Autor Tema: Tropsko voće u kući  (Posjeta: 3659 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Tropsko voće u kući
« u: Rujan 19, 2013, 18:40:04 poslijepodne »
Pozdrav svima evo opet ja sa pitanjima ali što ću ne mogu si pomoći   :mrgreen:
Evo ovako vrlo jednostavno pitanje...Zna li netko možda bilo kakvo egzotično voće (tropsko) da se može uzgajati u kući ?Znači podrazumijeva se da ta stabalca ili što već ne budu visoka preko 3 metra jer toliko mi je strop visok.

Imam u kući bananu ,patuljastu datulju ,ananas i avokado sam zasadio iz koštice prije mjesec dana i raste..Soba mi sliči na tropsku šumu..U sobi imam samo krevet na kojem spavam i sve puno biljaka tropskih.E sad me zanima postoji li još neko voće tropsko koje mogu zasaditi u sobi ?

S obzirom da živim u stanu i nemam svoj vrt odlučio sam od sobe napraviti vrt.Kad već nije vani bit će unutra ha da  :mrgreen:
Obožavatelj sam biljaka koje daju plodove s obzirom da sam frutarijanac i živim na voću  :mrgreen:

Offline branimir

• Global Moderator
Odg: Tropsko voće u kući
« Odgovori #1 u: Rujan 19, 2013, 23:07:23 poslijepodne »
Ova tema bi možda najbolje sjela u "Citrusi i mediteranske voćke".
Ima puno malih voćaka koje su patuljastog rasta i uspjevale bi u tegli.
Tvoj glavni problem je period mirovanja subtropskih voćki. Tada im treba biti hladnije nego na sobnoj temperaturi.
Uz puno svijetla (možda i umjetnog) bi ti na taj način mogle proći naj tropskije patuljaste voćke.

Offline medec

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2 u: Rujan 19, 2013, 23:36:58 poslijepodne »
Pazi da ti biljke ne "pojedu" dok spavaš tik uz njih  :icon_lol:
 Kao što je branimir rekao trebao bi imati jednu negrijanu prostoriju za držanje suptropskog voća. E sad, od patuljastog voća mi nekoliko pada na pamet: Garcinia intermedia - rano rodi iz sjemena (nakon 2-3 godine), pogodan za uzgoj u kontejnerima., zatim Malpighia punicifolia - također patuljasti grm ili stabalce, dobar za kontejner, neznam koliko mu treba da prorodi., pa imaš i noni (Morinda citrifolia) koji također spada u niskostablašice, a uz to je jako zdrav. Sjetih se i miracoline, koja ima svoju temu na forumu. Eto, za početak  :thumb_up:

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #3 u: Rujan 20, 2013, 01:03:00 prijepodne »
Hvala dečki.Ako se sjetite još nečega sjeti te me se  :mrgreen:
Najviše od nabrojanih voćaka sviđa mi se Morinda citrifolia..Brzo raste i svaki mjesec daje plodove..Znači biljka kao stvorena za mene !! E sad gdje to ima za nabaviti ? Ako još netko od vas zna nešto slično tako samo me se sjetite..

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #4 u: Rujan 20, 2013, 01:05:38 prijepodne »
Pazi da ti biljke ne "pojedu" dok spavaš tik uz njih  :icon_lol:
 Kao što je branimir rekao trebao bi imati jednu negrijanu prostoriju za držanje suptropskog voća. E sad, od patuljastog voća mi nekoliko pada na pamet: Garcinia intermedia - rano rodi iz sjemena (nakon 2-3 godine), pogodan za uzgoj u kontejnerima., zatim Malpighia punicifolia - također patuljasti grm ili stabalce, dobar za kontejner, neznam koliko mu treba da prorodi., pa imaš i noni (Morinda citrifolia) koji također spada u niskostablašice, a uz to je jako zdrav. Sjetih se i miracoline, koja ima svoju temu na forumu. Eto, za početak  :thumb_up:

Btw zar nije ta biljka malo previsoka za moj stan ?  :mrgreen:
kažu do 10 metara da može narasti..Ja bih moro rušiti dva kata iznad sebe onda xD

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #5 u: Rujan 20, 2013, 14:36:03 poslijepodne »
I ja se slažem da bi ovo trebalo premjestiti u podforum Citrusi i mediteranske voćke. Yang, ako želiš tropsko voće u stanu, zašto ne bi, pored ostalog spomenutog voća, pokušao i sa ananasom? O ananasu se dosta pisalo na ovom forumu, a dva člana su imala i plodove na svom ananasu, što dokazuje da i ananas može dati plod u kućnim uvjetima.
USDA zone: 7a

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #6 u: Rujan 20, 2013, 18:22:13 poslijepodne »
I ja se slažem da bi ovo trebalo premjestiti u podforum Citrusi i mediteranske voćke. Yang, ako želiš tropsko voće u stanu, zašto ne bi, pored ostalog spomenutog voća, pokušao i sa ananasom? O ananasu se dosta pisalo na ovom forumu, a dva člana su imala i plodove na svom ananasu, što dokazuje da i ananas može dati plod u kućnim uvjetima.

