Autor Tema: Trachycarpus takil  (Posjeta: 30086 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Henoh

• Administrator
  • Spol: Muški
Odg: Trachycarpus takil
« Odgovori #105 u: Veljača 12, 2013, 14:06:06 poslijepodne »
Molio bih članove koji imaju proklijale T. takile da podijele svoje slike, ako su voljni, s ostatkom zajednice. S Alexanderovim sjemenom koje je donio s Kalamuni prijevoja imao sam jako malo sreće. Relativno nizak postotak klijavosti i lako propadanje u početnoj fazi nakon klijanja. Sjeme koje sam prije 2-3 godine naručio kao "true T. takil" s Europalmsa je isto lako propadalo, kao i proklijale sjemenke. Nešto od sjemena nekoliko vrsti palmi koje je bilo tvrdoglavo sam izbacio van na terasu i ono je klijalo nakon nekog vremena. Nisam 100%, ali mi se čini da bi moglo biti i T.takila prema karakteristikama tih klijanaca. Isto su pokazivali boljke sa zaljevanjem, duguljasti prvi list s 2-3 rebra i što je najnovije fino "krzno" koje se pojavljuje. Jednom klijancu sam povukao sredinu, ali se čini da sam na dobrom putu da ga spasim. Stavit ću slike uskoro. Uspoređivao sam slike s Gardenpalmsa (http://www.trachycarpus-takil.com/) i čini mi se da jako sliče njihovim klijancima u dobi od godinu i pol.
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline alias

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #106 u: Veljača 12, 2013, 16:45:03 poslijepodne »
Moj je u vječnim lovištima  :zbunjen:
Carpe diem

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #107 u: Veljača 12, 2013, 18:41:59 poslijepodne »
Moj je u vječnim lovištima  :zbunjen:

Žutilo nije obećavalo išta dobroga.

Donje dvije slike su od klijanca koji je isto na novim listovima počeo žutiti. Njemu sam povukao sredinu te ga prestao zaljevati i krenio se oporavljati. Primjeti se 'krzno' koje je kod fortuneia drugačije. Isklijan je od sjemena koje je naručeno s Europalmsa. U posudi je s razdjelnicama zbog nedostatka prostora. To je nesretno rješenje kad su u pitanju zahtjevnije vrste palmi. Iza se vidi i T. nanus koji također nije najbolje.

izbliza

ovo bi isto trebao biti takil, čini mi se. u najboljem je stanju, jako rijetko ga zaljevam što se i vidi po suhoj zemlji koja je odvojena od rubova posude.

i još preostala dva za koja mislim da bi mogli biti takili. Onaj iza je isto 'požutio'.

Offline dalmatiansoap

• Global Moderator
« Odgovori #108 u: Veljača 12, 2013, 19:17:16 poslijepodne »
U mene je bio od cijele hrpe proklija vrlo brzo samo jedan i još brže neslavno završio. Vidit ćemo ovo lito oće se ostatak probudit.
Click for Makarska, Hrvatska Forecast" border="0" height="60" width="468

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #109 u: Veljača 12, 2013, 19:56:33 poslijepodne »
Pretpostavljam da je to sjeme od Alexandera s EPS-a. Damiru je klijalo nekako ponajbolje. On ih je ostavio u pitaru od P. canariensisa i tamo su mu nikli, ali je nedavno javio da ih je nekoliko izgubio.

takili od alexandra. dosad 8 komada niklo  :thumb_up: :thumb_up:

kako se navodi u literaturi imaju 2 ili 3 zuba iliti rigids . jedan klijanac je jako plave boje s obje strane ostali zeleni

Za sjeme od Alexandera preporučujem staviti u frižider na cca mjesec dana pa opet u zemlju i zaboraviti neko vrijeme na njega.

