Palmapedia.com  
Srpanj 18, 2019, 20:24:43 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 15 16 [17]
  Ispis  
Autor Tema: Paysandisia archon (palmin drvotoč)  (Posjeta: 63879 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
akaranus
Global Moderator

Spol: Muški

« Odgovor #240 : Svibanj 15, 2018, 17:53:11 »

Ako nije padala kisa confidor ti je misec najmanje siguran da ce sve pobit..a ti ako si dokona uvati se nekog pametnijeg posla sun
Evidentirano

franceska
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #241 : Svibanj 18, 2018, 18:33:10 »

Znas ti kako je samnom....dosla ja, doslo nevrime....nasla sam mrtvih ispod "piljevine" ...mama i confidor su to dobro odradili...a i mene
je svrbila ruka, pa san ovo drugo cudo jos sve zalila....neka i drvotoc vidi sto je "cudeso"

Danas cu malo onaj "superthrive" jos pospricat....ako nije ishlapija da dobiju malo force ;)
Smrad je usa definitvno u sve i u Waschi i Butiu, Brahae san iscupala srce...nadam se da ce se oporavit.

Hvala Ante ;)
Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #242 : Ožujak 19, 2019, 16:57:05 »

Evo i teksta iz 2014. kada se još kako tako pokušavalo nešto poduzeti u Puli oko moljca i prevencije. Nažalost, nisu me poslušali...

Evidentirano
lampara
Washingtonia
*

« Odgovor #243 : Lipanj 05, 2019, 01:26:43 »

U Zadru je već gotova stvar s palmama (I kanarke i trachy). U mome dvoristu prvo je stradao trachy nekih 3 m visok, kad smo ga ispilali prije 2 godine rupe su bile sve do dna debla, znači crv jede srce debla od vrha do dna. Ista stvar je bila sa 50 godišnjom kanarkom s time sto je srce debla bilo izjedeno do ispod visine grana, platili piljenje i odvoz 4000 kuna. Odlomio se i otpao dio vrha i ostale su visiti grane bez srca. Ista je stvar i u mojoj okolici na Boriku a Zadru je stvar krenula prije 5-6 godina iz Kožina preko Dikla pa Borik i sad je zaražen cijeli grad. Tamo negdi 2015. kad sam vidio sto se sprema pokusao sam kontaktirati neku nadležnu službu i došo sam do broja neke inspektorice fitosanitrne inspekcije. Ova mi je pak rekla da mogu spricati svoju palmu više puta na proljeće i ljeto i da mogu zaštititi palmu ali da oni tj državne službe ne mogu utjecati na druge palme u privatnom vlasništvu nego  jedino na javnim površinama.
Uglavnom tako veliku palmu je nemoguće zaštiti (bila je veće od zgrade na 3 kata) jer mi trebaju vatrogasci da dohvatim vrh ovako velike kanarke i to ponavljeti više puta u sezoni iz godine u godinu. Neki su ogolili palme, a to radi i grad na javnim površinama, pa je onda valjda manja lisna površina i lakše ju je tretirati otrovom, ali mislim da to nema svrhe bas zbog konstatnog tretiranja. Uglavnom srce debla izgleda ko sito kad je obrade ovi leptiri/crvi i to nema šanse da se spasi. Vjerujem da se manje palme mogu zastiti ali za velike palme zaštita otrovima je sizifov posao. Kako trenutno stvari stoje palmama se loše piše.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #244 : Lipanj 21, 2019, 08:27:46 »

Zaboravio sam javiti,počele su letiti P.archon,prekjučer sam jednu ženku umlatio dok se odmarala na P.sylvestris.Skora budućnost će pokazati da li je prethodno snila jaja po drugim palmama.
U krugu od bar kilometar oko mene više nemoš vidit nijednu palmu,pa se nadam da će sve manje napasnika dolaziti u moj vrt.Ili će svi doletiti u moj vrt misli
Evidentirano

bvb
Henoh
Administrator

« Odgovor #245 : Lipanj 21, 2019, 18:50:44 »

Bolje zvuči prvi scenarij, ali moraš biti spreman i na br. 2
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #246 : Lipanj 29, 2019, 22:24:37 »

Do danas,vidio sam 4 leptira,tri sam uspio utamaniti.Ovaj zadnji je bio ženka i našao sam je di polaže jaje na petiolu C.humilis.Iako sam ih dosad vidio puno,ovo je bilo prvi put da sam je promatrao kako polaže jaja.Polagala je jaja sa donje strane petiole,u sami kraj odnosno početak,zadak,koji ima produženu leglicu(je li se to tako kaže?)gurala je skroz u vlakna kojima je obavijen početak petiole.Tako su jaja zaštićena i od vremenskih uslova a i od eventualnih predatora koji bi se mogli pogostiti jajima.Pokušao sam pronaći jaja ali nisam usipio,nezgodno je zabijati gavu i ruke među bodljikave petiole,pa sam mjesto napada dopro poprskao pyrinexom i prepustio budućnost palme njegovom utjecaju.
Dosad sam mislio da jaja polažu sa gornje strane,jer bih obično vidio leptire gdje slijeću na gornju stranu petiole,nakon čega bi ih mlatnuo ne dozvolivši im daljnju akciju.Zato sam prskanje uvijek izvodio tako da sam više prskao gornju stranu petiola,sad ću malo više paziti da porskam i bazu petiole odispod.
Evidentirano

bvb
franceska
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #247 : Srpanj 12, 2019, 12:00:51 »

Hvala trava na info....dobro zapazanje....svaka cast
Evidentirano
 Str: 1 ... 15 16 [17]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!