Palmapedia.com  
Listopad 20, 2017, 18:14:04 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Gnojiva i gnojidba palmi i drugih egzota !  (Posjeta: 3231 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Savar
Jubaea
*

Spol: Muški

WWW Email
« : Kolovoz 11, 2014, 13:36:54 »

Evo buduci gnoijidba spada pod tretmane, a samo gnojivo i gnojidba podizu imunitet biljke sto sprecava ali i lijeci biljke od bolesti, otvaram ovu temu, potaknut komunikacijom s covjekom iz rasadnika palmi s Floride, koji je na moju molbu podjelio samnom neke informacije. Vecina nije neko veliko otkrice koje vecina od vas na forumu nije znala, ali bi na ovom podforumu htio da se ova tema objedini. na neki nacin.
 A osim toga nadam se da ce te se samnom vecina sloziti da je redovito gnojenje vrlo znacajno za zdravlje i redovit rast i razvoj svake biljke pa tako i palmi i egzota koje su tema ovog foruma!
 Jedno od mojih pitanja je bilo, kako to da im palme u pitarima (ponekad s relativno malo zemlje u odnosu na biljku) tako brzo i prilicno velike narastu, (cak brze nego u zemlji), a i istovremeno gotovo sve izvrsno i zdravo izgledaju, odgovor je bio - nema puno tajni, osnova dobro drenirana zemlja, redovito zaljevanje (prema karakteristikama palmi, ja sam molio prvenstevno na primjeru Bismarckie Nobilis), sto vise sunca, osim kod palmi koje vole polusjenu i redovito gnojenje iskljucivo granulama ili stapicima. On preporuca stapice za nas ovako "male" uzgajivace.
 U potrazi za stapicima nasao sam jedne od preporucenih s njegove strane (kaze da ih oni kupuju na veliko od proizvodjaca), radi se o Jobes Fertilizer Spikes za paprati i palme, nazalost sve prdavae koje sam nasao na Internetu, ne salju izvan US/Kanada. Ali buduci radim vani uspio sam doci do njih.
 Sastav  N -16% (2% nitratni dusik + 10.5% Dusik netopiv u vodi + 3.5% Urea dusik), Fosfati 2% - P2O5, Topivi Potas - 6% (koliko vidim neki Kalijiev oksid) K2O

Ova tvrtka proizvodi dvije verzije, nesto manje za biljke u pitarima (pakiranje 30 kom)  i vece koje su za biljke posadjene vani (pakiranje 5 kom)
Kaze covjek da je bit granula i stapica da podjednako i pomalo otpustaju gnojivo svakodnevno i osiguravaju dnevnu dozu hrane za biljku i to svaki dan. Navedeni stapici su za 60 dana.
 Citao sam da ovdje na forumu da svatko prakticno ima neke svoje trikove, iskustva i gnojiva koja upotrebljava.
 Covjek iz rasadnika mi kaze da je gnojidba ovom metodom granule/stapici neusporedivo kvalitetnija i prakticnija jer jednom stavljeno biljka je osigurana 60 dana.
 Meni sve ovo ima prilicno logike i kupio sam prilicnu kolicinu za pocetak, s obzirom da nisam po takovoj cijeni nigdje drugdje pronasao, a ali i zbog nemogucnosti slanja u Hrvatsku.

Dakle ovdje mozete podjeliti i preporuciti metode i vrste gnojenja s kojima vi imate brzi prirast i zdravo bilje!

« Zadnja izmjena: Kolovoz 11, 2014, 14:33:05 Savar » Evidentirano

bukezi
Brahea
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #1 : Kolovoz 13, 2014, 20:16:14 »

moja iskustva sa tretiranjem biljaka preparatima kako biljaka koje uzgajam iz hobija tako i biljke koje proizvodim za prodaju su sledeca:za intezivnu lisnu masu u toku sezone rasta koristim vodootopivo djubrivo formulacije24:6:10(jedno nedeljno) za ukorenjavanje biljaka i brze uspostavljanje nakon presadjivanja,pikiranja kao i za podsticanje biljaka da formiraju cvetne pupoljke koristim formulaciju 10:52:10(2-3 puta u toku nedelje) za intezivno cvetanje i dugo drzanje cveta koristim formulaciju 10:30:20 (1-2 nedeljno primenjivati kad su pupoljci vec obrazovani) ovo su primeri koji mogu da se primenjuju i folijarno i direkno u zemlju takodje pored ovoga nakon sadnje u zemlju mesam granulisano sporo razgradivo djubrivo osmocote exact koje ima izbalansirane vrednosti i koje deluje polako deluje i otpusta hranu 6 meseci.ovakvi praparati mogu da se nabave u svim bolje snabdevenim agro centrima ili poljoprivredim apotekama...  thumb_up
Evidentirano

USDA Hardiness Zones 7a/7b
AHS heat zone 7
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!