Autor Tema: Opuntia fragilis  (Posjeta: 534 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Cikas

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
Opuntia fragilis
« u: Svibanj 17, 2019, 20:39:58 poslijepodne »
Opuntia fragilis je patuljasta vrsta opuntie koja potječe iz Sjeverne Amerike.
Prirodno raste čak i u nekim dijelovima Kanade. Što čini ovu vrstu kaktusa najsjevernijim autohtonim kaktusom na svijetu. Navodno može podnijeti temperature do -50C.
Ne radi se o pustinjskom kaktusu, pa tako dobro podnosi i vlagu. Postoji jako puno različitih kultivara koji se najviše razlikuju po boji cvijetova.
Divlja forma cvijeta najčešće žuto. Ali razni kultivari mogu cvijetati u različitim nijansama, crvene, roze, narančaste i bijele boje.
Naraste svega 10-tak centimetara visoko. Članci, odnosno segmenti se lako ukorjenjuju.

Offline Cikas

• Cocos nucifera
  • *
Odg: Opuntia fragilis
« Odgovori #1 u: Svibanj 17, 2019, 20:44:00 poslijepodne »
Ja sam od Branimira prošle godine dobio jednoga. Prije par dana je posađen u vrt.

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2 u: Lipanj 20, 2019, 14:12:42 poslijepodne »
Nadam se da bude dobro uspjevao kod tebe. Nekoliko primjeraka sam odnio u Kaštela i posadio ih tamo u vrtu ali se nisu baš iskazali. Možda im mediteranska klima baš i ne odgovara. :zbunjen: Kod mene rastu u teglama jer su mi propali pokušaji da ga uzgojim u zemlji. Ovaj kaktus je superotporan na zimu i najgori kontinentalni minusi nisu ni upola od maksimalnog minusa koji ovaj kaktus deklarativno može podnjeti. No, ovaj kaktus je izgleda osjetljiv na nekakvu infekciju, vjerojatno gljivičnu , od koje im članci posmeđe i postanu mekani. Nakon toga se oboljeli članci jednostavno sasuše. Svi fragilisi koje sam posadio van u zemlju su obolili od toga i propali. Ono što je zanimljivo je to da mi nijedna druga opuncija i nijedan drugi kaktus nisu imali taj problem. Ostali su mi samo fragilisi u teglama , no i oni ponekad obole od te bolesti. Ovo je najgušća populacija u tegli koju imam:

Ostali fragilisi mi rastu kao "podstanari" u teglama raznih palmi i drugh kaktusa.

Ovako izgleda O. fragilis kad ga napadne ta boleština.

Najprije zahvati članke koji su zakorjenjeni i onda se širi prema gore. Zato pretpostavljam da uzročnik živi u zemlji i ulazi u fragilise preko korijena. Vršni članci se ponekad mogu spasiti ako se otkinu i posade u drugi supstrat dok zaraza nije došla do njih.
« Zadnja izmjena: Lipanj 20, 2019, 14:13:14 poslijepodne od palmofan »
USDA zone: 7a

Offline janci

• Brahea
  • *
« Odgovori #3 u: Lipanj 20, 2019, 16:13:58 poslijepodne »
Probaj staviti puno šljunka i tik malo posne zemlje ubuduće kada budeš sadio u kamenjar.

Offline Cikas

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #4 u: Lipanj 20, 2019, 21:46:41 poslijepodne »
Ja mislim da je tim na moru bio problem nedostatk vode. Naime ova opuntia nije pustinjski kaktus. Treba vodu, odnosno važnu zemlju.