Autor Tema: Bolesti Palmi  (Posjeta: 736 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kruboj

• Washingtonia
  • *
    • Email
Bolesti Palmi
« u: Srpanj 11, 2019, 15:00:08 poslijepodne »
Postovani,
Imam palmu staru 30-40 godina.
Palma je odrzavana tako sto je zimi unosena u kucu (garaza, stepeniste), a leti bi je iznosili napolje.
Palmu je godinama odrzavala moja majka, koja je nazalost preminula pre dve godine, i onda sam brigu o palmi preuzeo ja, i odmah....
Na slikama se vidi kako palma trenutno izgleda.
Naglo je pocela da se susi od proletos.
Jesenas kada smo je uneli u kucu, imala je 7-8 zdravih zelenih listova.
Susenje listova, jedan po jedan, je pocelo proletos i nastavilo se kada smo je izneli napolje u leto.
Molim za pomoc sta mi je ciniti, presadjivanje, vitamini..., jer bi svakako hteo da ocuvam palmu.
Usput koja je ovo vrsta palme i kako se odrzava.

Pozdrav

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Bolesti Palmi
« Odgovori #1 u: Srpanj 11, 2019, 23:17:08 poslijepodne »
Dobrodošao kruboj!
Pretpostavljam da je palma-Trachycarpus fortunei-već duže vrijeme u tom pitaru,moguće je da je drenaža loša,vremenom se dno pitara napuni mulja,dno postane nepropusno pa korijenje koje dođe na dno počne truliti u vodi koja se zadržava.Moj savjet bi bio da presadiš palmu u veći pitar,u supstrat koji bi bio mješavina kupovne zemlje ,perlita i pijeska.Na dnu pitara treba biti više dobrih otvora,i bilo bi dobro na dno prvo staviti sloj od bar 5cm lomljenog kamena,granulacije 1-2cm,to će omogućiti bolju drenažu na dnu,odnosno nakupljanje mula na dnu.Kad izvadiš palmu posijeci trulo korijenje,zdravo korijenje je bijelo-žute boje.palmu postavi na istu gornju razinu na kojoj je bila i prije presađivanja. Nakon presađivanja nemoj prihranjivati nikakvim umjetnim gnojivom dok ne razvije bar dva nova lista,zalijevaj umjereno i prvo vrijeme je nemoj izlagati jakom suncu,po mogućnosti da bude hlad neke krošnje :thumb_up:
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
« Odgovori #2 u: Srpanj 12, 2019, 06:58:35 prijepodne »
Mala ispravka,u drugoj rečenici sam ispustio jednu riječ,trebalo je pisati...,odnosno spriječiti nakupljanje mulja na dnu.
bvb

Offline kruboj

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #3 u: Srpanj 12, 2019, 09:08:52 prijepodne »
Hvala puno, na odgovoru i brzini.
Jos malo da dosadjuem.
Dali palmu odmah da presadjujemo, tj. u sred leta ili da sacekamo malo.
Takodje, imao sam nameru da napravim trajnu posudu za ovu palmu, veliku, cetvrtastu obloyenu kamenom,  koja bi bila pokretna.
Dali je to moguce, ili mora da se presadjuje na svake 3-4 godine u vecu posudu.