Autor Tema: Acacia dealbata - Mimoza  (Posjeta: 64842 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Acacia dealbata - Mimoza
« Odgovori #45 u: Ožujak 18, 2008, 23:27:55 poslijepodne »

Evo jedne mimoze iz Nemacke,u zoni 7b  :shocked:!
Ako se ne varam,posadjena je 2005. godine,pretrpela je -16C uz izvesna ostecenja,ali se oporavila brzo! Ne znam da li je cvetala !
USDA zone: 8a
apsolutni minimum za poslednjih 15 godina:-14C
apsolutni maximum za poslednjih 15godina:44C

Offline franceska

• Jubaea
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #46 u: Ožujak 19, 2008, 08:54:20 prijepodne »
Da vidis,
to ti je jedna od onih sto sam nedavno pisala.
Meni je isto malo cudno -16C, za tako malenu, ali stoji sa sigurnoscu jako zasticena.
Ta jos nije cvjetala, premalena je i vidjeli bi se ostaci cvijeta, jedino ako je nije ocistio ono precizno,ali ipak mislim da nije!

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
    • Email
« Odgovori #47 u: Ožujak 26, 2008, 19:55:04 poslijepodne »
Pa i ne stite je bas zimi! Evo je pod snegom  :zbunjen: sto naravno ne znaci da je temperatura niska,ali svakako joj ne titraju! To me ohrabruje da probam pa dok traje traje!

Mila1

• Gost
« Odgovori #48 u: Svibanj 12, 2008, 21:40:53 poslijepodne »
Jel imate kakvu reznicu sa poslati?  Saljem vam sjeme palmi iz mog kraja :icon_mrhappy:

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #49 u: Svibanj 14, 2008, 11:10:17 prijepodne »
Pa pronađi neku mimozu u blizini i uzmi mladu grančicu. A najednostavnije da pogledaš u rasadnicima. Mislim da se u MBM-u mogu naći već veće za 100-ak kn.
DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm

Mila1

• Gost
« Odgovori #50 u: Svibanj 16, 2008, 03:54:09 prijepodne »
Ok, bas cu pogledati u MBM-a-miljenja oko te mimoze su podjeljena-neki kazu da se ne moze razmnozavati mladim izdancima,da jutreba kalemit a eno moja poznanica uspjela dobiti veliko drvo iz obicnog izdanka (ali nedavno  propade jer je sadjena na nezaklonjenom mjestu (udari bure)

Offline Palma

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #51 u: Svibanj 22, 2008, 19:08:34 poslijepodne »
Molila bih nekoliko recenica i koji savjet od iskustva na temu rezanja i oblikovanja mimoze?

Cesto se cuju neke polu-bapske price o nacinu rezanja mimoze koje idu do tuda da se savjetuje kidanje grana, umjesto rezanje skarama?! Isti ti kazu mi da ako se grane vec i rezu, da to treba ciniti "plasticnim" :!:  skarama? Mozda je sve to istina, ali ja ne mogu vjerovati! I nemam namjeru kidati grane golim rukama... No, vec sad vidim da ce neko oblikovanje krosnje biti pozeljno.

Imam je 4 godine, raste kao luda i ove godine je bila krcata cvjetova. Upravo baca mlade izdanke.

Zahvaljujem!  :klanjase:
Palma

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
    • Email
« Odgovori #52 u: Svibanj 22, 2008, 20:03:42 poslijepodne »
Palma,ja ti,kao kontinentalac,ne mogu dati savet u vezi rezanja divne mimoze,ali te moram nesto drugo pitati~
koje minuse podnosi tvoja mimoza? S obzirom da si na odredjenoj visini,predpostavljam da su mrazevi jaci nego u samoj Rijeci...

Offline Palma

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #53 u: Svibanj 23, 2008, 07:26:42 prijepodne »
S obzirom da si na odredjenoj visini,predpostavljam da su mrazevi jaci nego u samoj Rijeci...

