Palmapedia.com  
Srpanj 21, 2017, 08:51:36 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3
  Ispis  
Autor Tema: Španjolski puž golać (Arion vulgaris)  (Posjeta: 7040 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Henoh
Administrator

Spol: Muški

« : Svibanj 25, 2015, 10:00:23 »

Vjerojatno ste se svi susreli s ovim pužem, ako niste ne želim vam. U zadnjih dvije godine kod mene je prava invazija. Iako preferiraju određene stvari poput salata, hosti i sl. nema što nisu u stanju oštetiti.
Kod mene su od egzota štete radili na Bananama, kanama, mladim Yuccama, agavama, i posebno na kaktusima, a neke su gotovo u potpunosti uništili. Iako nisam vidio da rade štetu na palmama znao sam ih vidjeti između novih kopalja gdje se znaju skrivati i uholaže ili štrige.

Primjer što mogu napraviti kaktusu

Ono kao pustinjski ugođaj, sukulenti i tako to, a tamo desno ljigavac razmatra što sljedeće načeti

Neko će reći pospi pužomorom. I jesam, s više vrsta, ali prošle i ove godine kiše sve isperu. Od vikenda do vikenda kad posjećujem vrt u međuvremenu naprave toliko štete da mi se smuči život od njih  thumb_down

http://www.dw.de/najezda-pu%C5%BEeva-gola%C4%87a-u-njema%C4%8Dkoj/a-17904361

A evo i rasprostranjenosti

Razgovarao sam nedavno s rođakinjom koja živi nedaleko granice Srbije i Mađarske i ona kaže da ih nema u vrtu.

« Zadnja izmjena: Lipanj 19, 2015, 14:28:32 Xenon » Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
janci
Brahea
*

« Odgovor #1 : Svibanj 25, 2015, 12:03:36 »

Kod mene na srecu nema ove napasti,ali vremenom ce se oni prosiriti i kod nas. 034
Evidentirano
amelito1
Cocos nucifera
*

« Odgovor #2 : Svibanj 25, 2015, 12:26:15 »

i kod mene je invazija jedu sve do čega dođu čak i oleander,banane,palme klijance
planiram nabavit 2 patke kažu da su one za njih najbolje pojedu do 100 puževa na dan
Evidentirano
Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #3 : Svibanj 25, 2015, 13:45:45 »

Nisam ih do sada vidjao, ali kao što reče Janci, sigurno će se proširiti i ovamo.  zbunjen

Kod mene obični puževi golaći već prave štetu, posebno na kaktusima, samo mi još ovi crveni fale.  icon_neutral
Evidentirano

USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 6
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm
Henoh
Administrator

« Odgovor #4 : Svibanj 25, 2015, 14:40:44 »

Dodatni problem s ovima je što im je sluz gorka i odbojna većini životinja pa je i manje predatora koji ih jedu.
Od mjera koje sam do sada koristio najbolje su mi se pokazali razni pužomori u granulama i gelu (povuče se crta oko nečega što želite zaštititi). Druge mjere zaštite nisam koristio osim fizičkog uklanjanja uočenih puževa, ali to je borba s vjetrenjačama. Kišne godine su dodatni problem jer im omogućuju bolje uvjete za reprodukciju i s druge strane ispiru kemijske preparate koje stavljamo, a ovi odlaze u zemlju i ciklus. Dakle dugoročno se truje zemlja akumuliranjem aktivnih kemikalija.
Još nisam probao s fizičkim barijerama, bakrenim trakama i sl. načinima borbe pa ako je netko imao iskustva s njima molio bih da to podijeli s ostalima.
Evidentirano

Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #5 : Svibanj 25, 2015, 17:35:32 »

Morska sol topi puževe. Ali ne znam koliko je ona praktična u vrtu, jer šteti i biljkama.
Evidentirano
F I N K O
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #6 : Svibanj 25, 2015, 17:42:37 »

Za mehaničku zaštitu nije loša grana divlje šparoge. Ubera se lanjska grana koja je dračava i bodljikava i omota oko debla biljke. Kroz nju ne može ni miš ni puž. Može i bodljikavi šmric,ne znam pravo ime.
Evidentirano

Savar
Jubaea
*

WWW Email
« Odgovor #7 : Svibanj 26, 2015, 06:25:49 »

Kod mene su se u Slavonskom Brodu u dvoristu pojavili negdje 2009. To je bila nevjerojatna najezda. Moram priznati do tada ih nikada u zivotu nisam vidio, imali su intenzivnu naradjastu boju, od onda svakom sljedecom godinom ih je bilo sve manje, a mislim da je ih zima 2012 totaln unistila jer negdje od tada vise nema niti jednog. Zadnje dvije godine ima puzeva ali ne ovih. Mislim da je dobro imati jeza u vrtu, oni ih tamane, a ne ostecuju druge biljke.
Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #8 : Svibanj 26, 2015, 10:17:32 »

i kod mene je invazija jedu sve do čega dođu čak i oleander,banane,palme klijance
planiram nabavit 2 patke kažu da su one za njih najbolje pojedu do 100 puževa na dan
Nabavi te indijske patke trkačice, one ih najbolje tamane. Pretpostavljam da se u Maglaju održava izložba malih životinja (golubova, peradi, kunića, ptica) pa ćeš na njoj moći kupiti ove patke, vjerojatno će ih biti za prodaju. Ja nisam dosad vidio da neka životinja u mom dvorištu jede te puževe, doduše jedu ih moje kornjače, ali od toga ionako nemam koristi jer im moram skupljati puževe i bacati im u bazenčić, budući da su to vodene kornjače one se ne hrane na kopnu pa neće hodati po dvorištu i usput tamaniti puževe.
« Zadnja izmjena: Svibanj 26, 2015, 10:17:57 palmofan » Evidentirano

USDA zone: 7a

Henoh
Administrator

« Odgovor #9 : Svibanj 26, 2015, 11:17:07 »

Ovako to izgleda na kanama. Banane su brže i kad su dovoljno velike ih ne diraju. Na M. sikkimensis su mi unuštili zadnji list koji je još u 'fruli'. Uglavnom se drže bliže zemlje, ali ima i avanturista koji budu na visino od 1-1,5 metara.

Evidentirano

amelito1
Cocos nucifera
*

« Odgovor #10 : Svibanj 26, 2015, 13:32:55 »

komsija mi ima one velike crnobijele patke one ih tamane sve planiram uzet od njega 2 mlade
do sad sam potrosio 5 kutia puzomora
Evidentirano
Treehugger
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #11 : Svibanj 26, 2015, 16:33:51 »

Jedini problem je što i patke vole mlado povrće ili bar večinu...
Evidentirano

Ciljaj visoko. Tako ćeš možda promašiti metu, al se barem nećeš upucat u nogu.
Veruda
Administrator

« Odgovor #12 : Svibanj 26, 2015, 22:37:23 »

Srećom, jug Istre je za sada pošteđen i ove napasti. Izgleda da mu ne odgovara suha klima zapadne i južne Istre. Ja nisam nikada vidio ni običnog puža golaća u vrtu, a ovi s kučicom mi se obično zabiju u sredinu banana ili kana...
Evidentirano
amelito1
Cocos nucifera
*

« Odgovor #13 : Svibanj 26, 2015, 23:06:15 »

golać ne bira čak i list gorke naranče jede

Evidentirano
branimir
Global Moderator

« Odgovor #14 : Svibanj 27, 2015, 01:15:13 »

Meni je u Zagrebu potpuna pošast puževa.
Popeli su se na vrh mladog Goji-a i prevalili ga na tlo. Jedu što stignu i ne stignu.

Henoh, jesu li ti te Canne krenule same iz zemlje ili si ih posadio.
Mojih još nema na vidiku a danas mi se učinilo da su puževi "prevalili" nekoliko izdanaka za koje nisam siguran jesu li prošli kroz zimu ili su novi..  icon_shakefist
Evidentirano

Str: [1] 2 3
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!