Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 28166 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sarago

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Navrtanje-cijepljenje maslina
« Odgovori #195 u: Svibanj 18, 2020, 08:49:25 prijepodne »
svakako je bolje stavit i plemku-dvije više, ako se i prime sve onda se uvijek može neka uklonit,  da ne dođe do vertikalnog sušenja podloge

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #196 u: Svibanj 18, 2020, 10:54:08 prijepodne »
@Shangri La
teško da će se sve plemke imati jednak prirast pa će s vremenom one slabije početi smetati i logički će biti da ih se baci.
To što se jedna strana osušila dugoročno nema veze.
Imam stoljetne masline koje su svašta prošle i često se sredina (najstariji dio debla) osušila ili istrulila čak ali ne bi mi palo na pamet sve popilati (iako bi bilo možda najidealnije).
Ljudi plačaju dobre pare da dobiju takvu maslinu i to funkcionira i po pitanju uroda sasvim OK.

Offline Shangri La

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #197 u: Svibanj 18, 2020, 12:13:48 poslijepodne »
@ Dani ,

u tome smjeru je i islo moje pitanje , kada se reze višak plemki koje se primio i da li se više gleda kako se koja plemka primila pa na temelju toga se slabije odstrane , ili se zbog rasporeda i boljeg sraštanja plemki sa deblom ipak ostavlja više njih? 

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #198 u: Svibanj 18, 2020, 18:39:48 poslijepodne »
Trebalo bi gledati po snazi navrtka a onda i poziciji na podlozi(koja bi idealno trebalo biti u relaciji sa željenim smjerom rasta).
Možda ti primitak jedne plemke i sušenje suprotne strane djeluje kao velik problem ali dugoročno će ta grana postati puno deblja i taj suhi dio će postati možda i neznatan i samo podsjetnik na navrtak.
Puno važnije je da se navrtak dobro drži i da se nije odvojia pri vrhu na debljoj podlozi.

Recimo, crv zna uništiti cijelu stranu debla, kora se osuši i ljušti itd...
Stvari nikad neće biti idealne. Ne treba sitničariti jer ćeš teško naprid.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #199 u: Svibanj 18, 2020, 22:30:53 poslijepodne »
Kod stavljana više plemki na jednu granu,mora se paziti na poziciju koja je podesna za umetanje plemke,nekad ne postoji mogućnost za simetriju,ponekad i na debeloj grani može biti samo jedno ili dva pogodna mjesta za ubosti plemku,ako se samo jedna uhvati može značiti da druge plemke nisu bile na mjestu gdje je dobar protok sokova.Ne znam koja je bila debljina grane,ali ako se je i samo jedna plemka uhvatila,i na debljoj grani može plemka vremenom prerasti prazan prostor,odnosno "izbaciti"prazni dio,trebat će više vemena ali i na grani presjeka 15-ak cm za destak godina više se neće vidjeti mjesto navrtka,samo strpljenja.Treba se prilagoditi ritmu masline.  :sun:
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #200 u: Svibanj 19, 2020, 07:05:41 prijepodne »
A što se tiče plastične rafije,može,nije to velik problem,osim što kori ne dozvoljava da diše,ne dozvoljava debljanje plemki,ako se ne skine čim je plemka nastavila rasti usiječe se u plemku a i u podlogu.Bužir je elastičan,i da se ne skine i popusti čak i godinu dana, plemka se normalno razvija.A vidio sam slučajeve di se plastična rafija nije skinula i godinu dana,katastrofa!
bvb