Autor Tema: Mediteranski vrt u Slavoniji by Icupi21  (Posjeta: 10488 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Mediteranski vrt u Slavoniji by Icupi21
« Odgovori #15 u: Prosinac 17, 2007, 10:10:00 prijepodne »
Palmofil,ne znam sta ti konkretno podrazumevas pod jakom zimom~ali ja mislim da su i 2004/2005 i 2005/2006 bile bas hladne zime~secam se februara 2005,ledenih dana i uzasnih -14C,a isto tako i druga polovina januara 2006.!
Neka sam icupi kaze koje je tad temperature izmerio,a verujem da je bilo i hladnije nego kod mene!  :wink:
USDA zone: 8a
apsolutni minimum za poslednjih 15 godina:-14C
apsolutni maximum za poslednjih 15godina:44C

Offline palmofil

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #16 u: Prosinac 17, 2007, 10:50:09 prijepodne »
da je kod nas bilo hladnije cisto sumnjam jer je srijem uvijek hladniji od slavonije....
Otvoreniji ste sjeveru....
kod nas rijetko ide ispod -10, a ako su kod vas tako tople zime zasto nema trahija tako puno ko po slavoniji??? :misli:
ocito je velika razlika u mentalitetu ili je jednostavno prehladno kod vas...

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
    • Email
« Odgovori #17 u: Prosinac 17, 2007, 11:14:16 prijepodne »
Sad skrecemo malo sa teme,ali moram da kazem
~moguce je da kod teme neka povoljnija mikroklima ublazava zime,ali generalno mislim da nista Slavonija nije toplija od Srema!
Odnosno,ne mogu se ni jedna ni druga regija posmatrati kao jedinstvene~npr.Srem uz Dunav(Podunavlje) bas zbog reke ima blazu klimu nego npr. centralni Srem! Isto tako,verujem da nije isto usevernoj i juznoj Slavoniji! Ne znam tacno gde je Djakovo,ali gledao sam sam temperature za Osijek~bogami uvek hladnije nego npr. u Beogradu ili ovde kod mene!
Takodje,icupi je sam rekao da kod njega ponekad bude i ispod -20C! Ma sve ce nam on najbolje reci kad dodje!
A kod tebe sigurno postoji razlog ublazene klime,da li neko jezero,reka i sl.! Mada,mogu i ja reci da kod mene retko ode ispod -10C jer je zaista tako(3-4 puta u toku zime i to ne svake zime) ali mnogo bitnije od samog minimuma je trajanje ledenih dana,broj mrazeva itd.  :wink:!
Ne znam zasto kod nas nema bas trahija,mislim da ima i da je to do mentaliteta,ali o tome smo vec pricalina jednoj temi,pa da ne ponavljam sve opet!

Offline Pivi

• Administrator
« Odgovori #18 u: Prosinac 17, 2007, 12:02:53 poslijepodne »
Palmark pa reko si sam da 100tinjak metara dalje ti sestra ima jake mrazove kad ti nemaš.
Dakle ja bi prije reko da se radi o tvom izdvojenom slučaju kao dobre mikrolokacije na tom području.
Neću se miješat ne poznajem klimatske razlike između ta 2 područja, ali ovo sam napisao s obzirom na vaše informacije od prije.
« Zadnja izmjena: Prosinac 17, 2007, 12:05:14 poslijepodne od Pivi »

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
    • Email
« Odgovori #19 u: Prosinac 17, 2007, 12:19:58 poslijepodne »
Pa da,uvek je par stepeni razlike izmedju mog i njenog dvorista,jer ja sam uz reku,a ona gore na brdu! Sve vise shvatam koliko je reka dobra ovde za nas~juce sam setao malo,i kad sam se priblizio samoj vodi bukvalno me je oblio toplijivazduh-svakog trenutka Dunav emituje ogromnu kolicinu toplote,zaista je velika reka!
Ja kazem da u sustini,za gajenje palme nisu nam najbitinije ni zone ni regioni,vec samo mikroklima-koja se moze razlikovati od dvorista do dvorista,a nekad cak i u okviru samog dvorista!
Ali generalno mislim da Slavonija nije toplija od Srema,to su oblasti sa slicnom geografskom sirinom,konfiguracijom terena itd....Moguce da i palmofil iz odredjenih razloga ima povoljniju mikroklimu nego okolina!

Offline icupi21

• Jubaea
  • *
« Odgovori #20 u: Prosinac 17, 2007, 17:42:10 poslijepodne »
kod mene je baš zime 2005 u 2. mjesecu bilo oko -18 stupnjeva.Možda si ti u Đakovu na nekoj uzvisini koja je podložnija južnom strujanju tj. fenskom efektu , pa te temp. nisu tako niske ili je nešto drugo, ali kod mene je ravnica koliko ti pogled seže ja vidim sa balkona Papuk koji je od mene 50 km i u Madžarskoj brda isto oko 50 km sve do Pečuha tako da je kod mene prodor sa sjevera vrlo izražen jer nemam nikakvu prirodnu prepreku ćak ni neke šume sve sama ravnica. Te zime 2005 sam potrošio struje na grijanje bolje ne pitaj ,ali sam spasio palme ,a susjedu je jedan trahi crko samo tako ,a imao je zaštitu samo bez grijanja... to sve zavisi od same mikroklime.

