Palmapedia.com  
Srpanj 19, 2018, 21:32:25 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 3 [4]
  Ispis  
Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 4972 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #45 : Svibanj 16, 2018, 09:46:14 »

zadnje dvi godine počinjem navrčati krajem ožujka / početkom travnja i moram reči da su mi malo bolji rezultati.
Doduše, kora se teško odvaja na stablima koja nisu krenila ali zadovoljan sam s rezultatima.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« Odgovor #46 : Svibanj 17, 2018, 08:13:45 »

Koliko je to u % ?
Evidentirano

bvb
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #47 : Svibanj 17, 2018, 08:16:48 »

Dani.neznamo odakle si?Kad znamo lokaciju znamo otprilike i uslove u kojima nečije biljke rastu.
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #48 : Svibanj 18, 2018, 11:54:22 »

Iz Draga, pored Pakoštana.
Imam jedan maslinik u Modravama, drugi malo u zaleđu u Vrani.

Što se tiče postotaka. Možda 70 - 80%. Pola od tog krene dobro odmah, druga polovica krene jače tek sljedeće prolječe.
Vegetacija krene ranije u Modravama ali ne kasni puno (u smislu odvajanja kore) ni u Vrani.

Prije par godina san pročita članak u nekom izdanju masline o liku što navrče i prodaje sadnice levantinki s nekog otoka na jugu. Ima uspješnost od 90%.
Po njemu treba krenuti krajem ožujka s navrčanjem. Do tad sam ja čeka 15-20 travnja ali nakon toga sam krenia malo ranije i nisan požalia.

Primjetia san da su plemke u ožujku puno bolje kvalitete (pupovi još nisu krenili) pa je možda i zbog toga.
Nisan toliko nabrijan da čuvan plemke u frižideru i slično.
Evidentirano
sarago
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #49 : Svibanj 18, 2018, 13:47:12 »

Taj što navrće levantinke vjerovatno su mu podloge negdi di je toplije,  plastenik, zavjetrina, osunčana strana,  pa i puno prije krene sok. Ja sam još jučer cijepio,  a počeo sam početkom travnja.  Naravno, plemke su u frizideru, vlažne i dobro omotane. Ove godine nacjepljeno oko 20tak sorti  sun  .  Samo da imam što manje oblica
« Zadnja izmjena: Svibanj 18, 2018, 13:47:43 sarago » Evidentirano
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #50 : Svibanj 18, 2018, 15:32:16 »

Samo da imam što manje oblica.
Poznat mi je osječaj. Krenia san sa otprilike 99% oblica. Sad su na 60%. Nadan se to svesti na 15-20.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #51 : Svibanj 20, 2018, 16:03:37 »

Najidealnije vrijeme za navrtanje je u mjesecu svibnju,dnevne i noćne temperature su približne,vlaga u tlu i u zraku je optimalna,kalusiranje se najbolje odvija oko22-24°C,puno slabije ako su temperature niske,naročito noćne.Na ljetnim temperaturama staja svaka vegetacija pa tako i kalusiranje zamre.Zbog povoljnih uslova kalusiranje se odvija puno bujnije i brže,plemke znaju potjerati pupić već nakon 5-6 dna.
U trećem i četvrtom mjesecu navrću profesionalci,jer im je malo raditi samo u svibnju,za amaterske potrebe to je dovoljno vremena.Južnije su temperature višlje,naročito je drugačija situacija na otocima i tamo gdje maslenike grije kameni masiv Biokova ili duboko more.
Po mojim promatranjima,plemke urađene u 4.mjesecu ništa brže ne izrastu nego one navrnute u 5.
Ako netko želi raditi ranije a ima povoljne uslove onda je bolje raditi u 2. mjesecu.Priitak je bolji nego u ožujku,ali isto neće izrast biti bolji od onih koje se navrnu u svibnju.
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #52 : Svibanj 20, 2018, 22:15:17 »

razumin. ali ima san redovno loše rezultate s navrčanjem u drugoj polovici svibnja i lipnju. jednostavno mi se osuši plemka.
odlučia san 30 orkula prenavrnuti skroz jer več vidim da će rod izostati ali ne usudim se raditi to sad nego ću pričekati dogodine. (sad se zapravo premišljam :D )
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #53 : Svibanj 21, 2018, 01:10:39 »

Ako su masline u kamenu,plitkoj zemlji, onda to može biti rizik,ako je deblja zemlja sa više  vlage(zaleđe Vrane?) onda bi se još moglo.
Evidentirano

bvb
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #54 : Svibanj 21, 2018, 07:50:36 »

Vrana, pa ću još danas i sutra razmisliti ako nađem OK plemki.
Evidentirano
dani
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #55 : Svibanj 30, 2018, 19:46:07 »

nisan naša nego par prikladnih plemki pa san napravia 7-8 navrtaka. Sve izgleda dobro nakon 8 dana, list se drži na svim navrtcima (po mom iskustvu 95%-tni znak da će uspiti).
Po prvi put san koristia bilu izolir traku. Inače koristin rafiju.
« Zadnja izmjena: Svibanj 30, 2018, 19:47:16 dani » Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #56 : Lipanj 04, 2018, 22:25:19 »

Misliš na pvc rafiju?Nije elastična i to joj je najveća mana.Bužir je zakon thumb_up
Evidentirano

bvb
bob
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #57 : Lipanj 06, 2018, 09:27:08 »

Kao prvo, moram se ovako javno ponovo zahvaliti Travi i Saragu na poklonjenim plemkama, stvarno su prave ljudine ! thumb_up Jedan od razloga zbog čega mi se čini da su se plemke ove godine bolje vatale je to što su bile poklonjene "od srca" a ne preko one muške stvari. Lani zbog suše (nisam bio u prilici navodnjavati) imao sam postotak primanja oko 10% thumb_down, ali se nisam dao razočarati. Ove godine sam počeo navrtati početkom travnja i čini mi se da su se te plemke najbole uhvatile.Probao sam navrtati na sve moguće načine,ugrubo izgleda da će postotak biti oko 80% kod svih načina navrtanja.Čini mi se da je ova godina zbog one kiše u svibnju puno bolja za taj posao.
Evidentirano

Svatko je odgovoran onoliko koliko mu vlastita pamet dopušta ...
medec
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #58 : Lipanj 06, 2018, 21:55:01 »

Potvrđujem odličnu sezonu cijepljenja maslina i vrlo visok primitak cijepova. Sljedeći zadatci su zaštita plemki od štetnika (kod mene su se pojavili jasminov moljac i medeći cvrčak), skidanje prirasta s podloge te navodnjavanje, gdje je potrebno.
Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #59 : Srpanj 14, 2018, 12:48:39 »

I kod mene je ove godine bilo dosta dobro,manji broj plemki se nije uhvatio,odnosno neke su još žive ali nisu krenule.Takve obično krenu tek u 8-9 mjesecu.
U vrtu kod kuće sam navrtao tek oko 05.06. i tu sam vrlo zadovoljan,od 10 plemki-5 sorti, još samo jedna nije propupala.
Ove godine je bilo dosta kiše,temperature nisu bile visoke,uslovi za primitak odlični. thumb_up
Evidentirano

bvb
 Str: 1 2 3 [4]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!