Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 36612 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Penzija

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Navrtanje-cijepljenje maslina
« Odgovori #210 u: Veljača 16, 2021, 18:37:53 poslijepodne »
U mom slučaju, radi se o kupljenom masliniku, iman jedno stablo s 3 sorte: oblica, levantinka i možda lastovka nisan siguran. I ove i prošle godine više od 50kg dok ostale ne idu priko 25kg (u prosjeku i dosta manje) jer je oblica skroz podbacila ove godine osin na par stabala a ovo je jedno od tih par. Znan da 2 godine i nisu neki uzorak ali volin podjelit ono malo iskustva šta iman.

To šta ste napisali svakako ima logike, ovo moje može bit čista slučajnost.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #211 u: Veljača 16, 2021, 23:32:31 poslijepodne »
Različite sorte na jednom stablu mogu dobro rađati,nisam govorio o rodnosti nego o usklađenosti sazrijevanja i rezidbe.U vrtu oko kuće imam devet  maslina,od toga je samo jedna monosortna,na ostalim stablima imam 2 ili 3 sorte,ukupno 21 sorta,to sam radio zbog kolekcije sorti.Često ih previše posiječem zbog uzimanja plemki tako da neke znaju loše roditi,ali u principu sam zadovoljan urodom.Nisam primjetio da je na nekim stablima bolji urod zato što je na njima više sorti.
Kod tebe se može vidit ta razlika u obliku krošnje kod različitih sorti,Okula i Levantinka imaju sličan,okruglasti habitus,Lastovka je sorta koja više raste u vis,i traži malo drugačiju rezidbu.Ona je sorta kojoj bi više odgovarala rezidba u konus,pa bi bilo dobro da je u toj kombinaciji na sjevernoj poziciji krošnje.
« Zadnja izmjena: Veljača 16, 2021, 23:40:11 poslijepodne od trava »
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #212 u: Jučer u 07:31:07 »
Evo jedna stranica o voćarstvu,sa dosta korisnih savjeta za navrtanje

https://vocarskisavjeti.blogspot.com/2018/12/kalemljenje-voca.html
bvb