Offline palmofil

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #21 u: Prosinac 17, 2007, 19:10:23 poslijepodne »
Dobro tu si u pravu, ali nisam znao da je tolika razlika u temperaturi, kod mene je te zime bilo -13 i to je minimum od proteklih 10 god...
Čime griješ u plasteniku palme ?
Kako reagira cvjet phoenixa na niske temperature...
Kako uopce pratiš temperaturu unutra ???

Offline icupi21

• Jubaea
  • *
« Odgovori #22 u: Prosinac 17, 2007, 19:30:59 poslijepodne »
grijem grijalicom sa termostatom i pali se na-1 ,a gasi na oko 3ili 4 stupnja ,a temp. pratim sa termometrom na živu i sa jednim elektronskim koji radi tako da mi šalje koja je temp u plasteniku preko daljinskog upravljaća  u jedinicu koja je u kući tako da u kući vidim koja je temp . Cvijetovi sad miruju mislim da će tek u proljeće krenuti jer su sad zamotani u neki kao tuljak .

Offline palmofil

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #23 u: Prosinac 18, 2007, 15:23:12 poslijepodne »
Danas su mi niknula 30 komada cupressusa semp. , znam da ne spada pod ovu temu , kada o cupressusu nema otvorene,
i sto raditi sada kada su mi niknuli ovako rano nisam se tome nadao, kako ih održati na životu do proljeća u zatvorenoj prostoriji u kojoj je temp. oko 25 stupnjeva ima dosta svjetla, ja sam razmišljao da nakon sto dosegnu 10-tak cm da ih lagano prilagođavam na hladnije pa da prestanu rasti...  :icon_neutral: :icon_sad:

Niknuli su mi nakon 5 dana.... nevjerovatno valjda sam pogodio idealne uvjete :eusa_clap:
« Zadnja izmjena: Prosinac 18, 2007, 15:28:30 poslijepodne od palmofil »

Offline Veruda

• Administrator
« Odgovori #24 u: Prosinac 18, 2007, 15:27:20 poslijepodne »
Tema nije otvorena jer ovaj forum nije za sve biljke već za palme i egzotične biljke, čempres to nije  :wink:

mislim da im ništa neće biti i u toplijim uvjetima...

Offline Xenon

• En Taro Adun
  • Global Moderator
« Odgovori #25 u: Prosinac 18, 2007, 18:22:26 poslijepodne »
Danas su mi niknula 30 komada cupressusa semp. , znam da ne spada pod ovu temu , kada o cupressusu nema otvorene,
i sto raditi sada kada su mi niknuli ovako rano nisam se tome nadao, kako ih održati na životu do proljeća u zatvorenoj prostoriji u kojoj je temp. oko 25 stupnjeva ima dosta svjetla, ja sam razmišljao da nakon sto dosegnu 10-tak cm da ih lagano prilagođavam na hladnije pa da prestanu rasti...  :icon_neutral: :icon_sad:

Niknuli su mi nakon 5 dana.... nevjerovatno valjda sam pogodio idealne uvjete :eusa_clap:

Temu sam ja napravio, ali obrisase mi je mangupi...  :icon_lol:

Obicno mu treba po mesec dana i vise da nikne, tako da se smatraj srecnim. Ostavi ih na toplom, neka narastu sto vise do proleca. Onda ih posadi u zemlju i stiti ih prve 2-3 zime.
USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 6
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm

Offline icupi21

• Jubaea
  • *
« Odgovori #26 u: Veljača 13, 2008, 22:09:34 poslijepodne »
« Zadnja izmjena: Veljača 13, 2008, 22:23:08 poslijepodne od icupi21 »

Offline icupi21

• Jubaea
  • *
« Odgovori #27 u: Veljača 13, 2008, 22:20:35 poslijepodne »
eto ga uspio sam staviti sliku..
« Zadnja izmjena: Veljača 13, 2008, 23:15:59 poslijepodne od Palmark »

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
    • Email
« Odgovori #28 u: Veljača 13, 2008, 23:30:34 poslijepodne »
Icupi,nije ti jos to dobro! Kada sliku hostujes na imageshack i kopiras njenu adresu,u poruci adresu moras zalepiti izmedju tagova img-img da bi se slika videla u poruci!

Evo kako si ti uradio
link slike img img to je moja washingtonka.

a treba ovako:

img link slike img to je moja washingtonka.

Jel vidis razliku?

I ako uradis tako kao sto sam ti objasnio,slika ce se videti u poruci:

to je moja washingtonka.

Ja sam ti izmenio poruku sa chamaeropsom,a ti uradi sa washingtoniom!

I nemoj toliko smanjivati slike,nema potrebe! Stavljaj ih na 640X480 pixela,a mozes i malcice vece!
Pozdrav!!!
« Zadnja izmjena: Veljača 13, 2008, 23:36:05 poslijepodne od Palmark »

Offline Pivi

• Administrator
« Odgovori #29 u: Veljača 13, 2008, 23:42:41 poslijepodne »
Palmark ja sam mu namjerno ostavio kako je napisao da vidi gdje griješi.
Danas sam mu nastojao pomoći preko pp-a ali nakon šta je mislio da je dobro napravio (bez da sam mu objasnio jer je mislio da zna) nestao je offline tako da nisam imao priliku da mu objasnim.

Ponta je da se prvo kopira link sa imageshacka, zatim se klikne na sličicu za umetanje slika

i onda ništa ne dirajući se pritisne na tipkovnici tipka control i drži se i onda V.
To je komanda sa "paste"-at link.
Na taj način če se link smjestit točno između image tagova kako mora i biti.
Sutra ću ti objasnit korak po korak kad budeš online ako u međuvremenu ne skužiš.