Palmapedia.com  
Studeni 24, 2017, 03:11:08 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3] 4
  Ispis  
Autor Tema: Naše grmaste Euphorbie  (Posjeta: 7588 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
idgie
Phoenix
*

Spol: Ženski

« Odgovor #30 : Ožujak 05, 2013, 06:28:47 »

prekjučer sam iz šetnje donijela par malih euphorbia - mislim da su wulfenii, valjda lanjski sijanci
stari ih je jedva iščupao jer su lako pucale pa ih je par izašlo bez iti jednog korjena

za sada sam ih stavila u neke posude, nadam se da će se bar jedna primiti

mama im je baš fora, ima skroz spuštene pupoljke, vidim da je sedum napisao da sjeme zori pred ljeto pa moram zadužiti starog da vreba na njega

sedume, mogu li se e. wulfenii zakorjeniti reznicom?

Evidentirano
Sedum
Brahea
*

Spol: Muški

« Odgovor #31 : Ožujak 05, 2013, 08:03:31 »

prekjučer sam iz šetnje donijela par malih euphorbia - mislim da su wulfenii, valjda lanjski sijanci
stari ih je jedva iščupao jer su lako pucale pa ih je par izašlo bez iti jednog korjena
za sada sam ih stavila u neke posude, nadam se da će se bar jedna primiti
mama im je baš fora, ima skroz spuštene pupoljke, vidim da je sedum napisao da sjeme zori pred ljeto pa moram zadužiti starog da vreba na njega
sedume, mogu li se e. wulfenii zakorjeniti reznicom?

Koliko znam, reznicom se sigurno ukorjenjuju samo mesnate tropske Euphorbije (nalik kaktusima), ostale izgleda za ovo nisu 'programirane'. S Eu.wulfenii sam to višeput probao - ali nije išlo, a takodjer većinom ne uspije ni presadnja većih ako su bez korijena, na to su dosta osjetljive: Najbolje ih je sigurno presaditi s grudom izvornog tla kad se većinom prime. Ne treba ih presaditi u doba kad procvatu jer su tada najosjetljivije, najbolje je zato jesen-zima.
Evidentirano

Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
idgie
Phoenix
*

Spol: Ženski

« Odgovor #32 : Ožujak 05, 2013, 08:27:13 »

ok, fala

onda ove imaju male šanse, nadam se da ću dobiti sjeme za koji mjesec
Evidentirano
Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #33 : Prosinac 14, 2014, 02:26:48 »

Drvenaste Mlječike ( Euphorbia dendroides ) u Trstenu. thumb_up

« Zadnja izmjena: Prosinac 14, 2014, 02:27:31 Cikas » Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #34 : Prosinac 14, 2014, 11:12:31 »

Kod mene je Euphorbia characias subsp. wulfenii (s Lošinja) lijepo prezimila pod snijegom i cvjetala ovo proljeće
Na prvoj slici iza Euphorbia characias subsp. wulfenii ispred Euphorbia myrsinites

Euphorbia myrsinites (s Brača donesena) koja se spontano širi po vrtu. Možda su mogle stvoriti spontani hibrid jer su cvjetale u isto vrijeme? Kukci su posjećivali podjednako obje vrste.

edit: ova ima oko 1m. Vidjet ćemo dugoročno kako se ponaša. Vjerujem da bi trebala gurati jer ih imaju u botaničkom vrtu PMF u Zagrebu.

Sviđa mi se Euphorbia spinosa, mogao bih i s njom probati.
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
Henoh
Administrator

« Odgovor #35 : Siječanj 04, 2015, 11:09:22 »

Druga zima u kopnu

Evidentirano

Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #36 : Ožujak 24, 2015, 03:01:35 »

I ispravak netočnog navoda.  icon_mrgreen

Drvenasta mlječika ''Euphorbia dendroides'' nije podivljala u Trstenu. Autohtona je u Trstenu te cijelom Dubrovačkom primorju.

http://www.ciopa.hr/mljecika.htm
« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2015, 03:01:49 Cikas » Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #37 : Ožujak 24, 2015, 09:09:10 »

Kod mene su Euphorbia characias subsp. wulfenii i Euphorbia myrsinites počele cvjetati.
Evidentirano