Sigurno jesu, ali kod mene je takva mikroklima da sam je birala, ne bih je takvu nasla!  :icon_mrhappy:
Zaklonjena sam od bure, otvorena jugu - znaci, toplom vjetru. Samo 200 m zracne linije udaljeno, blizu mene je pravo mraziste i tamo su zimi temp. redovito i do 2 stupnja nize nego kod mene. Vidim to kad prolazim autom pa se temp. ocitam na termometru u automobilu. A buduci da ja stalno provjeravam temperaturu, dobro sam upucena!  :thumb_up:

Sto se tice najnize temp. bila je i do -7. Bilo je i snijega po njoj (npr. ove godine i to dosta kasno, ali joj nije nastetio). Jedne godine bilo je vise leda, vlaznog i teskog snijega, pa joj je to desetkovalo cvjetne pupove. Te godine nije bas puno cvjetala. Inace mi djeluje dosta izdrzljivo. Zaklonjena je jednim zidom kuce, gleda na jugoistok. Odlicno i brzo raste pa bih je bas zbog toga voljela malo "uputiti" da raste u kontroliranom obliku.

Nitko ne zna sto da radim? Zimus sam s nje sa strahom rezala cvijece. Svi su htjeli grancicu, a ja bas i nisam znala kako da je najbolje oblikujem....
Palma

Offline akaranus

• Global Moderator
    • Mediterranean gardens and nature
« Odgovori #54 u: Svibanj 23, 2008, 08:04:52 prijepodne »
Palma, koliko sam čuo one nisu baš presretne sa rezanjem, ali ja mojima redovito skratim grane koje se dugo pruže pa im prijeti slamanje od vjetra ili koje mi smetaju  za prolazit.(ako ima više grana za odrezat rasporedim u mjesec dana da izbjegnem mogući šok).

Offline Pivi

• Administrator
« Odgovori #55 u: Svibanj 23, 2008, 08:58:24 prijepodne »
moj prijatelj na visu svake godine (ne držite me za rijeć - ili je svake druge) skračuje svoju mimozu koja bi inače ušla u kabele od struje.
I koliko znam nije se baš bunila, štoviše svake godine ona to nadoknadi...uvijek imaju posla sa njome  :icon_smile:

Offline Palma

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #56 u: Svibanj 23, 2008, 14:07:46 poslijepodne »
@ akaranus - nisam ni ja mislila na neko drasticno rezanje, vise me zanima pricip po kojem bi se uopce trebale rezati. Ti ne koristis nista od onih nebuloza o kojima sam pisala, plasticne skare i slicno?

@ Pivi - cini mi se da si to vec ranije spomenuo. Zato sam i pitala, jer moja prijeti prerast krov. Jos dvije godine i mogu se pozdraviti s pogledom na more.  :sretan:

Najvise me cude me te glasine oko rezanja. Nitko ih od vas nije cuo :icon_question:
Palma

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
    • Email
« Odgovori #57 u: Lipanj 13, 2008, 19:17:52 poslijepodne »
Evo opet ove mimoze pod dobrim mrazom i injem! Ocigledno da ona i nije bas tako svilena kako vecina ljudi misli  :sretan:

Offline Palma

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #58 u: Lipanj 14, 2008, 05:24:03 prijepodne »
Kad je to slikano?! Ne valjda ovih dana  :icon_question:

Inace, i meni se cini da je onaj izraz - osjetljiv ko mimoza - pomalo neprecizan, jer mimoze se sasvim solidno nose s tim povremenim vremenskim "ispadima". Moja je zadnjih dana sva u novim grancicama!
Palma

Offline Palmark

• Pokojni
  • *
    • Email
« Odgovori #59 u: Lipanj 14, 2008, 09:09:20 prijepodne »
Nije,nije,to je slika od zimus iz Nemacke gde ova mimoza vec nekoliko godina uspesno prezimljava! Nazalost,nemam informacije o tome da li cveta i kada.