Napisao sam gore da imam ananas  :mrgreen:
E sad čekam plod fino mi raste ako sve bude ok posaditi ću 10-ak komada ali volio bi i drugog voća imati u kući..Znam da većina tih tropskih voćki su stabla visoka ali sigurno mora postojati i nešto patuljasto.Imam patuljastu bananu i datulju e sad :D

Offline specijalac

• Phoenix
  • *
« Odgovori #7 u: Rujan 20, 2013, 20:05:31 poslijepodne »
Za tropske biljke ti osim jako puno umetnog svetla, toplote, treba i visoka vlaznost vazduha. Suvo, a toplo pogoduje samo pustinjskoj vegetaciji, koja nije nesto bogata. Nista nije neizvodljivo, samo ja ne bih mogao spavati u takvim uslovima. :icon_lol: Inace vecina citrusa koji rastu u kontejnerima, uz povremeno orezivanje, ne predje tvoju granicnu visinu, od koje treba oduzeti i dubinu saksije. U tropskim uslovima vecina (iako suptropskih) citrusa ima 5-6 perioda vegetacije uz uglavnom konstantno cvetanje - bez potrebe za periodom zimskog mirovanja. U tom slucaju kolicina "padavina", tj zalivanja igra ulogu u procesu formiranja cvetova kod onih citrusa koji i u takvim uslovima cvetaju samo jednom godisnje.

Igor

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #8 u: Rujan 20, 2013, 21:09:50 poslijepodne »
Zasto ne bi mogao spavati okruzen biljkama ?
Ja sam oduvijek obožavao egzoticno bilje pogotovo ove sto plodove daju ali slabo znam o tome pa sam zato trazio pomoc ovdje.Ima puno tih vrsta ,a mene najvise zanimaju patuljasta stabla egzoticna i po mogucnosti da daju plodove znaci nemora dati plod odmah moze biti i nakon par godina eto samo da znam da biljka nije bzvz nego da ima svoju namjenu...
Interesira me ovaj Noni ili Morinda citrifolia gdje to ima za kupiti..Morat cu do baumaxa tamo imaju svega...Najvise zalim sto nemam vrt pa moram u sobi sve saditi ,a zelja mi oduvijek bila..E sad ili to ili selim u tropske krajeve nema mi druge hehe  :mrgreen:

Offline medec

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #9 u: Rujan 21, 2013, 11:25:25 prijepodne »
Btw zar nije ta biljka malo previsoka za moj stan ?  :mrgreen:
kažu do 10 metara da može narasti..Ja bih moro rušiti dva kata iznad sebe onda xD

Svaka biljka ima maksimalni genetski potencijal rasta u idealnim uvjetima. Tako npr. avokado može narasti do 20, a mango i preko 40 metara u visinu. Patuljasti rast možeš postići pravilnom rezidbom, sadnjom u adekvatne kontejnere (jer ako se korijen nemože razviti, neće ni izdanak rasti u nedogled, kao kod sobnog bilja, fikus benjamina, itd), i također cijepljenjem na odgovarajuće podloge (ovo je najćešče slučaj u voćarstvu kod intezivnog uzgoja jabuka, krušaka, itd., od (sup)tropskog voća znam da se mango cijepi na patuljastu podlogu).

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #10 u: Rujan 21, 2013, 14:22:03 poslijepodne »
To je u redu.Međutim ako od pojedine biljke napravim patuljasti rast mogu li očekivati plodove.Ako recimo bubam sad papaja daje plodove na svoja neka 3-4 metra hoće li i meni dati plodove na 2 i pol metra svoje visine ?
Znam da mnogi u kući imaju razno razne egzotične vrste ali rijetko ko ili gotovo nitko ih ne uzgaja radi ploda nego ukrasa..

Offline branimir

• Global Moderator
« Odgovori #11 u: Rujan 23, 2013, 00:03:09 prijepodne »
Toj Papaji bi trebao dati umjetnog svijetla i ogromnu teglu. Teško ih je dobiti da prežive zimu zbog manjka svjetla a kamoli dobiti plod.
Previše je topskih zahtjeva kod nje..

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #12 u: Rujan 23, 2013, 10:46:39 prijepodne »
To sam uzo primjer ali šteta...Možda pokušam i papaju jednom..
Avokado bi treba uspjeti..Njega sam zasadio iz koštice po uputama. Stara ima avokado u kući star nekoliko godina.Zauzeo je cijelu sobu granama i ove godina je imala punu krošnju plodova.Plodovi su malo manji nego oni kupovni ali jestivi..
Pa eto uzdam se u tu biljku..

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #13 u: Rujan 23, 2013, 11:00:30 prijepodne »
Atemoya mi se čini isto zanimljivom biljkom za sobu..
« Zadnja izmjena: Rujan 23, 2013, 11:49:46 prijepodne od Yang »

Offline Yang

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #14 u: Rujan 23, 2013, 13:21:51 poslijepodne »
Eh ispričavam se na spamu ali nađoh ja i ovu biljčicu "Vasconcellea" ili Babaco ako se ne varam..

Također vuče mi na nešto što bi moglo u mojoj sobi sa ostalim tropskim biljkama rasti..Barem ne bi bila usamljena  :mrgreen: