Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 25785 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Shangri La

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Navrtanje-cijepljenje maslina
« Odgovori #165 u: Ožujak 09, 2020, 08:35:44 prijepodne »
Pozdrav ,

ovaj vikend sam bio na putu i neočekivano mi se ukazala prilika pa sam nabavio neke plemke , znam da još nije pravo vrijeme za cijepljenje, ali kad bude pravo vrijeme,  do tih plemki necu moci doci. Pripremio sam ih kako je i Trava opisao, odrezao na dužine cca 25-30 cm, maknuo gornji dio stabiljke, porezao bocne grancice, veci dio listova maknuo , a one sto su ostali sam porezao na 1/3 dužine. Orosio vrećicu , stavio ih unutra i dobro zatvorio te spremio u frižider u Zagrebu. Obzirom da iduci vikend planiram ici u rezidbu na otok , molim za savjet da li je bolje da ovaj vikend obavim cijepljenje ili da ih držim u frizideru do petog mjeseca, odnosno da li je veća šansa da će se primiti relativno friška plemka u 3. mjesecu kad uvjeti nisu idealni ili plemka koja stoji dva mjeseca u frižideru kad uvjeti za cijepljenje budu prikladniji ?

Offline sarago

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #166 u: Ožujak 09, 2020, 08:47:57 prijepodne »
po meni je sad još prerano, a u petom mjesecu prekasno. Jutros je kod mene na otoku bio debeli mraz, temperatura -4. U 5 mjesecu će ti biti prekasno ako udre suša. Što se tiče starosti plemki, ja nisam primjetio razliku u primitku. Ako su dobro pripremljene i u frižideru nema problema.

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #167 u: Ožujak 09, 2020, 18:36:04 poslijepodne »
Kora se još uglavnom ne odvaja pa ako baciš granu imaš problem.
Također je malo preledeno.
Ako režeš masline i namjeravaš baciti granu ionako, možeš probati.
Trebalo bi biti OK. Meni su se znali navrtci 20.03. super uhvatiti.
5. mjesec za krš nije dobar baš.

Offline Shangri La

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #168 u: Ožujak 09, 2020, 19:10:31 poslijepodne »
Obzirom da ne zivim dole onda bas i ne mogu uvijek birati vrijeme cijepljenja već kako posao dozvoli. Uglavnom sam zadnjih godina uvijek cijepio oko 01.05. ( praznik se spoji sa vikendom i ode na otok na 4-5 dana) i vecina plemki se primila, zato sam u gornjem postu naveo 05. mjesec iako se to odnosi na 01.05.

Offline lampara

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #169 u: Ožujak 10, 2020, 07:53:01 prijepodne »
Shangri La,

za otok(ugljan) najbolje je cijeplljenje oko 1.maja.
Ja sam lani kalemio pod koru od 15.04. pa do 30.05. jer je bilo kisno u 5.misecu.Uglavnom sve plemke krenu oko istog perioda, kad su povoljne temperature. Sada u 3.misecu mozes kalemiti na klin, pokusno sam lani kalemio 4 palice, dvi (tanje podloge) su se primile, a dvi deblje podloge nisu.
Isto tako sam uzimao neke plemke pocetkom 3.miseca i cuvao u frizideru a nesto direktno na dan cijepljenja, nacijepio sm nekih 60-tak palica sa raznim sortama i nisam vidio razliku primitka plemki od onih cuvanih u frizideru i onih neposredno ubranih, primitak nekih 85-90%. Prekontroliraj plemke u frizideru posli 10tak dana da se ne upisaju, jer je dovoljno staviti u kesu kap vode, ne vise.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #170 u: Ožujak 13, 2020, 02:15:27 prijepodne »
Raske,na 1.stranici imaš 5 linkova sa youtuba kako se radi navrtanje na prozor,to nije isto što i očenje.Ima i nekoliko slika kako izgleda navrtak slijedeće godine.
To se može napraviti i sa kosturnim granama,samo moraš izabrati dobar položaj na grani.
bvb

Offline sarago

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #171 u: Ožujak 13, 2020, 07:43:20 prijepodne »
A što je po vama bolje, ako se dogodi sljedeće: od 3-4 plemke na debljoj podlogi promjera 5-10cm se primi 1 plemka (ostale odbace ili se eventualno slomiju). I što tad,dali je bolje sve ispocetka, ili pustit da ide svojim tokom srastanje, ili dodat dogodine jos koju plemku, cjepljenjem na prozor nasuprot primljenoj plemki. Jer ako ostane samo jedna plemka vjerovatno ce se podloga pocet susit po vertikali prije nego plemka preraste podlogu.

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #172 u: Ožujak 13, 2020, 18:23:32 poslijepodne »
ja bi ostavia tu jednu ako je dobra.
ukoliko kreneš ispočetka moraš imati na umu da ta grana više nema silu koja će maksimalno poterati plemke u rast zbog nedostatka vegetacije.
Ako ti i krenu par ili više plemki, često znaju rasti jedna u drugu pa ćeš možda na kraju i baciti neku koja ti smeta ili raste slabije i završiti sa sličnim rezultatom.

Offline Inka

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #173 u: Ožujak 13, 2020, 18:56:42 poslijepodne »
Ne valja komplicirati oko cijepljenja. Ja bih isto ostavio jednu. Ili bih ostavio jednu vodopiju na suprotnom kraju podloge, da zivi i taj dio. Za 6-7 godina taj suhi dio vise neces vidjeti

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #174 u: Ožujak 13, 2020, 20:41:34 poslijepodne »
Imao sam sličan slučaj,onda sam napravio kako sam vidio na jednom turskom youtube,navrtanje oraha,imaju Turci zanimljivih uradaka.Dakle,otpila se samo dio kruga,jedan luk,spusti se horizontalni rez cca 5cm niže od prvotnog reza,otpila se i okomito,dobiješ skalinu,i onda se ponovi klin pod koru,klasično.A može se i napraviti prozor,ako je stablo u dobroj kondiciji.Ostaviti izboje na panju da hrane korijen i stablo.
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #175 u: Ožujak 13, 2020, 22:58:18 poslijepodne »
Evo jedan video,nisam mogao naći onaj koji prikazuje ono o čemu sam govorio ali je sličan,da se vidi princip rada

https://www.youtube.com/watch?v=6m8sStt2K-Y

A moglo bi se i ovako raditi na maslini ,samo kasnije odraditi drugu polovicu debla.
bvb

Offline bili

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #176 u: Ožujak 13, 2020, 23:12:14 poslijepodne »
Evo jedan video,nisam mogao naći onaj koji prikazuje ono o čemu sam govorio ali je sličan,da se vidi princip rada

https://www.youtube.com/watch?v=6m8sStt2K-Y

A moglo bi se i ovako raditi na maslini ,samo kasnije odraditi drugu polovicu debla.

Interesantno.

Offline lampara

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #177 u: Ožujak 27, 2020, 08:26:26 prijepodne »
Ovako sam lani pokusno cijepio koratinu na deblju palicu drobnice.
https://www.youtube.com/watch?v=ouJTHTOrYZk
https://www.youtube.com/watch?v=rP6qxhMkR6k

Radio sam pocetkom 6tog mijeseca, i posto nisam mogo naci plemku s budnim pupovima a imao sam debljih grancica na koratini sa spavajucim pupovima (koje sam ionako morao odrezati) probao sam ovaj nacin da vidim sto ce biti. Sve se dobro primilo. Sad iman na jednoj maslini 5 sorti :cool:

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #178 u: Ožujak 27, 2020, 09:14:04 prijepodne »
Vidio sam već taj način ali još ga nisam isprobao.Nije mi jasno na ovom drugom videu,zašto je morao izrezati na trake cijeli obod?Jesi li i ti tako radio?
bvb

Offline lampara

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #179 u: Ožujak 28, 2020, 07:46:37 prijepodne »
Ja nisam izrezo cijeli obod na trake. Ostavio sam kore na podlogi s live i desne strane od umetnutih kora od plemki na taj nacin da se s obe strane kore koju sam ubacivao dodiruju u cijeloj povrsini sa korama od podloge. Posli 21 dan kad se skine omot, kore od plemke budu potpono zalijepljene na podlogu i zelene. Onda jos 2 tjedna kasnije pocmu izbijati pupovi iz spavajucih. Iman neku zapustenu maslinu koju zelim nacjepiti ovu godinu ali posto nije dugo rezana ne baca plemke pa cu na ovaj nacin provati opet ove godine sa spavajucim pupovima od debelih grancica tj plemki. Izgleda da je palac debela grancica najbolja za skidanje kora.