Palmapedia.com  
Kolovoz 16, 2017, 17:13:35 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 ... 11
  Ispis  
Autor Tema: Naklijavanje banana  (Posjeta: 29887 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
khodalic
Phoenix
*

Email
« : Veljača 27, 2013, 15:26:14 »

Do sada sam imao samo Musa basjoo bananu, koja mi je prezimljavala bez zaštite. smrzla bi se do zemlje al bi na proljeće potjerala nove mladice.

Dobio sam neki dan od kolege s foruma sjemenke 3 vrste banana, a još sam ih nekoliko nabavio preko Ebay-a, pa sam se bacio na naklijavanje!
Trenutno su u fazi bubrenja, a za koji dan ih budem zasadio. Probat ću dio stavit i u Zip lok vrecice, pa da vidim ako ima kakve razlike!

Svaka informacija je dobro došla!

Evidentirano
Ivan1986
ex knight_errant
Phoenix
*

Spol: Muški

« Odgovor #1 : Veljača 27, 2013, 15:59:14 »

Moj primjer da vidiš:

Sve skupa mi se nalazi na kuhinjskom elementu. Temperatura varira od 25 do 30 Stupnjeva C.
Skroz desno gore Ensete ventricosum (za sada 1 biljka), ispod Ensete glaucum (za sada 4 biljke) - sve skupa stoji mjesec dana, ne više. Na tanak sloj supstrata sam poredao sjemenke, s tim da sam im onu točkicu okrenuo prema gore (gdje im klica izlazi), i prekrio sa 0,5 cm supstrata. Svaka dva do tri dana otvorim i malo poprskam vodom. Njima izgleda odgovara skoro konstantna temperatura.
U sredini gore u maloj teglici Musa acuminata (još ni jedna biljka). Danas sam izvadio sjeme iz supstrata i postavio na sloj nakvašene vate pa ćemo vidjet da li će šta biti. Ispod nje u plastičnoj okrugloj posudi Musa sikkimensis ( za sada ni jedna biljka). Vjerovatno s njom griješim što je noću ne sklanjam na hladnije mjesto, jer ona voli dnevno-noćne oscilacije u temperaturi.
Sa zip vrećicama nisam probao banane da naklijavam, već sam isprobao sa palmama i mogu reći da sam ugodno iznenađen. Vjerovatno bi se i s bananama moglo postići uspjeha.
Svakako za banane preporučam da se prvo naklijavaju na koji već način tko želi, a da se potom presađuju u zasebne posude. Prvi razlog je što je mnogo jeftinije, jer kupuješ zemlje i posuda samo onoliko koliko ti treba, a s druge strane manje mijesta zauzima cijelokupan proces.
Eto skroman doprinos od mene...
Evidentirano

“Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!”
khodalic
Phoenix
*

Email
« Odgovor #2 : Veljača 27, 2013, 16:29:04 »

Fala pajdo, i tnx na sjemenkama  thumb_up

Evidentirano
Ivan1986
ex knight_errant
Phoenix
*

« Odgovor #3 : Veljača 27, 2013, 16:49:45 »

Ma ništa, znaš i sam da o egzotama nismo učili dubiozno na fakultetu. To je ujedno jedan i od razloga zašto smo ovdje na forumu. Hvala tebi za Araucariu...
Evidentirano

“Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!”
dalmatiansoap
Global Moderator

« Odgovor #4 : Veljača 27, 2013, 20:32:41 »

Iz moga iskustva najvažnija je svježina sjemena odnosno izvor kupnje. Ja svakako nebi preporučio kupovat sjeme banana na e-bayu već od nekog provjerenog dobavljača. Sve ostalo je lutrija.
Evidentirano

Click for Makarska, Hrvatska Forecast" border="0" height="60" width="468
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #5 : Veljača 27, 2013, 22:50:08 »

Je, zadnje što sam naklijavao,velutine,bilo je kao vrlo svježe,od sto sjemenki ni jedna nije nikla.Mislim da su mi to zadnje sjemenke banana koje sam stavio na naklijavanje. thumb_down
Evidentirano

bvb
Treehugger
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #6 : Veljača 27, 2013, 22:54:37 »

Moje zadnje zaista jesu bile svježe..natapala sam ih u vodi na 25-30 i vecina je bacila male klice, onda sam ih gurnula u zemlju...a sad bumo vidli dalje...
Evidentirano

Ciljaj visoko. Tako ćeš možda promašiti metu, al se barem nećeš upucat u nogu.
Veruda
Administrator

« Odgovor #7 : Veljača 27, 2013, 23:43:54 »

Evo i slicne teme, tada sam i ja jos naklijavao banane  icon_mrhappy:

http://palmapedia.com/index.php/topic,307.0.html

Evidentirano
khodalic
Phoenix
*

Email
« Odgovor #8 : Veljača 28, 2013, 07:35:07 »

Iz moga iskustva najvažnija je svježina sjemena odnosno izvor kupnje. Ja svakako nebi preporučio kupovat sjeme banana na e-bayu već od nekog provjerenog dobavljača. Sve ostalo je lutrija.

Mozda bude ona stara: Prvi mačići se bacaju u vodu!

Sjemenke sam nabavio http://scamptonsucculents.mybisi.com/, tj. preko njihove Ebay trgovine!

Evidentirano
khodalic
Phoenix
*

Email
« Odgovor #9 : Ožujak 04, 2013, 12:20:35 »

Danas provjeravo sjemenke u zip lok vrecici, pa vidio neke promjene. Izgleda da su E. glaucum i E. ventricosum počele s klijanjem! Nisam nikad vidio kako banane kliju, al mislim da je to to!

Evidentirano
dalmatiansoap
Global Moderator

« Odgovor #10 : Ožujak 04, 2013, 21:04:23 »

Da, to je to, samo ih šta manje diraj icon_mrgreen
 thumb_up
Evidentirano

Click for Makarska, Hrvatska Forecast" border="0" height="60" width="468
khodalic
Phoenix
*

Email
« Odgovor #11 : Ožujak 07, 2013, 13:52:27 »

Nisam par dana provjeravao sjemenke u vrecicama. Danas sam ih zasadio. Počeli su orjenčići da rastu, a vidi se i vršni izboj!

Bijela boja podloge  bonk, pa se baš ne vide detalji.

E. glaucum za sada vodi  068 5:1 prema E. ventricosum

Evidentirano
AlekLO
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #12 : Ožujak 07, 2013, 15:13:23 »

Svaka cast khodalic.....Mene nece klijanje nikako.....
Evidentirano

khodalic
Phoenix
*

Email
« Odgovor #13 : Ožujak 07, 2013, 15:22:59 »

Ne znam jel to neko pravilo al za Ensete sp. meni je upalilo toplo hladno klijanje! Sjemenke su u vlažnim zip lock vrečicama ispod radijatora. Toplana još uvjek grije od 6-22 sata, ako se ne varam. Temperatura je ispod radijatora tokom grijanja 30 °C +/- 2 stupnja, a ne znam koliko se rashladi tjekom noći, jel su guseni debeli radijatori.

Nov sam s bananama, tak da ti ne mogu reci nista strucnije jel nemam iskustva. Znam samo da ostale vrste sjemenki, koje imaju iste uvjete ne mrdaju!
Evidentirano
amelito1
Cocos nucifera
*

« Odgovor #14 : Ožujak 07, 2013, 15:50:46 »

super su i ja sam naručio sjeme  E. ventricosum i E. glaucum
Evidentirano
 Str: [1] 2 3 ... 11
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!