Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 33111 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sarago

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Navrtanje-cijepljenje maslina
« Odgovori #195 u: Svibanj 18, 2020, 08:49:25 prijepodne »
svakako je bolje stavit i plemku-dvije više, ako se i prime sve onda se uvijek može neka uklonit,  da ne dođe do vertikalnog sušenja podloge

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #196 u: Svibanj 18, 2020, 10:54:08 prijepodne »
@Shangri La
teško da će se sve plemke imati jednak prirast pa će s vremenom one slabije početi smetati i logički će biti da ih se baci.
To što se jedna strana osušila dugoročno nema veze.
Imam stoljetne masline koje su svašta prošle i često se sredina (najstariji dio debla) osušila ili istrulila čak ali ne bi mi palo na pamet sve popilati (iako bi bilo možda najidealnije).
Ljudi plačaju dobre pare da dobiju takvu maslinu i to funkcionira i po pitanju uroda sasvim OK.

Offline Shangri La

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #197 u: Svibanj 18, 2020, 12:13:48 poslijepodne »
@ Dani ,

u tome smjeru je i islo moje pitanje , kada se reze višak plemki koje se primio i da li se više gleda kako se koja plemka primila pa na temelju toga se slabije odstrane , ili se zbog rasporeda i boljeg sraštanja plemki sa deblom ipak ostavlja više njih? 

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #198 u: Svibanj 18, 2020, 18:39:48 poslijepodne »
Trebalo bi gledati po snazi navrtka a onda i poziciji na podlozi(koja bi idealno trebalo biti u relaciji sa željenim smjerom rasta).
Možda ti primitak jedne plemke i sušenje suprotne strane djeluje kao velik problem ali dugoročno će ta grana postati puno deblja i taj suhi dio će postati možda i neznatan i samo podsjetnik na navrtak.
Puno važnije je da se navrtak dobro drži i da se nije odvojia pri vrhu na debljoj podlozi.

Recimo, crv zna uništiti cijelu stranu debla, kora se osuši i ljušti itd...
Stvari nikad neće biti idealne. Ne treba sitničariti jer ćeš teško naprid.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #199 u: Svibanj 18, 2020, 22:30:53 poslijepodne »
Kod stavljana više plemki na jednu granu,mora se paziti na poziciju koja je podesna za umetanje plemke,nekad ne postoji mogućnost za simetriju,ponekad i na debeloj grani može biti samo jedno ili dva pogodna mjesta za ubosti plemku,ako se samo jedna uhvati može značiti da druge plemke nisu bile na mjestu gdje je dobar protok sokova.Ne znam koja je bila debljina grane,ali ako se je i samo jedna plemka uhvatila,i na debljoj grani može plemka vremenom prerasti prazan prostor,odnosno "izbaciti"prazni dio,trebat će više vemena ali i na grani presjeka 15-ak cm za destak godina više se neće vidjeti mjesto navrtka,samo strpljenja.Treba se prilagoditi ritmu masline.  :sun:
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #200 u: Svibanj 19, 2020, 07:05:41 prijepodne »
A što se tiče plastične rafije,može,nije to velik problem,osim što kori ne dozvoljava da diše,ne dozvoljava debljanje plemki,ako se ne skine čim je plemka nastavila rasti usiječe se u plemku a i u podlogu.Bužir je elastičan,i da se ne skine i popusti čak i godinu dana, plemka se normalno razvija.A vidio sam slučajeve di se plastična rafija nije skinula i godinu dana,katastrofa!
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #201 u: Lipanj 27, 2020, 16:16:55 poslijepodne »
Neki gadan gladuš mi jede pupove na plemkama,i ne samo pup,pojede i koru oko pupa tako da nema šanse da ponovo propupa.Ne znam što je,da li je skorovača ili neki moljac?
bvb

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #202 u: Lipanj 28, 2020, 07:27:34 prijepodne »
Meni je bilo rupica i piljevine na nekim plemkama. Ipak su krenile sad sredinom 6-og pa se neću žaliti.
Kad bi mi prije odgrizlo cili pup sumnja bi na skakavca. Ne znan koliko opravdano.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #203 u: Srpanj 24, 2020, 00:32:29 prijepodne »
Par noći sam išao u kontrolu,mašao sam neku gamad,slične pipama,otprilike 1cm duge,možda mlade pipe,zaboravio sam ih slikati,prije nego sam ih pognječio.Više ih ne vidim.

