grejanje...

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2179 u: Ožujak 15, 2020, 20:22:38 poslijepodne »
Super ti je kanarka. Pretpostavljam da grijanje nije baš puno radilo jer s obziorm na to kakva je bila zima skoro da joj i nije trebala zaštita.
USDA zone: 7a

Offline Flash

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2180 u: Ožujak 19, 2020, 10:44:34 prijepodne »
Vraća se zima sljedeći tjedan, temperature po nekim najavama padaju i do -6°C, a ja već skinuo zaštitu...

Offline Borcanin

• Phoenix
  • *
    • www.berzabiljaka.rs
    • Email
« Odgovori #2181 u: Ožujak 19, 2020, 10:51:57 prijepodne »
Grejanje je ove zime radilo minimalno. Ako se dobro secam bilo je svega 5-6 noci kada je temperatura padala do -6, ispod toga nije bilo. Termostat je nocu ukljucivao tako da je grejanje jedino nocu i radilo.

A sto se tice najavljenih mrazeva, za Beograd je najavljeno najnize -2, tako da ne strahujem. Planiram da uvece prebacim agril foliju koju bih skidao ujutru i to ce biti dovoljna zastita za te dve ili tri noci koliko vec najavljuju mrazeve.

Offline Amel

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2182 u: Rujan 08, 2020, 20:06:41 poslijepodne »
Pozdrav da vas pitam imam mladu palmu phoenix canceriensis kako da je zastitim tokom zime(Bihać, Bosna)
Zime nisu tako jake kao nekad tkd a forum je odavno zastarijo nema novosti prošla zima je bila bila min (-5) snijega nije bilo skoro nikako pa ako moze neki savjet oko ove palme bio bih zahvalan je sam je odlučio saditi u proljeće u zemlju pa da znm sta me čeka 😂

Offline Xenon

• En Taro Adun
  • Global Moderator
« Odgovori #2183 u: Rujan 14, 2020, 11:48:33 prijepodne »
Phoenix canariensis je dosta osetljiv i nije ga lako odrzati na kontinentu, zahteva aktivno grejanje u nasoj kontinentalnoj klimi.

Nas nekadasnji clan Palmark je gajio Phoenix canariensis u srazmeno toplijim Banovcima, mestu koje se nalazi blizu toplotnog ostrva Beograda i direktno na Dunavu, pa mu je opet propao. Najvise iskustva sa gajenjem canariensisa u zemlji na kontinentu svakako ima nas clan icupi21 (http://palmapedia.com/index.php/topic,311.0.html), pogledaj kako on to radi.
USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 6
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm

Offline Amel

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2184 u: Rujan 14, 2020, 13:39:10 poslijepodne »
Uredu istrazicu pa da budem spreman kad je usadim da znm sta me ceka 😅

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2185 u: Rujan 14, 2020, 20:40:44 poslijepodne »
Bez grijanja nemoj ni pomišljati da imaš P. canariensis igdje na kontinentu, samo ćeš se razočarati:::
USDA zone: 7a

Offline Amel

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2186 u: Rujan 15, 2020, 12:36:14 poslijepodne »
A da li mogu je grijati sa onom sijelicom sto se griju perad ja msm da stavim ispod kod nje i okolo ce biti nesto poput najlona i kad budu jaki (ako budu prosle godine -4 samo) to ukljucim da podignem temperaturu.

Offline sakyzg

• Phoenix
  • *
« Odgovori #2187 u: Rujan 15, 2020, 16:51:01 poslijepodne »
puno novaca tj struje ti treba da bi Phoenix održao preko zime živu,trebao bi ti kalolifer u dobro zaštićenom "plasteniku" i to svaku noć kada padne ispod 0,a ima ih puno tokom zime

Offline hajv

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2188 u: Rujan 17, 2020, 09:40:14 prijepodne »
puno novaca tj struje ti treba da bi Phoenix održao preko zime živu,trebao bi ti kalolifer u dobro zaštićenom "plasteniku" i to svaku noć kada padne ispod 0,a ima ih puno tokom zime

Nemam iskustva sa uzgojem na kontinentu, ali ne bih rekao da su baš toliko osjetljivi. Blaže minuse podnose bez ikakve zaštite. Mislim da bi dogrijavanje bilo potrebno samo ako temperatura padne ispod -5 ili u situaciji gdje su minusi cjelodnevni. U suprotnom i bez zaštite prežive s eventualno manjim oštećenjima.

Recimo ove godine su meni klijanci Phoenix dactylifere cijelu zimu proveli na otvorenom balkonu bez ikakve zaštite i ništa im nije bilo, unatoč sporadičnim blagim minusima.
« Zadnja izmjena: Rujan 17, 2020, 09:41:24 prijepodne od hajv »

Offline sakyzg

• Phoenix
  • *
« Odgovori #2189 u: Rujan 17, 2020, 13:34:52 poslijepodne »
Ova tj prošla zima je bila jedna od najblažih,nije sad da se promjenila totalno klima na kontinentu.Samo kažem da Phoenix nema šanse u zoni 7a/7b pa ni 8 a bez dogrijavanja.U Zagrebu u samom centru je nikla datulja i već je par godina prezimila,osim što je u proljeće redovito pokose jer misle da je trava,ali to je centar i zaštićena je sa svih strana,ali jedna malo jača zima i ona ode,da nije tako,već bi ljudi tj "naši" ljudi sadili i datujje i butije.
Ja sam posadio butiju ovo proljeće i bojim se da i uz zaštitu i dobru poziciju neće preživit zimu u Zagrebu.Javim na proljeće :misli: