Palmapedia.com  
Listopad 19, 2017, 10:59:18 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3 4 ... 22
  Ispis  
Autor Tema: Štete na palmama/egzotama - zima 2017.  (Posjeta: 16876 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
akaranus
Global Moderator

Spol: Muški

« Odgovor #15 : Siječanj 10, 2017, 09:40:56 »

Nikakvo miješanje, samo se ulije malo, kemijska reakcija uzrokuje nekakvo vrenje(pjenu) koja povlači vodu za sobom tako da nakon ostaje potpuno suho, a sam sastav ubija gljivice...
Evidentirano

dalmatiansoap
Global Moderator

« Odgovor #16 : Siječanj 10, 2017, 10:11:58 »

To je odlično za sve. I u kući bi ga preporučio.
Evidentirano

Click for Makarska, Hrvatska Forecast" border="0" height="60" width="468
hellebore
Washingtonia
*

« Odgovor #17 : Siječanj 10, 2017, 13:09:34 »

Peroksid je dobar jer nije toksican i ima momentalno kontaktno djelovanje. Svejedno za duzu zastitu ne bi bilo lose barem vanjske biljke tretirati sa sistemicnim fungicidom produljenog djelovanja. Oni djeluju i nakon sto se infekcija dogodi i neko vrijeme stite biljku skroz jer putuju kroz tkiva. Ako se dogodi zatopljenje ili duze kise, vi sa vanjskim osjetljivim biljem bi ozbiljno trebali razmisliti o tretiranju. Plus sto peroksid mozete koristiti paralelno (ne u jednoj otopini doduse) sa pravim fungicidima, znaci neke rane i slicno se uvijek mogu tretirati peroksidom bez straha.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #18 : Siječanj 10, 2017, 13:44:08 »

Ima i gljivica koje ubijaju gljivice,prevencija može biti štetna po ukupnu floru tla.Bolje je liječiti nego spriječavati nešto što se možda neće ni dogoditi.
Evidentirano

bvb
hellebore
Washingtonia
*

« Odgovor #19 : Siječanj 10, 2017, 14:14:50 »

Ima, ne bas cesto na otvorenom trzistu, ali one djeluju kontaktno i nece sprijeciti duboku tkivnu infekciju uslijed truljenja nakon ovakvih vremenskih ekstrema, tj ak do sada nije tretirano s njima sada nece pomoci. Za ovo ostalo, yeah, good luck with that sada kada ce 90% egzota biti osteceno.
Evidentirano
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #20 : Siječanj 10, 2017, 15:18:50 »

Ma rasprava o štetama na stranu nego jel ima ko kakvi prijedlog za neki novi hobi, s ovim je čini mi se završilo  icon_mrgreen
Evidentirano

trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #21 : Siječanj 10, 2017, 16:08:14 »

http://www.fao.org/docrep/x5371e/x5371e05.jpg
 thumb_up
Evidentirano

bvb
agava
Phoenix
*

Spol: Ženski

« Odgovor #22 : Siječanj 10, 2017, 16:25:43 »

Ante, kako se to tocno zove? Sta da pítam samo otopinu 3% ili ima neko ime?

Kod meine gotovo sigurno odlazi Syagrus koji je samo pasivno sticen, zatim ona mala Parajubaea vjerojatno isto nista od nje...biti ce tu jos za vidit na proljece...nadam se da ce za edulis biti dosta pasivna zastita....

jedini plus je suha zima i suh prodor za sada, samo da ne krene juzina odmah iza i stalno kisa jer tek onda krecu problemi...

@amelito, mislim da nista od koplja, probaj je spasiti kada izvuces koplje, znas i sam proceduru, ali koristi ovo sta je Ante napisao!
Meni syagrusi ne pokazuju nikakve znakove smrzavanja dosad,nisu štićeni uopće.Moguće i da oni propadnu ako ovo nastavi jer sve što je propalo u vrtu,propadalo je postupno.Prvu noć skoro nikakve štete,banane,canne,adami,...sve ono što i inače zimi propadne.Drugu noć roebelini ofuren,paprat,neke agave,strelitzie.Treću noć totalka,najviše žalim za aloe arborences koje su bile baš velike.Jedino što me čudi da zasad syagrus,golden barrel cactus i slonove noge ?? ne pokazuju oštećenja.Ništa u vrtu nije štićeno,kao što je akaranus reka,ova zima je čistilica,ili to prihvatimo ili pronađimo drugi hobi  icon_mrgreen
Evidentirano
dalmatiansoap
Global Moderator

« Odgovor #23 : Siječanj 10, 2017, 18:01:34 »

Ma rasprava o štetama na stranu nego jel ima ko kakvi prijedlog za neki novi hobi, s ovim je čini mi se završilo  icon_mrgreen
Bacit se prsimice u turizam i egzotama se bavit u toplijim krajevima! icon_mrgreen
Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #24 : Siječanj 10, 2017, 20:47:45 »

skupljaj sličice
Evidentirano
dalmatiansoap
Global Moderator

« Odgovor #25 : Siječanj 10, 2017, 20:55:22 »

Bacio popodne prvi đir. Prva procjena 20% trajno izgubljeno, još toliko će se možda i izvući uz totalnu defolijaciju. Problem je šta se nemože donijet još ni realna procjena jer su temperature oko nule ali sigurno je jedino da ta šteta može biti jedino veća.Koplja lete ko od šale, hidrogen će bit ovo proljeće vrlo tražena roba...
Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #26 : Siječanj 10, 2017, 21:07:01 »

U Puli sam dobio informaciju u vrtovima da se na washingtoniama filibustama već vide šteta, listovi s točkicama i promijena boje....defolijacija slijedi...Kanarke se još dobro i drže
Evidentirano
Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #27 : Siječanj 10, 2017, 21:10:17 »

Kod mene sprženi archontophoenixi, adami, banane i howea. Strelitzie također oštećene.

Sabali za sad izgledaju ok, Syagrusi kao i kod Agave za sad izgledaju ok. Sve vrste Trachycarpusa za sad izgledaju ok. Ali puno štete je napravila i sama bura koja je bila orkanska i trajala danima. Tako da ne znam što je od bure a što od hladnoće.

Na otoku Lokrumu bura iščupala čak 50 stabala. I kod nas u Arboretumu je stradalo nekoliko stabala. Neka i po 100 godina stara stabla je bura iščupala, dok su neka stradala kao žrtve od padanja ovih iščupanih. thumb_down

I udari vjetra su bili rekordni.
« Zadnja izmjena: Siječanj 10, 2017, 21:13:59 Cikas » Evidentirano
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #28 : Siječanj 10, 2017, 21:23:34 »

to je problem na mjestima gdje inače ne pušu periodično jaki vjetrovi, stabla ne razviju dovoljno jak korjen pa kad jednom dođe sve potaraca
u mene veliki syagrusi potpuno sprženi, tek  se nešto zeleni u gužvi iznad srca a mali na oko netaknuti, nije bilo neke lude bure u mene tako ne znam zašto bi odrasli toliko platili a mali ne.....o drugim štetama još je rano govorit, vidit ćemo kad krenu sokovi, više manje sve je sprženo, cikasi neki više neki manje požutili., opuntie bergeriane legle do poda, nicolai tost, arhontophoenix tost..
« Zadnja izmjena: Siječanj 10, 2017, 21:36:53 akaranus » Evidentirano

dalmatiansoap
Global Moderator

« Odgovor #29 : Siječanj 10, 2017, 21:41:52 »

Malo su me razocarali sabali u pitarima, oni u zemlji su naizgled ok ali oni u pitarima ne djeluju baš tako. Iako je velika šansa da su takvi zbog bure više nego zbog hladnoce.
Evidentirano

Str: 1 [2] 3 4 ... 22
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!