Palmapedia.com  
Studeni 23, 2017, 16:12:24 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 83 84 [85]
  Ispis  
Autor Tema: Sabal minor  (Posjeta: 110048 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
branimir
Global Moderator

Spol: Muški

« Odgovor #1260 : Rujan 19, 2017, 17:19:53 »

Evo viška kiše u papirnatom obliku: http://klima.hr/spi.php?id=postaja&Godina=2017&Mjesec=09&Code=ZAGREB-MAKSIMIR
Evidentirano

Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #1261 : Rujan 30, 2017, 20:10:00 »

Sabal minor sada u prvim danima jeseni.

I cijela hrpa klijanaca.

Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #1262 : Studeni 07, 2017, 13:42:24 »

Dva najveća S.minora

Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
branimir
Global Moderator

« Odgovor #1263 : Studeni 07, 2017, 15:30:21 »

Dodao bih da je prvi forma koju na forumu bilježimo kao "havanensis".

Čini se da na primjercima iz botaničkog vrta sjemenke sazrjevaju zimi u stakleniku.
Kako će se ovo sjeme razvijati u vanjskim uvjetima ostaje za pratiti (ako češ ih ostavljati na minoru?).
Tko zna, možda bi dozrelo da je ove godine bilo malo više kiše ljeti?

Sve u svemu, izvrsno je vidjeti tako naprede minore u kontinentalnim uvijetima okolice Zagreba koji
su tu nezaustavljivo krenuli širiti svoje korjenje i podzemno deblo.

thumb_up
« Zadnja izmjena: Studeni 07, 2017, 15:30:44 branimir » Evidentirano

Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #1264 : Studeni 07, 2017, 17:23:45 »

Lijepa je to palma, koja bi se trebala češće saditi posvuda u HR, posebno na kontinentu. Moji su potomci onih iz Arboretuma Trsteno, a sad je pitanje odakle točno ti potječu, odnosno koja su forma.
Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #1265 : Studeni 07, 2017, 18:27:33 »

Onaj primjerak sa sjemenom je takodjer podrijetlom iz Trstena. Lovranpalm je od tamo sjeme prikupio. Sjeme moze dozrijeti i biti klijavo ako udje u fazu zrijenja, kada potamni meso ploda, prije mrazova. Kada je sjeme dozrijelo moze podnijeti dosta niske temperature i to se dogadja povremeno u rubnim stanistima ove vrste. Primjerak kojeg na forumu jos nazivamo havanensis smo izgleda uspjesno ubicirali na podrucje Havane na Floridi jer tamosnji minori jako podsjecaju na ove iz botanickog vrta. Ovaj primjerak koji se vidi na prvoj slici je isklijao Branimir. Ne znam tocno koje godine i s kojeg primjerka. Osnova je debela kao i petiole pa podsjeca na veci primjerak kojeg su u botanickom vrtu dobili 1950-ih razmjenom sjemena. Danas je to palma prilicnih dimenzija.
Ovo je primjerak jos jednog havanensisa klijanog kasnijih godina i star je otprilike 4 godine od klijanja. Posadjen je na mjesto propalog T.takila. U vrtu je jos nekoliko S. minora razlicite starosti i podrijetla. S RPS-a su 4 primjerka vani, ali ne znam od kuda su prikupljeni. Jedan mali klijanac koji je vec dugo vani je iz SI Teksasa prema granici s Oklahomom. Doma imam jednog kojeg sam izvadio iz vrta da bih ga razrastao i taj bi trebao biti iz Oklahome.
S.minor 'havanensis'
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
 Str: 1 ... 83 84 [85]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!