Offline dalmatiansoap

• Global Moderator
« Odgovori #110 u: Veljača 12, 2013, 19:59:47 poslijepodne »
Bilo je u mene i jedno i drugo sa EPS-a, sad koje je proklijalo više neznam. Svakako je sve vanka u zajedničkome pitaru pa šta bude.
Click for Makarska, Hrvatska Forecast" border="0" height="60" width="468

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #111 u: Veljača 12, 2013, 21:50:39 poslijepodne »
Od jedno sake sjemena takila od alexadera niklo je samo ovih 7 il 8 komada. Ono plavo je neki zaostali minor niko.to je bilo jesenas. Do prije tjedan dana bilo ih oko 5 i sad ostala 3 od kojih je jedan ok. Druga dva kriticna,skupio im se list al imaju novi koji viri iz zemlje,mozda prezive. Ta tri sam prije koji dan presadio u posebnu saksiju/pitar i onda su se ta dva skupila,malo je i korjen puko prilikom vadjenja al po meni nista kriticno. Moguce da ostatak sjemena nikne kasnije,kao ovi minori sto nicu poslje jedno godinu dvi.... Kad bi barem ova tri oostala i da budu 2 zenske i 1 muski. Ne vole vodu i gotovo. Meni su ovi od vode crkli. Treba ih tretirat ko neke polupustinjske palme, cerifere il nannorrhopse...
živjelo globalno "zatopljenje"

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #112 u: Veljača 12, 2013, 22:01:33 poslijepodne »
I moji su potrulili,iako nisam baš zalivao pretjerano,još je jedna sjemenka živa,bar je bila prije jedno mjesec dana.Mislim da to sjemenje nije baš bilo zrelo i da je zbog toga propalo.
bvb

Offline alias

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #113 u: Veljača 12, 2013, 22:35:21 poslijepodne »
Žutilo nije obećavalo išta dobroga.

Nije to, potjerao je on jedan list ali ga je uzela zima...Nisam bio doma kad je bilo najhladnije..
Carpe diem

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #114 u: Veljača 26, 2013, 23:01:05 poslijepodne »
Svi crkli!  :thumb_down:

Offline amelito

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #115 u: Veljača 26, 2013, 23:14:04 poslijepodne »
zar ga je tako teško uzgojit  :thumb_down:

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #116 u: Veljača 26, 2013, 23:28:48 poslijepodne »
Aha. I na eps-u se ljudi ne hvale o uspjehu bas. Alexanderu je niklo oko 80 komada. A on je donio sjeme tamo iz indije,il di vec.

Offline amelito

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #117 u: Veljača 26, 2013, 23:30:47 poslijepodne »
da vidjeo sam da mu je dosta niklo

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #118 u: Veljača 27, 2013, 09:30:16 prijepodne »
Alexander je sebi ostavio priličnu količinu sjemena, pa 80 proklijalih takila ne govori puno o postotku klijavosti i uspješnosti preživljavanja najkritičnijeg razdoblja dok klijanac ne formira nekoliko listova i razvije korijen. Takil ima jednu karakteristiku koja je drugačija od T. fortuneia. T. fortunei razvije odmah prvi korijen nešto duži i tek onda izbacuje prvi list. Kod takila taj proces ide drugačije. Korijen ne dosegne nekad niti 2-3 cm i već ima izbačenu klicu iznad površine zemlje. Površinski sloj se jako brzo suši pa ako vi zaljevate češće ako smjesa nije dobra brzo se razviju gljivice koje napadnu klijanca. Uglavnom takil je puno zahtjevniji. Damir je prebacio jednu sliku s EPS-a gdje se vidi da korijen mladog takila na neki način podsjeća na korijen mladog S. minora.
Ovo je moj pokušaj ilustracije gore opisanog. Kod T. fortuniea korijen bude barem nekoliko cm duži prije nego li krene s izbacivanjem prvog lista.

Offline Yonex

• Global Moderator
    • Email
« Odgovori #119 u: Veljača 27, 2013, 14:32:51 poslijepodne »
Zanimljiva osobina, za fortunei jeste tacno da prvo izbaci par cm korena pa tek onda list. Sad bih opet pokusao sa klijanjem takila ako je tako lako da se proveri da li je "pravi". :sun:
milka