Savar
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #38 : Ožujak 24, 2015, 11:40:24 »

I ispravak netočnog navoda.  icon_mrgreen

Drvenasta mlječika ''Euphorbia dendroides'' nije podivljala u Trstenu. Autohtona je u Trstenu te cijelom Dubrovačkom primorju.

http://www.ciopa.hr/mljecika.htm

Potpuno ista (po meni) raste po Dugom otoku, neznam kako bi trebala izgledati podivljala  misli Kod mene u susjedstvu ima primjeraka koji vise izgledaju ko stablo nego grm  icon_mrgreen i visine su oko 2.5-3 m. A ja to uvijek tretirao kao korov. Ustvari je prilicno invanzivan i zato ga ne volim.
Evidentirano

Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #39 : Ožujak 24, 2015, 16:01:46 »

Autohtona je i na Dugom otoku.
Na kopnu ( u HR ), raste samo u Dubrovačkom području.
Raste samo u najtoplijim dijelovima sredozemlja.

Citat:
Euphorbia dendroides L. - drvenaska mlječika
je listopadni grm široke krošnje, kratkih i šibolikih grana, može narasti do 3 (-6) m visine. Kora je smeđe do crvenkastosmeđe boje i jednako kao i grančice sadrži obilje mlječnog soka. Za naše zemljopisne i klimatske prilike ova vrsta pokazuje izuzetno zanimljiv fenomen. Naime biljka lista početkom jeseni, cvjeta zimi, a u proljeće odbacuje lišće pa je ljeti u bezlisnom stanju. Ovakav je vegetacijski ritam značajan je za neke vrste polupustinjskih dijelova sjeverne Afrike gdje je suša, a ne hladnoća uzrok prekida vegetacije.
status: Prema Crvenoj knjizi biljnih vrsta Republike Hrvatske, rijetka je vrsta hrvatske flore.
porodica: Euphorbiaceae (mlječike)
rasprostranjenost: tipični indikator tople i suhe klime, u Sredozemlju je razmjerno široko rasprostranjena (sredozemna obala Francuske, zapadna i južna obala Italije, sjeverna Afrika, Grčka, Turska). Kod nas ova vrlo dekorativna biljka raste na Dugom otoku, Kornatu, Čiovu, Korčuli, Lastovu, Mljetu, Jabuci, Svecu, Sušcu Palagruži, Šipanu, Lokrumu, poluotoku Pelješcu, te u Dubrovačkom primorju.
stanište: na vrletnim i strmim obroncima pretežno južne ekspozicije, raste na skeletnoj i kamenitoj podlozi, u podnožju često obalnih stijena ili u pukotinama najtoplijeg dijela dalmatinskog primorja.
Evidentirano
F I N K O
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #40 : Ožujak 24, 2015, 17:33:29 »

Toga ovdje ne postoji,ali nešto slično sam viđao po Braću.
Evidentirano

Sedum
Brahea
*

« Odgovor #41 : Ožujak 25, 2015, 21:07:59 »

Toga ovdje ne postoji,ali nešto slično sam viđao po Braću.

Ima je: više po obalnim stinama na južnoj obali Bisova i malo nižih na jugozapadnom rtu Visa: ne vide se autom s kopna nego samo iz barke (ljeti u sezoni se teško vide jer su tada sive bez lišća tj. gole grane 'ljetopadne' kad izgleda suho-krepana).
Evidentirano

Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
F I N K O
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #42 : Ožujak 25, 2015, 23:07:39 »

Znači ima. thumb_up
Evidentirano

Henoh
Administrator

« Odgovor #43 : Ožujak 31, 2015, 10:47:56 »

Euphorbia characias subsp. wulfenii i Euphorbia myrsinites u cvijetu. Euphorbia spinosa koju je spominjala Idgie mi je također interesantna.

Evidentirano

branimir
Global Moderator

« Odgovor #44 : Travanj 26, 2016, 17:35:07 »

Ova raste na Murteru a jedna i u mojem vrtu.
Nema cijelodnevnog sunca.

Zna li netko koja bi to vrsta bila?

« Zadnja izmjena: Travanj 26, 2016, 17:35:22 branimir » Evidentirano

Str: 1 2 [3] 4
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!