Palmapedia.com  
Svibanj 20, 2019, 18:19:14 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3]
  Ispis  
Autor Tema: Murva  (Posjeta: 12979 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
drveni
Gost
« Odgovor #30 : Ožujak 12, 2008, 09:36:33 »

Rod Morus ima 26 vrsta ali se u Evropi sade samo 2: crni i beli (Morus nigra i Morus alba). Na severnoameričkom kontinentu je najzastupljeniji crveni (Morus rubra), to je njihov autohtoni dud.
Nema neke razlike u ukusu sem što je plod belog duda jestiv i kad nije zreo a meni lično se sviđa plod duda.

Morus alba

Morus nigra

Morus rubra

Evidentirano
morena
Washingtonia
*

Spol: Ženski

« Odgovor #31 : Travanj 30, 2009, 11:49:43 »

evo kod mene ima jedna murva, zanimljiva je jer iz istog debla koje se dijeli pola raste bijela, a pola raste crna
budem je uslikala
Evidentirano
Sedum
Brahea
*

Spol: Muški

« Odgovor #32 : Studeni 04, 2009, 23:21:54 »

Najstariji naziv tog drva je murva, jer su ga prvi pripitomili prapovijesni Hetiti u Maloj Aziji gdje su ga tad zvali 'muri' od čega slijedi staro grčko murea i naše murva. Noviji naziv dud su puno kasnije donijeli Turci i on je dosad raširen na području bivšeg Otomanskog carstva.
Prvo se kod nas sadila samo crna murva (Morus nigra) koju su tu proširili Rimljani, a bijela murva (M. alba) nam stiže kasnije tek nakon srednjeg vijeka iz Kine, čije se lišće ranije koristilo najviše za hranu svilene bube (dudov svilac) a manje kao voćka. Američka crvena murva (M. rubra) je noviji uvoz iz 20. stoljeća i tu se rjedje sadi.
Tzv. 'divlji dud bez ploda' i nije prava murva nego srodni i po lišću slični dudovac (Broussonetia papyrifera) iz Kine i Japana koji nije voćka, ali se u Sredozemlju i na Jadranu sadi u novije doba za ukras i kao zaštitno drvo od jakih vjetrova.
Murve i smokve kod Samobora i Jastrebarskog nisu unesene tek od 1945, - nego čak 3 stoljeća ranije, kada su ih nakon tzv. Uskočkog rata ovamo sa sobom prenijeli Senjski uskoci tada preseljeni na Žumberak. Zato je npr. prošlih stoljeća glavna opskrba Zagreba i Karlovca domaćim smokvama još bila iz plantaža na Žumberku, a tek s kasnijim razvojem prometa oko sredine 20. stoljeća ovdje se sve više prodaju smokve s Jadrana.
Evidentirano

Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
dadoizvg
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #33 : Svibanj 10, 2010, 22:40:39 »

Lijep pozdrav svima,ja osobno volim murvu ili dud,imali smo jedan veliki koji smo srušili jer je bio posađen preblizu garaže,a sada imam mladi crni dud koji daje dosta plodova iako sitnih,moram priznati da ne shvačam o kakvom vi to smradu pričate nisam nikad osjetio da dud smrdi pa ni oni plodovi koji padnu i istrunu na zemlji,jedini problem kod duda su plavi prsti koji se teško peru nakon jela.Imam negdje i sliku i uskoro ću je stavit.  sretan
Evidentirano
dadoizvg
Washingtonia
*

Email
« Odgovor #34 : Lipanj 12, 2010, 19:35:28 »

Evo par slika moje murve:

Evidentirano
alias
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #35 : Veljača 28, 2011, 19:31:14 »

Nisam baš siguran za taj smrad,ali meni su prilično ukusne  icon_mrhappy
A dali netko zna kako se razmožava murva??? Reznicama ili ??
Evidentirano

Carpe diem
Yonex
Global Moderator

Email
« Odgovor #36 : Veljača 28, 2011, 20:05:15 »

Znam ljude koji se sejali semenke i prilicno im je dobro islo, za reznice nisam siguran ali verovatno moze... sretan
Evidentirano

milka
 Str: 1 2 [3]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!