Nekoliko puta sam se sreo sa jednom lošom praksom održavanje i njege navrtaka,pa bih upozorio na istu.Naime,dobronamjerni,recimo,ziheraši,savjetuju vlasnike precijepljenih maslina da se pupovi koji izbijaju na podlogama,ispod plemki,nikako ne smiju uklanjati.Rezultat je najčešće očajan,većina plemki se kasnije i ne vidi od izboja podloge koji izrastu i po pola metra,a naravno plemke su uglavnom ili propale ili jedva malo potjerale i zakržljale.
Čim izboji počnu tjerati treba ih odmah uklanjati,poželjno je to što češće raditi,bar na svakih deset dana,što ljeto više odmiče,to pupovi na podlozi znaju još obilatije krenuti,pa i to treba imati na umu,tada bi trebalo i još češće obilaziti nacjepljena stabla.
Stablo nastoji obnoviti posjećenu krošnju i brže i lakše će to učiniti sa brojnim pupovima po deblu nego sa par plemki koje smo uboli,lakše je stablu potirati pupove nego napraviti spoj sa plemkom-Kad navrtak napravi bar 15-ak cm i okiti se listom tada smo već mirniji,korijen uspostavlja vezu sa vrhom krošnje,u ovom slučaju sa plemkama i svakim danom izboji plemke su sve veći,ali svejedno ne smijemo prestati čistit izboje po deblu. :sun:
bvb

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #204 u: Srpanj 24, 2020, 12:26:09 poslijepodne »
Mislim da te izboje oko plemki ne treba baciti 100% prvih 2 miseca. Jednom san bia veoma ažuran i baca jednom tjedno do kraja. Osušia mi se vrh podloge i propale plemke. Vjerovatno nisan ni najbolje navrnia ali ipak... Donekle pružaju zaštitu plemki koja brzo raste. Ona bura mi je slomila par navrtaka koji su bili jaki. Da je bilo oko toga par izboja, možda ne bi.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #205 u: Srpanj 28, 2020, 00:28:20 prijepodne »
Ne bih se složio.Svaki izboj stvara vezu sa deblom,tj sa korijenom,protok sokova je tu puno jači,izboji na podlozi će puno bujnije rasti i napredovati nego plemka kojoj ponekad treba i mjesac dana da stvori dobar kalus i uspostavi dobar protok sokova.Ipak se tu radi o stranom tijelu koje podloga mora primiti i ako pustimo izboje na podlozi pomažemo podlozi da abortira nešto što je za nju strano tijelo.Ako se razviju izboji podloga će nastojati zatvoriti ranu koju smo napravili radeći cijepljenje Pa samo navrtanje je nasilni čin kojim primoravamo stablo da prihvati nešto što nije njezino.Ne zaboravimo da se neke sorte teže primaju,odnosno da su neke sorte lošije kao podloga.
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #206 u: Studeni 29, 2020, 17:04:03 poslijepodne »
Dolazi zima a sa zimom bit će i bura,na mjestima gdje su udarui bure,a i juga,izrazito jaki,dobro je zaštiti mlade i bujne izraste od loma.Što su novi izboji veći i bujniji to je veća mogućnost da ih vjetar na mjestu spoja sa podlogom odlomi.Zaštita je jednostavna.Uz podlogu se priveže štap koji se pruži uz plemku pa se izrast plemke priveže uz štap.Minut posla.Lomovi znaju biti česti,pa bolje spriječiti nego ponovo navrtati.
bvb