Autor Tema: Plodovi čudnog izgleda  (Posjeta: 4802 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Plodovi čudnog izgleda
« u: Rujan 14, 2013, 22:47:13 poslijepodne »
Evo ovako s obzirom da su ovdje većina poznavatelji razno raznih biljaka pa i onih najčudnijih definitivno ne sumnjam da bi mi netko mogao pomoći oko mog upitnika.
Znači klasika iz Osijeka sam..Na ulicama,perivojima viđam neka čudna stabala.Odnosno nije stablo toliko čudno koliko je čudan plod koji raste na njemu.
Prije 2 mj sam prošao pored nekog stabla na kojem raste neki zeleni plod.Slični zelenoj jabuci međutim tvrđe je i nema peteljke.I nije baš takvog oblika kao jabuka nego više vuče oblik naranče..Isto tako naišao sam na stalbo na kojem raste isto neki čudni zeleni plod.Plod je okrugao i jako tvrd.Na površini izgleda koa mozak onako ima čudnu građu površine kao da je netko lijepio crve po njemu.Kad ga oštetite onda izlazi nešto bijelo što se jako lijepi.Čudan plod.
Jučer šetajuči perivojem naišao na stablo inače meni poznato onako po lišću međutim plod mi je nepoznat.Plod vuče na jabuku i zelene boje je.Sličan avokadu izvana.To kad naraste ,a inače je poput orasa onak neguljenog.
Često se zapitam kakvi su to plodovi.Dali je je neki od njih jestiv bezobzira što raste tako na ulici i nepoznat je većini ili gotovo svima.Ljudi ne obračaju pažnju na te plodove no ja se pitam..Možda je neki od tih plodova neki divlji tropski plod ili nešto što može biti jestivo.
Čak i ta stabla vuku na neka tropska i puno su drugačija od ovih naših listopadnih.
Čudan splet grana i lišće je čudno čak i kora stabla.
Ako nađem sliku nekih od tih stabala postavit ču tu ali siguran sam da mnogi od vas odprilike znaju jer ako ta stabla rastu u Osijeku onda rastu i u splitu , zagrebu , rijeci i drugim gradovima...
I vi ste sigurno primjetili nekad stablo i ispod njega neki čudan plod , ništa poznato vama.

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
Odg: Plodovi čudnog izgleda
« Odgovori #1 u: Rujan 14, 2013, 22:59:51 poslijepodne »
Evo ga jedan od tih plodova http://www.coolinarika.com/image/cudan-plod-6f8d1a353494a025c94acfa964c2a2e7_view_l.jpg
U međuvremenu našao sam o tom plodu zove se maclura..

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2 u: Rujan 14, 2013, 23:13:46 poslijepodne »
Maclura pomifera-plod nije jestiv,čak je i otrovan,sjemenke su jestive,izraste u poveće stablo,obično je trnovito ali ima i stabala koje uopće nemaju trnja,po Zadru je bilo više visokih živica rađenih od ovog drveta,ali su uglavnom nestale.Klijanci se mogu koristiti kao podloge za navrtanje murvi,istog su roda.
bvb

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #3 u: Rujan 15, 2013, 11:47:07 prijepodne »
Maclura pomifera-plod nije jestiv,čak je i otrovan,sjemenke su jestive,izraste u poveće stablo,obično je trnovito ali ima i stabala koje uopće nemaju trnja,po Zadru je bilo više visokih živica rađenih od ovog drveta,ali su uglavnom nestale.Klijanci se mogu koristiti kao podloge za navrtanje murvi,istog su roda.

Ja sam čitao  da je maclura jestiva na nekim portalima obično ovim stranim dok ovi naši tvrde da plod nije otrovan ali nije jestiv.U svakom slučaju i da jeste jestivo vjerojatno ne bih jeo pretvrdo je..Ne volim tvrdo voće ali kad sam prvi put vidio taj plod na stablima bio sam znatiželjan.

Offline markotb

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #4 u: Rujan 15, 2013, 13:17:45 poslijepodne »
Ovoga ``djavola`` ima i kod mene, drvece je visoko kao neka draca.......